Національний банк України випустив нові пам’ятні монети “Орьнек. Кримськотатарський орнамент”, які присвячені традиційному орнаменту кримських татар.
Про це повідомляють на сайті НБУ.У 2021 році орьнек офіційно включили до Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства ЮНЕСКО.
Дизайн пам’ятних монет “Орьнек. Кримськотатарський орнамент”
На аверсі монет у центрі композиції зображено постать кримськотатарської вишивальниці наґишчи (nağışçı), майстрині, яка схилилася над вишивальним верстатом кергеф (kergef), створюючи на ньому візерунки орьнека. Від наґишчи в різні боки розквітають паростки орнаменту, що символізує безперервність традиції, її невпинне продовження нащадками. Угорі розміщено написи “УКРАЇНА”, нижче “ÖRNEK / ОРЬНЕК”, малий Державний Герб України, номінал та графічний символ гривні ₴, рік карбування — 2024.
На реверсі монет на дзеркальному тлі рельєфно відтворили орнамент, який уособлює сімейні цінності. В центрі орнаменту розташовані взаємопов’язані елементи, які відображають глибокий символізм родинних зв’язків. Ця сім’я складається зі знаків чоловіка, жінки та їхнього спільного дому. По обидва боки центральної вертикалі розташовані символи дітей. Усі разом вони створюють повноцінний орнамент, що відображає сімейну єдність та гармонію.
Автором ескізу пам’ятних монет стала голова громадської організації “Алєм” (ГО займається популяризацією культури кримських татар) Есма Аджієва, адаптацію дизайну здійснила Олександра Кучинська.
Про реалізацію пам’ятної монети “Орьнек. Кримськотатарський орнамент”
Пам’ятні монети “Орьнек. Кримськотатарський орнамент” номіналом 10 гривень виготовили зі срібла тиражем до 7 500 штук, номіналом 5 гривень — з нейзильберу тиражем до 75 000 штук (у сувенірному пакованні). Монети поступово реалізовуватимуться в інтернет-магазині нумізматичної продукції Нацбанку і банками-дистриб’юторами.
“Наш Київ” вже писав, що фасад Нацбанку у Києві відремонтують за понад мільйон гривень.