Сусіди: хто і навіщо будує публічний простір на неіснуючій вулиці в центрі Києва

Територія між Вознесенським узвозом і вулицею Кудрявською досі на картах значиться вулицею, хоча більша її частина зникла. Крутий підйом з бруківки і дво- чи триповерхові будинки кінця ХIХ-початку ХХ століття можна було б порівнювати з Андріївським узвозом, якщо уявити в кінці перспективи модерністську вертикаль Будинку Торгівлі. 

У 1970-х рішуча рука планувальників інфраструктури зрізала цей шар заради влаштування комплексу протизсувних споруд: дощові колектори, підпірні стіни, сплановані схили. За наступні 50 років спорожнілі будинки зруйнувалися, а нові структури поповнили ряд руїн.

Стежка до Вознесенського яру починається під мостом, за храмом Святого Василя Великого, в двох хвилинах від Львівської площі. Вона проходить по фундаментах зруйнованих будинків, через зарості кропиви і спускається до Глибочицької крізь гаражний кооператив. У 2000-х дика, але затишна місцевість стала фактично самоорганізованим публічним рекреаційним простором, зі своїми спільнотами, історією конфліктів і співпраці. Саме про нього ми вам і розповімо! 

Передісторія 

Місце знаходиться за адресою вул. Петрівська, 34. Раніше тут практично нічого не було. В 2016-му в рамках фестивалю міської самоорганізації та творчості DIY STVO збудовали сцену для лісового майданчика. Вона дістала назву «НЛО», через подібність формою до літаючої тарілки. На цій сцені відбулися концерти, кіно- та театральні покази, лекції та виставки. 21 квітня 2017 року її було спалено.

У вересні 2018 року завдяки урбаністичному проекту «Сусіди» це місце набуло нового наповнення.

Хто і навіщо створює публічний простір?

Проект облаштування території створив Олександр Бурлака — художник і архітектор, співзасновник та член Худради, міждисциплінарної групи кураторів та активістів. 

Облаштовували територію в умовах нестандартного міського ландшафту під час воркшопу за участі архітектурної студії Formografia design studioПід час їхнього п'ятиденного майстер-класу побудували лавки із знайдених на території будівельних матеріалів.

Наприклад, так виглядає простір для лекцій та кінопоказів. 

А так облаштовували сцену.  

Металеві сходи, створені під час вже згадуваного воркшопу, поєднали «Хащі» (кодова назва простору) та Львівську площу. До цього дістатись локації можна було виключно напівзруйнованими дерев'яними сходами. Деревину від них було використано повторно для створення менших об'єктів, що не несуть на собі навантаження.

В якості матеріалу для нових сходів обрали метал, адже він стійкий до зовнішніх впливів.

У вересні тут пройшла київська частина фестивлю архітектури та урбаністики «Варшава в будові». 

Адреса простору: вул. Петрівська, 34, кодова назва — «Хащi». Відвідати його може будь-хто бажаючий. Також там і поруч часто проводять вечірки і концерти. 

В статті використані фото Саші Коваленко. 

Читайте також: «Рай кінестетика: місця для тих, хто любить всього торкатися».