Які сходи обрати
У сучасному виробництві сходів для житлових приміщень використовують дерево, метал, скло, камінь, залізобетон. Для кожного з цих матеріалів існують свої типи інтер’єрів, але найчастіше встановлюють саме дерев'яні сходи. Це пояснюється естетичністю й універсальністю конструкції, а також екологічністю і довговічністю матеріалу.
Зазвичай сходи виготовляються з твердих порід деревини: дуба, ясеня, клена, бука. Вони досить дорогі, але від їхньої міцності залежить довговічність сходів. Дешевші породи, що мають середні показники по міцності, — вишня, груша. Найдешевша деревина, що майже зовсім не підходить для сходів, — сосна. Вона м’яка, швидко деформується, не витримує постійного навантаження. Трохи міцніша від сосни модрина.
У виборі дерев'яних сходів треба керуватись не тільки уподобаннями відносно зовнішнього вигляду, а й основними правилами експлуатації. Найчастіше в житлових будинках використовують сходи:
- одномаршеві;
- двомаршеві з майданчиком або забіжними східцями;
- гвинтові;
- поворотні на больцах;
- розсувні.
Найбільш популярні серед них маршеві дерев’яні сходи завдяки своїй безпечності й довговічності. Гвинтові призначені для невеликих приміщень, вони не дуже зручні для літніх людей і дітей. Розсувні не підходять для постійної експлуатації, найчастіше їх встановлюють на горище.
Щоб дерев’яні сходи прослужили довго
Щоб сходи прослужили довго та були зручними в експлуатації, необхідно дотримуватись певних правил їх виготовлення й розміщення:
- Ширина має бути не менше 80 см;
- Висота кожної сходинки — 14-18 см, ширина — 25-40 см;
- Кількість сходинок одного маршу не повинна перевищувати 15 штук;
- Кут підйому сходів не більше 45 градусів ;
- Сходи довжиною більше трьох сходинок повинні бути обладнані перилами;
- Обов’язково слід подбати про освітлення сходів для вечірнього й нічного використання.
Розробка сходів повинна проводитись ще на стадії проектування приміщення. При недотриманні правил установки або при виборі неякісного матеріалу через деякий час вони можуть нагородити своїх господарів скрипом, деформованими сходинками, розхитаними перилами. Щоб цього не трапилось і конструкція прослужила дійсно довго, ціна дерев’яних сходів та престиж фірми-виробника є основними показниками правильного вибору.