Припинити повноваження Андрія Білоуса та директора Департаменту культури КМДА: петиція
Акція з вимогою відсторонити Білоуса

Кияни вимагають припинити повноваження художнього керівника Молодого театру Андрія Білоуса та директора Департаменту культури КМДА Сергія Анжияка. Відповідну петицію зареєстрували на сайті Київради. 

У тексті петиції зазначають, що діячки театру відкрито засвідчили про роки системного зловживання владою, психологічного тиску та дій, які вони сприймають як сексуальні домагання з боку Білоуса — але він продовжує обіймати посаду. 

Водночас директор Департаменту культури КМДА Сергій Анжияк відмовляється діяти, попри надані йому законні підстави, висновки внутрішньої комісії та звернення колективу.

"Ця петиція — вимушена ініціатива громадян, які не згодні з тим, що зловживання владою, зневага до людської гідності та покривання порушень залишаються безкарними", — зазначає авторка петиції.

Що передувало

У січні 2025 року колишня студентка Білоуса оприлюднила відео, в якому звинуватила Білоуса в непристойних питаннях та пропозиціях, які можна розцінити як домагання. Вона розповіла, що керівник виявляв неетичний інтерес до її особистого життя, надсилав приватні повідомлення сексуалізованого змісту та робив запити, які вона сприйняла як інтимні. 

Після резонансу Білоуса відсторонили від викладання у Київському національному університеті імені І. К. Карпенка-Карого.

Згодом низка інших жінок — студенток, акторок та працівниць театру — почали публічно ділитись власним досвідом — про систематичне порушення меж, психологічний тиск, неприйнятні коментарі та дії, що можуть мати ознаки сексуального насильства. 

"В результаті — 46 осіб із театрального колективу ("Група 46") публічно підтримали постраждалих, засвідчили про неприйнятну поведінку керівника або вимагали його відсторонення. Водночас у Шевченківському управлінні поліції Києва було відкрито кримінальне провадження за статтею 153 Кримінального кодексу України (сексуальне насильство)", — йдеться у тексті.

У лютому 2025 року Департамент культури КМДА створив комісію для вивчення ситуації. 

У межах перевірки комісія:

  • зібрала письмові звернення працівників театру;
  • провела співбесіди з представниками колективу;
  • ознайомилась із внутрішньою документацією театру.

Комісія дійшла висновку, що Білоус використовував сексуалізовану лексику під час репетицій, допускав комунікацію інтимного характеру з підлеглими поза межами професійних стосунків, мав непрозорий вплив на кадрові рішення, що створювало атмосферу залежності та тиску. 

Також частина акторок повідомила про приватні повідомлення з інтимним підтекстом, нав’язливу поведінку, вторгнення в особисте життя, спроби тиску й схиляння до інтимних стосунків тощо.

На підставі зібраного матеріалу комісія рекомендувала Департаменту розглянути питання дострокового припинення контракту з Білоусом на підставі втрати довіри — попри це, директор Департаменту культури КМДА Сергій Анжияк публічно заявив про нібито відсутність правових підстав спочатку для відсторонення, а потім і для звільнення Білоуса.

На деякий час Білоуса таки відсторонили від посади художнього керівника Молодого театру, але вже на початку березня він повернувся.

У петиції вимагають: 

  • негайно розірвати контракт з директором-художнім керівником Молодого театру Андрієм Білоусом через втрату довіри;
  • відставки або звільнення директора Департаменту культури КМДА Сергія Анжияка — за свідому й систематичну бездіяльність, що стала на заваді належному реагуванню на кричущі порушення в підпорядкованому закладі.

"Ця петиція — не про одного режисера чи одного чиновника. Вона — про всіх, хто не повинен мовчати. Це — про культуру, в якій людина почувається в безпеці, а не в залежності. Про лідерство, яке базується на повазі, а не на страху. Про право на професійну гідність, безпеку і недоторканність у культурній сфері", — зауважила авторка.

"Я кричала, а люди стояли мовчки": історія дівчини, яка пережила домагання у метро