На Київщині у національному парку "Залісся" зоозахисники намагаються врятувати стадо червонокнижних зубрів.
Про це повідомляє природоохоронна організація WWF-Україна.
На початку повномасштабної війни 2022 року стадо зубрів, яке живе у Національному природному парку "Залісся", провело понад місяць під російською окупацією. Вони опинились у центрі бойових дій. Територія нацпарку зазнала потужних артилерійських обстрілів, а лісовими дорогами пересувалася військова техніка.
Як наслідок, у стаді не залишилося жодного дорослого самця.
"Якщо найближчим часом не заселити туди хоча б одного бика, то ця субпопуляція приречена на вимирання", — кажуть в WWF-Україна.
Щоб це виправити, зоозахисники хочуть привезти до стада зубра з Вінниччини. Але для цього йому треба подолати понад 300 кілометрів.
Тож для допомоги в транспортуванні тварини, зоозахисники відкрили збір на 400 тисяч гривень.
Операцію з порятунку зубрів планують провести у чотири етапи.
Перший із них — отримання спеціального дозволу від Міндовкілля на відлов та переміщення зубра. Цей етап є обов’язковим, оскільки зубр занесений до Червоної книги України.
"Процес отримання дозволу включає попереднє погодження в різних інституціях. Цей процес триває, і WWF-Україна вже отримав перші погодження", — розповіли в організації.
Цей етап, можливо, завершиться до травня 2024 року.
Другий етап — підготовка до вилову. Науковці оберуть самця, метод і час відлову. Також залучать ветеринарів для контролю здоров'я тварин. На цьому етапі потрібно виготовити клітки для зубра, запасти корми для приманювання, підгодівлі тощо.
Третій етап — відлов зубра і його транспортування.
Четвертий етап — випуск тварини та подальший моніторинг. Орієнтовні час завершення цього етапу — січень-березень 2025 року.
"Після перевезення тварини все тільки почнеться. На цьому етапі необхідні карантинне утримання зубра у вольєрі та підгодівля, обстеження тварини ветеринарами та іншими експертами, повторний забір аналізів, випуск із вольєра та подальший моніторинг успішності адаптації зубра у стаді за допомогою фотопасток і телеметричних нашийників", — кажуть у WWF-Україна.
Наскільки успішно самець інтегрується у стадо із "Залісся", зоозахисники дізнаються завдяки інструментам моніторингу.