ЛГБТ шлюб в Україні: цивільні партнерства

Деснянський районний суд у Києві офіційно визнав факт спільного проживання двох чоловіків, фактично підтвердивши наявність шлюбних стосунків між ними. Про це йдеться в ухвалі суду.

Як зазначають в організації "ІНСАЙТ", яка супроводжувала справу чоловіків, "це рішення створює важливий прецедент у справі правового визнання одностатевих стосунків в Україні.

Тимур та Зорян. Фото: ІНСАЙТ/ФейсбукЦе рішення, зокрема, дозволить парі воззʼєднатися за кордоном, адже один з чоловіків, Зорян, з 2024 року перебуває на дипломатичній службі в Ізраїлі. Через юридичні перешкоди та відсутність одностатевих шлюбів в Україні, МЗС не дозволило його партнеру, Тимуру, супроводжувати чоловіка як члена сімʼї. Ще у 2017-му пара провела цивільну церемонію в Україні, а у 2021-му офіційно уклала шлюб у США.

Чоловіки вирішили звернутися до суду для врегулювання цієї проблеми. 10 червня той постановив, що партнери дійсно проживають “спільною сім’єю”: ведуть спільне господарство, купують майно та здійснюють повсякденні справи разом. В "ІНСАЙТ" додають: на тлі відсутності законодавчо закріплених інститутів (реєстрованих партнерств чи шлюбів), судове визнання факту сімейних відносин – це наразі єдиний інструмент захисту прав таких пар.

Це справді історичне рішення — для Зоряна та Тимура, для всієї ЛГБТІ+ спільноти, для України. Це не просто перемога в окремій справі — це прецедент, який показує: зміни можливі,

Рішення набуде юридичної сили 10 липня.

Довідка:

Станом на сьогодні в Україні закон прямо визнає шлюб лише між чоловіком і жінкою, натомість немає правового регулювання проживання одностатевих сімей. Наразі активісти активно виступають за ухвалення закону №9103 про цивільні партнерства, який стане першим кроком для визнання одностатевих шлюбів і надасть парам взаємні права та обов'язки, включаючи майнові права, право на спадкування та соціальний захист.