Німеччина передала Україні унікальні фільми 1920–1940-х років

Федеральний архів Німеччини передав Міністерству закордонних справ України колекцію із дев’яти унікальних фільмів, пов’язаних з Україною.

Жорсткий диск із оцифрованими стрічками передали Національному центру імені Олександра Довженка для збереження та подальшого аналізу.

Як повідомила пресслужба Довженко-Центру, співпраця між архівами України та Німеччини триває з 2014 року. 

Серед переданих стрічок — три повнометражні художні фільми, одна короткометражна стрічка, дві анімації та три документальні роботи. Деякі з цих фільмів збереглися лише як унікальні копії на целюлозному нітраті у Федеральному архіві.

Найстарший фільм, датований 1919 роком, — "Більшовицькі злочини 21 серпня 1919 року, або Дні київського терору", що демонструє жорстокість громадянської війни. Також важливе місце в колекції займає дитячий фільм Іви Григорович "Вітаю з переходом!" (1932), який вважався втраченим.Німеччина передала Україні унікальні фільми 1920–1940-х років

Директор Довженко-Центру Олена Гончарук підкреслила, що ця колекція є важливим кроком у відновленні української культурної ідентичності.

"Ці унікальні твори мистецтва розповідають про столітню боротьбу України за незалежність і дають нову енергію для захисту нашої спадщини", — зазначила вона.
Віцепрезидентка Федерального архіву Андреа Хенгер назвала передачу фільмів символом солідарності та підтримки України.Німеччина передала Україні унікальні фільми 1920–1940-х років

"Ці фільми є свідченням культурної ідентичності, яку архіви зобов’язані зберігати. Українська спадщина має бути доступною не лише для дослідників, але й для широкої громадськості", — підкреслила вона.

Перелік фільмів у колекції:

  • "Більшовицькі злочини 21 серпня 1919 року, або Дні київського терору" (1919) — документальний
  • "Тамілла" (1927) — художній
  • "Шкурник" (1929) — художній
  • "Вітаю з переходом!" (1932) — художній
  • "Чванливе курча" (1936) — анімація
  • "Про пана Лебеденка" (1936) — художній
  • "Прощання на крижині" (1938) — анімація
  • "У колишньому гнізді мракобісся" (1938) — документальний
  • "По Дніпру" (1940) — документальний

Деякі з цих стрічок доступні для перегляду онлайн на сайті Федерального архіву Німеччини.

Нагадаємо, з 23 січня по 2 лютого в США відбудеться престижний фестиваль незалежного кіно "Санденс", де в категорії "Світове документальне кіно" покажуть нову стрічку українського режисера та журналіста, лауреата "Оскара" Мстислава Чернова — "2000 метрів до Андріївки".

13 фільмів жахів до п’ятниці 13-го