Київ очима американського урбаніста

Солідний бекграунд

Протягом декількох років я викладав у Вікторіанському університеті та в Університеті Британської Колумбії, у Канаді. А також був дослідником у центрі підвищення кваліфікації при Національному університеті Сінгапуру.

Київські демони

У цьому році я видав книгу — Місто соборів і демонів: конфлікт простору, суспільства та історичної пам’яті в Києві, Україна» (Kyiv, Ukraine: the city of domes and demons from the collapse of socialism to the mass uprising of 2013-2014).

Я vs. Кличко

Трохи більше року тому, коли я зустрівся на одному івенті з Віталієм Кличком, він був дуже цікавим. Він тоді дуже добре говорив англійською, і коли підійшла моя черга, я йому сказав:

Я кидаю тобі виклик – я хочу боксувати з тобою.
Він на мене уважно подивився, я повторив:

Я хочу битися з тобою.
Ні, — відповів Кличко.
Добре, — сказав я, — тоді буду всім казати, що чемпіон світу боявся мене.

Він тоді посміхнувся. Тепер я всім говорю, що я такий професор, що навіть чемпіон світу з боксу злякався битися зі мною.

Еміграція

Я народжений в Європі, у таборі. Моя родина – біженці з України, які знайшли собі місце в Америці. Вони тоді не знали англійську мову, і спілкувалися українською, але вона у них була трохи старомодною, спольщеною дещо. Вони нічого не знали російською. І так я вчився українською. Звісно, до школи пішов, там треба було читати та писати англійською. Але ми підтримували українську, спілкувалися дома нею.

Зв’язки з Бандерою

Моя дружина була з діаспори. І її родина була великими патріотами України. Її батько був дуже політично активним, багато писав, він у свій час товаришував з Бандерою. Ну, знаєте, така тоді була політична ситуація.

It’s not my business

Я ніколи не відповідаю на питання про те, хто є кращим політиком в Україні. Це питання для громадян України, і вони мають вирішувати, я не можу втручатися.

Розширення свідомості

Я думаю, що українці повинні вибрати політиків з глобальним типом мислення, які володіють більше, ніж двома мовами (українською і російською – ред..), і які не отруєні радянським стилем мислення.

Urban Studies

Україна потребує магістерських та докторських програм у сфері урбаністики, аби підготувати нове покоління містобудівників, міських менеджерів. Це має бути міждисциплінарна програма, яка буде читатися у якому-небудь київському університеті. Інші програми можуть читатися в інших містах.

Жити в Києві

Мені дуже подобається Київ, і я зараз вагаюся, чи мені треба купувати тут квартиру, чи досить буде просто знімати, коли я сюди приїжджаю. Вперше я приїхав до Києва у 1992 році, з батьком, тоді він вже думав, що ніколи не повернеться до України, бо тоді здавалося, що будемо американцями. Батько ніколи не був у Києві, він був з Львівщини. Мені тоді Київ видався дуже і дуже цікавим. А вже наступного літа я з дружиною та дітьми приїхав знову до Києва, але то було холодне літо, і мені не сподобалося. А ще не було комфортно, адже тут було дуже бідно, і на нас всі дивилися, наче хотіли щось поцупити. І тоді я вирішив, що не буду повертатися сюди. Але потім я повернувся до Києва. І подумав, може мені і справді взяти якусь наукову тему українську, і працювати тут над нею.

I’ll do it!

Я приїхав до Києва, пожив місяць, аби зрозуміти чи хочу я взятися за його вивчення. Багато спілкувався з людьми, розпитував їх про місто. І вирішив, що так, я це зроблю, і подався на програму Фулбрайта. Я розпочав дослідження у 2010 році, і приїжджаю сюди кілька разів на рік. Все літо пробуваю у Києві. Звісно, літо більше люблю, ніж зиму, але взимку є багато роботи: багато лекцій читаю.

Wonderful Dnieper River

Дніпро – це дивовижний ресурс для Києва. Там існує так багато вільної землі, і прибережної території, включаючи пляжі. Ця область повинна бути очищена і захищена таким чином, аби стати рекреаційним і екологічним ресурсом для майбутнього.
Грань 21 Ріка, пагорби, схили

Пріоритети Києва у сфері планування – це наявність річкової зони, пагорбів та схилів біля річки, і в інших місцях у центрі міста, та наявність історичної архітектури й історичних районів.

Розставити пріоритети

Окремим пунктом порядку денного у плануванні Києва займає оточуюче середовище, де проживають люди. Воно повинне мати хороший сервіс та привабливий ландшафт. Складність у завданні буде додавати наявність житлових комплексів, які були побудовані в радянському стилі. Сьогоднішнє місто повинно ставити у пріоритет людину, сім’ю, домашнє господарство, а не будівельників.

Гази

Київ повинен думати про те, як скоротити використання автомобільного та підвищення екологічності громадського транспорту. Автомобілі задушують місто, відбираючи занадто багато міського простору для паркування.

Американський гумор

Одного разу я запитав у таксиста, який був припаркований біля Майдану відвезти мене на Печерськ. Він сказав, що це буде коштувати 100 гривень. Я подумав, що ціна була занадто висока, так що я вирішив просто…впасти на асфальт. Позбігалися люди, аби перевірити чи я був у порядку. Я сказав, що не в порядку, адже я попросив відвезти мене на Печерськ, а водій запросив 100 гривень. І тоді я просто впав. Це змусило всіх сміятися, а водій не на жарт збентежився.

«НІ» поганому сервісу

Українцям потрібно винести урок успіху з Майдану, та сказати «ні» зловживанням на всіх рівнях. Це включає в себе не тільки поганий уряд, але погане обслуговування від водія таксі, у ресторані, та у будь-якій іншій сфері.

В Америці не купаються в ріці

Мені подобається київське літо, піски, пляж. Дуже люблю у вас в ріці купатися. В Америці люди в ріці не купаються. Нема такої культури: купатися в ріці.

Київ крутіший

Київ у сто разів краще Львова.

Львів – це Європа, але не найкраща. Бо я знаю, що далі на захід є краща Європа.

Львів – маленьке місто, і дуже консервативне.

Харків не вхопив

Одеса і Дніпропетровськ дуже сподобалися. Черкаси сподобалися. Був недовго в Харкові, але щось не вхопив Харків, і не вхопив Донецьк. Але Маріуполь дуже сподобався.

Київ живописний

Мені подобаються картини Києва від Евеліни Бекетової. Вона малює дуже барвисті сцени міста, як це і повинно бути: зелене, щасливе, історичне, і різноманітне місто. Я використав одну із її робіт для обкладинки своєї книги.

Люблю Маріуполь

Одне з моїх улюблених міст – це Маріуполь. Він має пляж на Азовському морі, поруч залізничних колій, які везуть вугілля до великих промислових підприємств, що знаходяться у межах видимості. Це не найекологічніше місце для відпочинку, але поєднання ландшафтів для роботи, і ландшафтів для відпочинку — цікавий та унікальний приклад. Я люблю це місто за те, що воно сильно протистояло вторгненню ворога, і створенню ДНР.

Територія пустоти

Цікаво, біженці, які втекли Донецької та Луганської області коли-небудь повернуться туди? Там такий зараз величезний пустир. Це було погане середовище до війни, а тепер ця територія повністю знищена. Ця область буде проблематичною протягом тривалого часу.

Голос громади

Люди мають розуміти, що влада їхня. Бо у радянському союзі виховували так, що владу треба боятися. Треба, аби влада боялася громади, бо у громади є голоси. Влада має розуміти, якщо вона не буде чути громаду, то на наступних виборах не буде цієї влади.

Діти замість вертольотів

У Києві треба побудувати музей для дітей, якісний і хороший. Можливо на місці вертолітного майданчика Януковича.

Український Діснейленд

Воздвиженку можна переробити у Діснейленд.

Музей корупції

Музей колишньої корупції треба зробити на Європейській площі, з Українського Дому, аби всі політики, які їхатимуть на роботу кожного разу бачили нагадування: як їм не слід робити. Але дехто каже, що такий музей можна зробити там, де музей історії Києва.

Столичні загрози

У Києва є дві загрози: це жадібні забудовники та ледачі мешканці.

Історія Києва в туалеті

Музей історії Києва. Там по центру будівлі є ліфти, зліва одна зала, і справа-інша, а сполучення цих залів, позаду, за ліфтом. Такий собі коридор, де є також експонати. Я собі задумався, що це за коридор, і збагнув, що це мали бути туалети. Бо туалети є лише на першому поверсі, біля каси. Але мали також бути туалети на другому, і на третьому поверхах, бо там мали бути різні приміщення, різні офіси. А тепер виходить, що епохи Києва вони розмістили там, де туалет. Це не Музей історії Києва – це колекція речей, яка нічого не пояснює, вони не сполучені один з одним, і не мають генерального плану.

Повага до жінок

Жінка збирає сніг тут у вас якимось примітивним засобом. Чому у вас прибирають сніг жінки? В Америці такого нема, у нас жінки так фізично виснажливо не працюють. А коли я вперше побачив як жінки розбивають лід, я сказав: дайте мені, я це зроблю. Вона не знала, що мені відповісти, і не дала мені це зробити. Я не знаю, може це і ліпше, що є така рівність: фізичну роботу може робити і чоловік, і жінка. Але не з таким примітивним інструментом. Або жінки, які роздають туалетний папір. Що це за робота? Тобто вона тут для того, аби хтось не забагато взяв туалетного паперу?

Релігійний опіум

Московська церква – це просто рука політики Москви. Люди думають, що вони туди ходять і ближче Бога, а насправді, ближче Москви, і ближче смерти.

Роби свою роботу

Я купую квиток, а жінка каже: не видиш, я зайнята. Я кажу: виджу, але я купую квиток. Почекай, — каже вона мені. Я кажу: ні, я не хо чекати, мені треба квиток. Якщо ви зайняті нехай мені продасть його хтось інший. Кожен має виконувати свою роботу.

Не треба боятися гомосексуалістів

У вас також є антиєвропейська істерія: багато-хто з вас боїться, що ваші діти стануть гомосексуалістами.

Ще одна книга про Київ

Зараз я пишу книгу про Київ з робочою назвою «Нелегкий вибір для Києва: Ідентичність, простір та суспільство у столичному місті України».

Свобода, рівність, братерство

Ви питалися ще, чого мені Львів не сподобався. Так це своїм маршем проти гомосексуалістів. Там ходили священики і монахині, і в один голос говорили: не дай боже, щоби наші діти такими були. Але такого не має бути. Світ повинен бути ліберальним, відкритим, і приймати всіх.

Зміна пам’ятників

Пропоную замінити той радянський пам’ятник у вас «дружби народів» на пам’ятник Гонгадзе і Політковській.

Двадцятка кращих міст світу

Я пишу книги на замовлення про дослідження різних країн. Зараз я працюю над енциклопедією 20 найкращих міст, і найгірших. Де публіка найбільш щаслива, і найменш щаслива. Коста-Ріка, до речі, країна, де живуть найщасливіші люди.

Напишу про Донбас

Я хочу написати про Схід України, про Донбас, на англійській мові. Але мені треба там обов’язково бути. Я був у Донецьку, Маріуполі, але до війни.

Джерело: Kiev Urban Bureau