2024 рік став роком адаптації для українських рестораторів, які стикнулися з численними викликами, серед яких дефіцит кадрів, економічна невизначеність і мобілізація. Проте в умовах генераторної економіки багато закладів змогли втримати рівень цін та мотивацію.
Підсумки ресторанного ринку, за даними компанії Poster, показують, як змінилися ключові показники, зокрема, виручка, середній чек та відвідуваність.
Згідно з даними, виручка закладів зросла на 10% порівняно з 2023 роком, середній чек збільшився на 17%, але відвідуваність впала на 3%. Це зниження було особливо помітним у другому півріччі, коли відвідуваність впала на 7% порівняно з аналогічним періодом 2023 року.
Серед найбільших міст найгірша динаміка спостерігалась у Дніпрі, де відвідуваність знизилася на 5%, а в Харкові, Львові та Одесі ситуація покращилася. Негативну динаміку відчули в закладах Києва та Вінниці — мінус 3% до виручки.
Що стосується типів бізнесу, найбільше знизилася відвідуваність у піцерій, фастфудів та ресторанів. Найбільше зростання показали заклади, що спеціалізуються на суші (виручка +16%) та кав'ярні (+14%). Виручка та середній чек збільшилися в закладах найбільших міст через зростання цін.Значні труднощі ресторатори відчули через мобілізацію та відключення світла, а також через необхідність утримувати команди.
При цьому, за даними медіа "Реве та стогне ресторатор", рентабельність знизилася у 47% респондентів, а багато закладів змушені були підвищити ціни через зростання вартості продуктів.39% рестораторів змогли зберегти команду у 2024 році у тій же кількості, а 28% залучили нових працівників. Більшість рестораторів витрачали на зарплатню команді у 2024 році 20-30% від виручки.Попри складнощі, багато рестораторів продовжують розвивати свій бізнес, відкриваючи нові точки та залучаючи нових працівників.
2024 рік у кількох фразах рестораторів:
- "Нормально. В кінці року думали посиплемося. Передумали) все ок".
- "Летіли і горіли як комети"
- "Досвід виживання важливий, але ми б і без нього якось обійшлися)"
- "Гра в Кальмара"
- "Обійняти і плакати"
- "Хочеться написати книгу з кейсом по виживанню"
- "Мій партнер мобілізувався, тож я тепер тягну весь бізнес одна. Витримали відключення і обстріли — вже молодці) Ще й трохи робочих місць вийшло створити"
- "Важко, але якби не гірше, після перемоги вирівняємось".
Нагадаємо, у 2024 році громадяни України перетнули кордони держави 30,11 мільйона разів. Однак 2% з тих, хто виїхав, не повернулися назад — це близько 443 тисячі осіб.