В Україні можуть зрости податки

Якщо війна росії проти України затягнеться ще на три-чотири місяці або більше, уряд може піти на "болісні заходи" задля підтримки економіки країни. Зокрема, на значне підвищення податків. Про це міністр фінансів Сергій Марченко розповів в інтерв'ю The Economist.

За його словами, зараз Мінфін прогнозує падіння ВВП України на рівні 44% в цьому році, а Світовий банк прогнозує його скорочення на 45%. Обидві оцінки є приблизними, оскільки війна все ще триває.

Митні надходження, які становлять значну частину податкових зборів, скоротились до чверті свого довоєнного рівня. Причина такого падіння — у зменшенні обсягів імпорту та призупиненні багатьох мит. Водночас за словами Марченка, бюджет України під час війни потребує надходжень у розмірі п'ять мільярдів доларів щомісяця.

Ще одним значним джерелом надходжень в бюджет був продаж зерна за кордон, проте і тут Україна стикнулася з проблемами через блокування портів росією.

Поповнювати бюджет частково вдається завдяки друку більшої кількості грошей, випуску військових облігацій та допомозі від міжнародних партнерів. Проте такі джерела не є стійким. Марченко поділився побоюваннями, що якщо війна триватиме ще понад три-чотири місяці, то для підтримки економіки знадобляться болісні заходи. Йдеться про значне підвищення податків, різке скорочення видатків та націоналізацію.

Скільки Україна витрачає на війну

За словами Сергія Марченка, станом на початок травня Україна вже витратила на війну з росією 245 мільярдів гривень або понад 8 мільярдів доларів. На війну доведеться витрачати кошти, які були закладені на інші програми для розвитку країни.

Через бойові дії у квітні вдалося зібрати лише 60% запланованого обсягу податків - дефіцит бюджету покривали з міжнародних грантів. У травні-червні цей показник може знизитися до 45-50%. Водночас минулого місяця Україна отримала від міжнародних партнерів близько двох мільярдів допомоги.

На Херсонщині закінчуються ліки