Зеленський підписав скандальний закон, що може легалізувати земельні схеми: що відомо
Садиба Терещенків, фото: "Україна Інкогніта"

Президент України Володимир Зеленський підписав закон №12089 "Про внесення змін до Цивільного кодексу України щодо посилення захисту прав добросовісного набувача" — попри те, що раніше громадськість створила петицію щодо накладання вето на цей законопроєкт, яка набрала необхідні для розгляду 25 тис. голосів.

Як повідомляє ГО "Спадщина", цей законопроєкт дозволяє не повертати державне і комунальне майно, незаконно набуте понад 10 років тому — навіть якщо це памʼятки, заповідники чи землі, передані з порушеннями. 

"Він відкриває дорогу багатьом резонансним забудовам: Садиби Терещенків, археологічного комплексу в Китаєві, Жукового острова — і не тільки", — кажуть активісти.

Закон також легалізує забудову прибережних смуг, пам’яток, доведених до руйнації та забудову археологічних і природоохоронних територій.

Рух "ЧЕСНО" також вказує на те, що закон може легалізувати земельні схеми:

  • після 10 років з моменту незаконного відчуження ділянки, зокрема лісу, прибережної, інших природних зон, держава чи громада втрачають право вимагати повернення цих територій;
  • якщо з часу відчуження минуло до 10 років і суд ухвалить рішення щодо повернення ділянки державі чи громаді — вони мають виплатити власнику компенсацію за ринковою вартістю. Однак компенсацій втрат державі та територіальній громаді не передбачено.

"Водночас законопроєкт передбачає винятки для земель стратегічного значення, об’єктів критичної інфраструктури, природоохоронного фонду та культурної спадщини, однак містить нюанси, які ускладнюють, або унеможливлюють таке повернення", — йдеться у повідомленні. 

Крім того закон враховує, що межі земель природоохоронного фонду чи культурної спадщини часто чітко не визначені та не зафіксовані в Державному земельному кадастрі — в таких випадках держава втрачає механізми їх повернення.

Наприкінці березня петиція щодо накладання вето на цей законопроєкт набрала 25 тис. голосів, попри це — його підписали.

Представники бізнесу, в свою чергу, закон підтримали. Зокрема, Олег Гороховський, підприємець і співзасновник Monobank, зауважив, що без захисту прав інвесторів і гарантій того, що інвестиції у придбання землі не будуть знищені — мало хто інвестуватиме в бізнес на такій землі.

Також, за словами банкіра, 10 років — більш ніж достатньо для держави чи громади, аби повернути майно. Крім того, вказане право добросовісності не розповсюджується на стратегічні обʼєкти, природно-заповідний фонд та обʼєкти культурної спадщини.

"Він захищає інвесторів і добросовісних набувачів, які не мають бути покарані за помилки чи злочини, вчинені багато років тому місцевими чиновниками", — писав раніше Гороховський про законопроєкт №12089.

У "Київ Цифровий" проходить нове опитування про річки й озера міста: деталі