НБУ підвищив облікову ставку до 25%
НБУ

Правління Національного банку України ухвалило рішення підвищити облікову ставку з 10% до 25% Про це повідомляє пресслужба НБУ.

Там кажуть, що метою такого кроку є захист гривневих доходів та заощаджень українців, збільшення привабливості гривневих активів та зниження тиску на валютному ринку. Як наслідок, все це має посилити спроможності НБУ забезпечувати стабільність курсу гривні та стримувати інфляцію під час війни.

В Нацбанку пояснюють, що на початку повномасштабного вторгнення росії вони утримувались від ухвалення рішень щодо облікової ставки, бо це "було виправдано в умовах значного психологічного шоку". Через це в той час зміна облікової навряд могла б стабілізувати ситуацію та стимулювати утримання гривневих активів. Але тепер ситуація змінюється, і українська економіка вже поступово адаптується до умов війни.

"За таких умов відсутність належної винагороди за утримання гривневих активів посилює загрози доларизації економіки та відповідної втрати ресурсу фінансовою системою. Девальваційні очікування громадян і бізнесу є нестійкими і чутливими до розвитку воєнної ситуації, зокрема до оперативних змін на фронті та інших ситуативних факторів. Також упродовж травня зросла різниця між курсом готівкового ринку та офіційним, що посилило негативні ефекти для економіки від наявності множинних курсів", — кажуть в Нацбанку.

Щоб запобігти негативним тенденціям в економіці, НБУ вирішив підвищити облікову ставку до 25%. Там очікують, що уряд та банки "адекватно відреагують на зміну облікової ставки" і також підвищать свої ставки за облігаціями внутрішніх державних позик та депозитами. Що, своєю чергою, має збільшити привабливість гривневих активів та посприяти зменшенню попиту на валютному ринку. 

Що таке облікова ставка

Це — ключова процентна ставка Нацбанку, за якою він проводить операції з банками з надання або залучення коштів в межах своєї монетарної політики. Значення облікової ставки показує, скільки коштують гроші в економіці, та яким є рівень інфляції. Так, коли показник прогнозованої інфляції підвищується, а гроші знецінюються, НБУ підвищує облікову ставку, щоб сповільнити ці процеси. Зменшення ж облікової ставки відбувається тоді, коли прогнози щодо інфляції та вартості національної валюти є оптимістичними.

Облікова ставка визначає відсоток, під який комерційні банки отримують гроші у центрального банку. А це, своєю чергою, впливає на відсоток споживчих кредитів та депозитів в банках. Чим вище облікова ставка — тим більшими є ці відсотки.

Найвищою облікова ставка за останній час була у 2015 році. Тоді вона сягала 30% протягом кількох місяців.

Кредитні канікули в "ПриватБанку" та "Ощадбанку": що зміниться 1 червня