Острів Ганса
Фото: wikipedia.org

Канада та Данія дійшли згоди у багаторічній територіальній суперечці за безлюдний арктичний острів Ганса, завершивши таким чином так звану "війну віскі". Про це пишуть The New York Times та The Washington Post.

Загальна площа острова Ганса становить усього 1,3 кв. км. На ньому немає людських поселень чи виявлених запасів корисних копалин, однак багато років між Канадою та Данією точилися дипломатичні спори за цей шматок скелі. Тепер обидві країни підписали угоду, згідно з якою приблизно 60% острову відійде Данії, а решту отримає Канада. Також угода встановлює морські кордони навколо острова.

"Це — потужний сигнал в часи, коли ми бачимо, як великі держави жорстоко порушують фундаментальне міжнародне право, як-от те, що робить росія в Україні», – відзначив міністр закордонних справ Данії Джеппе Кофод.

"Це була найдружніша з усіх воєн. Але коли ви подивитеся на те, що зараз відбувається у світі, особливо після вторгнення росії в Україну, ми дійсно хотіли надати більше імпульсу та оновити нашу енергію, щоб переконатися, що ми знайдемо рішення", — додала міністр закордонних справ Канади Мелані Джолі.

За словами міністрів, досягнення угоди передбачало переговори обох країн з корінним населенням — інуїтами, які мешкають по обидва боки кордону та називають острів Тартупалук. Угода має захистити їхні права на транскордонне полювання та рибальство, а також гарантує, що новий кордон не перешкоджатиме їхнім подорожам через острів Ганса.

Двоє міністрів закордонних справ також обмінялися символічними пляшками віскі, яке стало символом цієї "війни", в якій не постраждала жодна людина.

Завдяки цій угоді Канада тепер матиме сухопутний кордон не тільки зі Сполученими Штатами. Більш того, відтепер у Канади є сухопутний кордон з країною Євросоюзу.

Острів Ганса знаходиться в арктичній морській протоці Кеннеді, що розділяє канадський острів Елсмір та північно-західне узбережжя Гренландії та є частиною більшої протоки Нарес. Остання, своєю чергою, є автономією у складі Данського королівства. 

У 1973 році Канада та Данія домовилися створити кордон через протоку Нарес, але не змогли домовитися, яка країна матиме суверенітет над островом Ганса. Зрештою це питання відклали на невизначений термін. 

Ця територіальна суперечка в наступні роки мала кілька епізодів та отримала назву "війною віскі". Так, у 1984 році данський міністр у справах Гренландії підняв на острові прапор Данії та закопав пляшку данського шнапсу біля флагштока. Також він залишив записку з написом: "Ласкаво просимо на данський острів". У відповідь канадці встановили власний прапор і залишили пляшку канадського бренді. Відтоді країни по черзі підіймали над островом свої прапори та залишили пляшки різних алкогольних напоїв.

Напередодні дня біженців вийшло відео про українців, які змушені тікати від війни