Досвід: Як на Русанівці створюють бібліотеку мрії

Ідея та плани

Проект оновлення бібліотеки на Русанівці почався з великої мети — трансформувати всю бібліотечну мережу Києва у сучасні, комфортні, популярні публічні простори. Саме з цією ідеєю команда активістів «Оціум» і звернулася до Всеукраїнської бібліотечної організації. Звідти їх направили до Централізованої бібліотечної системи Дніпровського району. Директор ЦБС, під керівництвом якої 18 закладів, запропонувала для втілення проекту Бібліотеку імені Кравченка — як одну з найбільш відкритих до співпраці.

Олена Гранкіна: «Ми розпочали цей проект як пілотний. Централізовану бібліотечну систему розглядаємо як потенційну культурну інфраструктуру міста. Вона збереглася з часів соціалістичного Києва і досі діє — проте, на наш погляд, доволі відірвана від сучасного контексту міста. Наша ідея в тому, що бібліотека кожного району може стати затребуваною широкими верствами суспільства та виконувати різні функції залежно від потреб мешканців району».

У Бібліотеці імені Кравченка до ініціативи поставилися з ентузіазмом. Працівники розуміли, що закладу необхідні зміни.

Олена Арутюнян: «На першому поверсі ми плануємо проводити івенти — зустрічі, невеликі концерти. Тут у нас є проектор і велика біла стіна, потужний Wi-Fi, налаштоване фортепіано. І, авжеж, книги. Ми маємо намір встановити тут сучасні стелажі на всю висоту стін, щоб максимально зберегти простір. Крім того, поряд з нами є Інститут мистецтв університету Грінченка, думаю, ми і з ним домовимося про співпрацю».

До офіційного відкриття в бібліотеці проводитимуть зустрічі громади з поліцейськими в рамках програми IREX Україна «Моя нова поліція». Також у просторі нещодавно відбулась акція «Ніч у бібліотеці» — з акустичним концертом, квестами та кінопереглядом.

Команда

Трансформація бібліотеки — це командна робота: до проекту залучені три сторони. Перша — команда активістів «Оціум»: Андрій Антощенко, який займається всіма адміністративними та юридичними питаннями, Ігор Тищенко, який відповідає за комунікації, та Олена Гранкіна й Оля Ферлей — співзасновниці та співавторки архітектурного проекту. Також до оновлення простору долучилася команда архітектурного бюро Buro-o.

Друга сторона — це місцеві мешканці. Троє русанівцiв — Юрій Перч, Сергій Бартощук i Сергій Мазур — прагнуть створити активну громаду мікрорайону та залучають фінансування на розвиток місцевої інфраструктури. З цією метою вони заснували благодійний Фонд благоустрою та розвитку Русанівки і взятись за оновлення бібліотеки. Дізнавшись про спільні наміри, команди фонду та «Оціуму» об’єднались.

Третя сторона — представники Централізованої бібліотечної системи Дніпровського району та місцевої райадміністрації.

 

Фінансування

Проект трансформації бібліотеки є некомерційним і фінансується з двох джерел: гранту на 200 000 гривень, який команда «Оціум» торiк виграла на конкурсі міських стартапів Best Urban Social StartUp, та коштів, зібраних благодійним Фондом благоустрою та розвитку Русанівки, — це ще 300 000 гривень.

Невдовзі між Централізованою бібліотечною системою, Фондом благоустрою та розвитку Русанівки, громадською організацією проекту «Оціум» та Дніпровською райадміністрацією має бути підписана угода. Вона повинна дозволити покривати витрати на функціонування простору позабюджетним коштом — наприклад, завдяки внескам меценатів.

Що зроблено

Зараз у бібліотеці вже майже завершився ремонт. Тепер стара двоповерхова бібліотека має набагато сучасніший вигляд.

Перший поверх:

  • приміщення перепланували — знесли ті стіни, що не є несучими. Завдяки цьому отримали великий open space
  • пофарбували стіни
  • відшліфували та покрили лаком паркет
  • провели нову електрику
  • облаштували дві вбиральні — одна з них для людей з особливими потребами
  • зробили переговорну та дитячу кімнати. У першій можна проводити зустрічі, у другій — майстер-класи для малечі. В обох кімнатах є графітові стіни, на яких можна малювати та писати крейдою
  • частково закупили нові меблi та відреставрували старі

Другий поверх:

  • цей поверх відкрили для відвідувачів. Раніше тут був архів i два недоступних для гостей приміщення — кабінет завідувача та кімната персоналу
  • тут також пофарбували стіни
  • відшліфували та покрили лаком паркет
  • провели електрику
  • на цьому ж поверсі зберігатиметься більшість книжок i будуть облаштовані кілька робочих зон

Олена Арутюнян: «Ми сподіваємося, що після травневих свят повернемо фонд бібліотеки назад до приміщення. А це дві десятитонні машини книг. У перспективі також мріємо оновити фонд дитячої книги».

Фото: 8caliber

Джерело: DreamKyiv