Українці почали більше долучатися до волонтерських зборів та регулярно донатити на потреби ЗСУ. Основна причина — стрес та втома від невизначеної тривалості війни.
Такі висновки зробила компанія Gradus Researc, яка провела опитування серед громадян України до другої річниці повномасштабного вторгнення.
Результати опитування свідчать, що кількість українців, які донатять регулярно, збільшилась порівняно з 2022 роком й наразі складає 17%. Незмінною залишилась частина тих, хто долучається до благодійних чи волонтерських зборів час від часу (44%).
Стабільний дохід дозволяє українцям продовжувати допомагати армії. Результати дослідження показали, що рівень працевлаштованості серед українців зріс майже вдвічі з травня 2022 і наразі складає 61%.
Якщо на початку повномасштабної війни ключовою характеристикою емоційного стану громадян був гнів, у 2024 році головними емоціями українців стали напруження, розчарування та страх.
Рівень стресу серед українців залишається високим — 77% у 2022 році та 88% у 2024 році. Проте дослідники наголошують, що високий рівень стресу є характерним явищем для українського суспільства.
Найбільшими страхами українських громадян є невизначеність тривалості війни (63%) та страх за життя близьких (48%). Близько третини опитаних непокояться через можливі фінансові складнощі (36%) та погіршення загальної економічної ситуації (34%).
Водночас 64% людей зазначили, що їх надихає думка про припинення війни в Україні найближчим часом, 40% — поліпшення матеріального добробуту й 33% — поліпшення політичної ситуації в країні.
Через новини з фронту, втому та затримки допомоги від міжнародних партнерів знизилась впевненість у здатності Україні відбити напад військ рф (61%). Найбільше українці очікують від країн ЄС та США наступальної та захисної зброї та фінансової допомоги
Позитивне ставлення українців до всесвітніх організацій залишається високим. Але частина суттєво змінила своє ставлення до ООН. 55% українців висловлюються негативно до цієї організації через нейтральну позицію щодо російської агресії проти України.
В опитування взяли участь респонденти у віці 18-60 років.
Раніше ми писали, чи вірять українці в перемогу та наскільки задоволені своїм життям.