Рада ухвалила закон про нацбезпеку, який дозволяє звільняти членів наглядових рад

У п'ятниці, 1 квітня, Верховна Рада України ухвалила закон №7176, який дозволяє достроково звільняти членів наглядових рад державних унітарних підприємств та компаній з понад 50% державної власності. 

Документ передбачає, що керівництво таких компаній зобов'язане здійснювати моніторинг наявних або потенційних загроз національній безпеці України, а у випадку їх виявлення — вживати заходів для нейтралізацію впливу загрозі на дяльність підприємства.

Такі рішення, залежно від своїх повноважень, можуть приймати: 

  • керівник компанії та його заступники;
  • члені колегіального виконавчого органу;
  • члени наглядової ради;
  • інші посадові особи. 

Після прийняття відповідних рішень про нейтралізацію загроз вказані особи зобов'язані протягом 48 годин прибути за адресою місцезнаходження підприємства. Неприбуття на місце роботи є підставою для дострокового звільнення або розірвання контракту з такими особами. 

Голова правління ГО "Центр протидії корупції" Віталій Шабунін звернув увагу, що прийнятий закон дозволяє звільняти з наглядових рад незалежних іноземних членів.

"Вводиться автоматичне звільнення членів наглядових рад, якщо ті не встигають приїхати на держпідприємство протягом двох днів. Зараз не так просто за два дні (від повідомлення!) потрапити, наприклад, зі Львова до Харкова. І вже точно НЕМОЖЛИЛО — до Києва, наприклад, з Лондону (чи, тим паче, з Вашингтону)", — написав він.

За словами Шабуніна, подібний закон створює загрозу для членів наглядових рад низки державних підприємств, зокрема, державних банків. Він зазначив, що зараз наглядові ради приймають рішення онлайн, з чим немає жодних пробле. Водночас іноземні члени наглядових рад можуть принести значно більше користі закордоном, ніж фізично на підприємстві чи в дорозі до нього. 

"Це давня мрія, наприклад, Коломойського, якого наглядова рада "Привату" доганяє в Лондонському суді. Може, ви думаєте, що олігарху стане совісті не красти під час війни? Коли 24 лютого вся країна вперше здригалася від ракетних ударів росії, Дніпровський суд відібрав на користь олігарха величезну будівлю "ПриватБанку" (на 86 млн грн)", — додав Шабунін. 

Раніше ми розповідали про низку законів та законопроектів, за які голосувала Верховна Рада 1 квітня

Спротив російській окупації, день 38