Культуру приготування українського борщу визнали нематеріальною культурною спадщиною ЮНЕСКО, яка потребує негайної охорони.
Про це повідомило Міністерство культури і інформаційної політики України.
Відповідне рішення ухвалили у п'ятницю, 1 липня, на 5-ому позачерговому засіданні Міжурядового комітету з охорони нематеріальної культурної спадщини. Напередодні Мінкульт звернувся до Секретаріату ЮНЕСКО з проханням перенести подану номінацію до Списку термінової охорони ЮНЕСКО.
"Борщ — елемент соціальної інтеграції та згуртованості, яка служить об'єднанню народу України, незалежно від віку, статі чи походження. У цьому сенсі елемент "Культура приготування українського борщу" демонструє важливу роль нематеріальної культурної спадщини під час збройних конфліктів та надзвичайних ситуацій", — зазначили в МКІП.
Зауважимо, що статус об'єкта нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО раніше отримали:
- петриківський декоративний живопис;
- козацькі пісні Дніпропетровщини;
- традиція косівської розписної кераміки;
- орьнек, кримськотатарський орнамент та знання про нього.
Конвенція про охорону нематеріальної культурної спадщини підписана Україною у 2003 році. Вона передбачає:
- охорону нематеріальної культурної спадщини;
- забезпечення поваги до нематеріальної культурної спадщини;
- підвищення обізнаності на місцевому, національному та міжнародному рівнях про важливість нематеріальної культурної спадщини та забезпечення її взаємного визнання;
- міжнародне співробітництво та допомогу.
У контексті війни в України визнання культури приготування українського борщу є важливим і тому, що росія неоднократно заявляла про своє право на борщ. Зокрема, очільниця мзс рф марія захарова якось назвала українську національну страву "проявом екстремізму та нацизму" і звинуватила українців, що вони не хочуть "ділитися борщем".