З 20 березня в Україні скасували заборону на проведення планових госпіталізацій та операцій під час дії воєнного стану. Національна служба здоров'я України при МОЗ пояснила, як підготуватися до планової операції та що потрібно врахувати під час війни.
Перш за все, необхідно отримати електронне направлення у сімейного або лікуючого лікаря. Це дозволить зробити операцію безоплатно. Дізнайтеся, як потрібно готуватися до операцій та як відбувається відновлення. Зокрема, варто звернути увагу на такі питання:
- скільки часу потрібно буде провести у лікарні;
- скільки часу потрібно буде перебувати в постільному режимі;
- які є обмеження у способі життя;
- яка допомога може бути потрібною під час відновлення;
- коли ви знову зможете почати активне життя.
Після цього потрібно домовитися з близькими, які можуть допомогти вам під час відновлення. Зокрема, варто обговорити, хто і скільки часу зможе надавати допомогу, про яку саме допомогу йдеться.
Далі є декілька організаційних питань. Необхідно знайти медичний заклад, який проводить планові операції у воєнний час. Це можуть бути заклади, які уклали договір з Національною службою здоров'я України за напрямками "Хірургічні операції у стаціонарних умовах" та "Хірургія одного дня". Вони проводять безоплатні планові операції.
Водночас варто звернути увагу — деякі медичні заклади можуть не мати ресурсів, необхідних для проведення планових операцій. Йдеться про заклади, де:
- завантажено понад 70% ліжкового фонду терапевтичного профілю;
- завантажено понад 50% ліжкового фонду хірургічного профілю;
- припинено проведення планових госпіталізацій за окремими рішеннями структурних підрозділів з питань охорони здоров'я військових адміністрацій. Йдеться про випадки, коли у певних регіонах тривають воєнні дії і лікарні завантажені допомогою пораненим.
"Актуальну інформацію щодо регіонів, де проводяться планові операцій, дізнайтесь в контакт-центрі НСЗУ за номером 16-77", — додали у службі.
Утім навіть, якщо у контакт-центрі вам сказали, що та чи інша лікарня проводить планові операції, варто все-рівно зателефонувати у лікарню, аби переконатися. Тільки після цього можна збирати необхідні речі.
Зазначимо, що лікарні, які підписали договори з НСЗУ, надають пацієнтам безоплатні послуги:
- проведення операції та анестезії;
- інструментальні та лабораторні обстеження;
- ліки із Нацпереліку лікарських засобів та витратні матеріали;
- після операційний цілодобовий лікарський та медсестринський догляд, знеболення, медикаментозна терапія;
- харчування в стаціонарі;
- медична реабілітація у гострому періоді для запобігання виникнення післяопераційних ускладнень.
Перевірити наявність ліків у лікарні можна на сайті "Є ліки" за посиланням. Що стосується особистих речей, то про них має подбати сам пацієнт.