Книжковий Арсенал 2016: прогулянка по залам. Програма. Частина перша

Зал мальованих історій

В цьому залі відвідувачів чекає велика виставка книжкової ілюстрації, численні творчі зустрічі та майстер-класи.

Що: Відкриття французько-української виставки ілюстрації «Pictoric» і презентація каталогу за участю виконавчого директора Французького Інституту в Україні Матьє Ардена.
Чому: За майже два роки існування Клуб ілюстраторів, дизайнерів і графіків Pictoric встиг попрацювати над оформленням багатьох українських книг, влаштувати вуличну виставку плакатів у Львові, привезти в Київ колег з Польщі та Чехії, відкрити експозицію на другому поверсі Адміністрації Президента України і залишити слід в бібліотеці конгресу США.
Коли: 20 квітня, 18.00.

Що: Творча зустріч з французьким ілюстратором Юбером Пуаро. Презентація книги «Роза і резеда» за підтримки Французького інституту в Україні.
Чому: авторська книга «Роза і резеда» молодого паризького ілюстратора-мандрівника Юбера Пуаро присвячена подіям в Україні, тексти-переживання іноземця з'єднані з візуальними образами художника.
Роботу над книгою Юбер почав минулого літа під час перебування в Києві. Однак з часом проект вийшов за рамки видання і перетворився в емоційний простір з монументальними малюнками і ілюстративними постерами. Юбер проведе творчу зустріч і воркшоп, а також розмалює стіни в виставковому просторі.
Коли: 21 квітня, 18.00.

Що: Презентація проекту «Shakespeare. Shake the Spirit »за участю представників Британської Ради та клубу ілюстраторів Pictoric.
Чому: до 400-річчя від дня смерті Шекспіра представлять виставку плакатів до п'єс відомого драматурга. Це не зовсім звичайна інтерпретація, яку можна розглядати як ідею до обкладинок або до афіш.
Коли: 22 квітня, 17.30.

Що: Проект «Жива бібліотека» за участю професіоналів видавничої справи.
Чому: У проекті «Жива бібліотека» всім відвідувачам буде надана можливість десятихвилинного особистого спілкування гостями з авторами, редакторами, дизайнерами, ілюстраторами, літературознавцями і журналістами. Учасники: Мар'яна Савка, Павло Гудімов, Юбер Пуаро (Франція), Валентина Клименко, Ірина Цимбал, Ксенія Харченко, Юлія Стахівська, Микола Климчук.
Коли: 23 квітня, 13.00.

Зал «Фарби»


Олександра Ройтбурд.  «Обережно: пофарбовано!»

Цей павільйон буде пропонувати багато мистецтва та актуальних дискусій.

Що: Презентація книги «Сучасне мистецтво України. Портрети художників».
Чому: Видання присвячено найвідомішим українським художникам останніх десятиліть – Т.Й. Сільваші, А.Д. Криволапу, О.М. Тістолу, Вінні Реунову, М.В. Скугарєвій, О.А. Ройтбурду, П.М. Макову, В.Д. Сидоренку, М.С. Вайсбергу, І.М. Гусєву, П.М. Керестею та іншим.На презентації будуть присутні як сам автор - мистецтвознавець Галина Скляренко, так і персонажі її книги -, Анатолій Криволап, Олег Тістол, Віктор Сидоренко
Коли: 20 квітня, 18.00.

Що: Відкриття виставки Олександра Ройтбурда «Обережно: пофарбовано!»
Чому: Цю виставку вже було презентовано в рідному місті Олександра Ройтбурда в Одесі у березні 2016 року. Сам автор розповідає про неї так: «Цикл «Обережно, пофарбовано» заснований на принципі програмної незавершеності - «non è finita». Я шукав свою «формулу тіла», і чим більше я знаходив те, що шукав, тим більше мені хотілося від нього втекти. Я спростовую не тілесність як таку, а її нормативну заданість. «Анатомія - це доля», - говорив Фрейд. Цю долю я і намагаюся подолати».
Коли: 21 квітня, 20.00.

Що: Дискусія «Синдром homo soveticus пострадянського суспільства в текстах Світлани Алексієвич».
Чому: 22 квітня недаремно вибрана дата для дискусії про «радянську людину». В день народження Леніна Оксана Забужко, Світлана Скляр, Тетяна Трофименко будуть обговорювати основні ідеї та месджи в книгах Нобелівського лауреату білоруської писменниці Світлани Алексієвич.
Коли: 22 квітня, 17.00.

Що: Презентація проекту «Гордість нації» та нової книги Севгіль Мусаєвої, присвяченої Мустафі Джемілєву.
Чому: На зустрічі буде присутній сам Мустафа Джемілєв, про якого українська журналістка, головна редакторка онлайн-видання «Українська правда» Севгіль Мусаєва написала книгую До дискусії долучяться Мирослав Маринович та Алім Алієв.
Коли: 23 квітня, 15.00.

Що: «Письменниця, художниця, повія». Розмова про літературу та проституцію у ХХ столітті.
Чому: В цьому році на 76-році пішла з життя Ґрізелідіс Реаль - віртуозна письменниця, художниця і мати чотирьох дітей, що у 82 роки заснувала в Женеві Міжнародний Центр Документальний Проституції і (організацію з надання допомоги повіям). Її книги та есе широко відомі, як у Франції та Німеччині, так і в скандинавських країнах і США. Честь читати уривки з її роману «Чорний – це колір» випала Борису Херсонському, Ірині Собченко, Нелі Ваховській. Проект реалізовано за підтримки Посольства Швейцарії в Україні.
Коли: 24 квітня, 15.00.

Сцена «Кафе Європа»


Український павільйон на Франкфуртському книжковому ярмарку 2015

Саме на цій сцені 20 квітня о 18.00 відбудеться офіційне привітання з нагоди відкриття Книжкового Арсеналу. А надалі тут будуть проводиться зустрічі найбільш яскравими гостями літературної Європи. 

Що: «Чому добра книга є добра?».
Чому: Зустріч з почесним гостем дитячої програми Ульфом Старком - шведським письменником і сценаристом, якого називають справжнім спадкоємцем Астрід Ліндгрен. В 2015 році вийшла його остання книга «Мій друг Персі, Буффало Білл і я» і зразу завоювала любов дітлахів з усього світу. На зустрічі також будуть присутні Яніна Орлов, Галина Кирпа, Мар’яна Савка (Видавництво Старого Лева). Зустріч відбудеться за підтримки Swedish Arts Council і Посольства Швеції в Україні.
Коли: 20 квітня, 19.00.

Що: Консультаційна сесія Тобіаса Фосса.
Чому: Приїзд в Україну віце-президента Франкфуртського книжкового ярмарку з міжнародних ринків Тобіаса Фосса - це показник високого інтересу до нашої країни як великого і перспективного ринку, проте він також приїде і з сигналом для Міністерства культури, що Україна втрачає можливості , і не лише ринкові, але й культурні, медійні, політичні. Тим часом як стенди інших країн часто відкривають міністри культури, Україна знову ризикує залишитися на периферії культурних процесів.
Коли: 21 квітня, 12.00.

Що: Презентація українського перекладу книги Мішеля Онфре «Сила життя. Гедоністичний маніфест».
Чому: Мішель Онфре - французький філософ і прозаїк, засновник Народного університету в Кані, автор понад 30 книг. Він уже був в Києві і вважає, що в культурно-цивілізаційному плані Європа не повна без східноєвропейських країн і культур. «До неї треба залучити країни Східної Європи, засновані на християнстві, як загальну культуру. Тому мені дуже цікава Україна, думаю, нам є що сказати один одному», - зазначив Онфре.
Зустріч пройде за підтримки Французького інституту в Україні.
Коли: 21 квітня, 18.00.

Що: Зустріч «Нові голоси з Греції».
Чому: Знайомство українського читача з сучасною літературою Греції може бути вельми цікавим. На зустрічі будуть присутні поет і автор Хрістос Армандо Гезос, літагентка Евангелія Авлоніті, координаторка Міжнародної книжкової виставки в Салоніках Нопі Хатзігеоргіу (Грецький фонд культури).
Коли: 23 квітня, 19.00.

«Къырым»


Мустафа Джемілєв

Вперше культура, література та актуальні питання сьогодення кримських татар заслуговують на особистий павільйон. 

Що: Відкриття виставки «Мустафа Джемілєв. Незламний борець за свободу».
Чому: У Арсеналі уде презентовано фотовиставку з нагоди виходу мемуарів Мустафи Джемілєва.
Коли: 20 квітня 16.30.

Що: Презентація збірки «Півострів страху»: хроніка окупації і порушення прав людини в Криму.
Чому: Що відбувається зараз в Криму, як живуть кримські татари в умовах окупації, куди йде півострі. Всі ці питання будуть обговорювати під час дискусії Тетяна Печончик, Сергій Заєць, Олександра Матвійчук, Дар’я Свиридова, Ольга Скрипник. Зустріч влаштовує Центр інформації про права людини.
Коли: 21 квітня, 13.00.

Що: Презентація книги Олега Сенцова «Купите книгу – она смешная».
Чому: презентувати книгу буде Данило Яневський та Ганна Маєвська, а для відвідувачів це ще й можливість підтримати українського в`язня в Росії.
Коли: 22 квітня, 19.00.

Що: Презентація книги «33 митці у 3 актах».
Чому: Вперше в Україні видавництво ArtHuss представить книгу Сари Торнтон в українському перекладі. Протягом чотирьох років Торнтон подорожувала світом, результатом цієї подорожі стали інтерв’ю з 130-ма художниками.
«33 митці у трьох актах» – це історії з 14-ти країн з 5 континентів – художників, відкритих до діалогу і готових артикулювати питання, пов’язані з власною творчістю і власним трактуванням мистецтва, зокрема Джеффа Кунса, Ай Вейвея, Габріеля Ороско, Сінді Шерман, Деміана Гьорста, Марини Абрамович, Яої Кусами та інших.
Коли: 23 квітня, 19.00.

Зал «Папір»


Книга Ярослава Мельника  «Маша, або Постфашизм»

Сюди треба йти за новими книжками і автографами.

Що: Чому я люблю читати Кінга. Відверті розповіді фанатів і перекладачів».
Чому: Про свою любов до «найжахливішого» письменника розповідатимуть не тільки учасники спільноти «Стівен Кінг. Український Клуб», а ще й «зіркові» фанати Кінга - Олександр «Фоззі» Сидоренко та Сашко Положинський.
Коли: 21 квітня, 11.00.

Що: Презентація книги «То АТО. Щоденник добровольця».
Чому: Учасник АТО Дмитро Якорнов починав вести щоденник у Facebook, яки потім довелося закрити на вимогу армійського начальства. Після цього автор продовжив вести блог анонімно, а зараз повну версія у вигляді книги вийшла у видавництві "Віват".
Коли: 21 квітня, 12.00

Що: «Гендер та війна на Донбасі»: презентація книги «Гендерні дослідження».
Чому: Створена у рамках проекту Донбаські студії фонду ІЗОЛЯЦІЯ за підтримки Представництва Фонду імені Гайнріха Бьолля в Україні, збірка «Гендерні дослідження» містить наукові та публіцистичні статті українських та зарубіжних авторів. Книга ставить за мету дослідити контекст Донбасу крізь гендерний аспект, висвітлити умови життя чоловіків та жінок, їхні гендерні та соціальні ролі у східному регіоні України, а також світові приклади стратегій виживання в окупаційному та постокупаційному суспільствах.
У рамках презентації відбудеться панельна дискусія з авторками книги.
Коли: 21 квітня, 16.00.

Що: Дискусія з нагоди виходу книги «Казимир Малевич. Київський період 1928-1930».
Чому: Наприкінці 2015 року мистецький світ облетіла новина – в Києві віднайдені нові тексти Казимира Малевича. Всі ці матеріли будуть вперше оприлюднені в новій книжці видавництва «Родовід». В дискусії приймуть участь Тетяна Філевська, Ярина Цимбал, Олександр Саврук, Наталя Жеваго, Дмитро Горбачов, Ірина Соловей.
Коли: 21 квітня, 18.00

Що: Публічне інтерв’ю з Ярославом Мельником.
Чому: Інтерв`ю з відомим українсько-литовським філософом, письменником та критиком буде вести Ольга Герасим’юк. Тут же буде можливість придбати і нову книжку письменника «Маша, або Постфашизм» («Видавництво Старого Лева»), що є першим в Україні інтелектуальний трилером про витоки людської жорстокості.
Коли: 22 квітня, 15.00.

Що: Публічне інтерв’ю з Юрком Іздриком.
Чому: До виходу нових книжок «Номінація» та «Календар любові» «Видавництво Старого Лева» влаштувало справжнє свято для прихильників творчості Іздрика – можливість поспілкуватися з улюбленим письменником і отримати нову книгу з його автографом.
Коли: 22 квітня, 17.00.

Що: Марафон-хроніка «Щоб жити. Розуміючи Київ».
Чому: Спогади відомих киян та співавторів книги «Щоб жити. Розуміючи Київ» про місто 1950- 1980 років з демонстрацією відео- та фотоматеріалів. Серд учасників - Іван Драч, Ада Роговцева, Лариса Кадочнікова, Михайло Зав’ялов.
Коли: 23 квітня, 15.00.

Що: Фокус — Чорнобиль.
Чому: До 30-річчя катастрофи на Арсеналі представлять програму про чорнобильську зону в літературі й кіно. Учасники: Мирослав Слабошпицький, Маркіян Камиш, Микола Кравченко. «Нора-Друк».
Коли: 23 квітня , 18.00.

Що: Презентація львівських ретро-детективів.
Чому: Андрій Кокотюха представить свою нову книгу «Різник з Городоцької».
Коли: 24 квітня, 13.00.

Що: Презентація нової книги Катерини Бабкіної
Чому: Відома сучасна письменниця та поетеса презентує свою нову збірку оповідань «Щасливі голі люди».
Коли: 24 квітня, 15.00.

Що: Презентація роману Юрія Винничука.
Чому: Зустріч прихильників з улюббленним письменником иі можливість придбати його новий роман «Аптекар» про події 1646-48 років, напередодні штурму козаками Хмельницького Львова.
Коли: 24 квітня, 16.00.