До Всесвітнього дня пам’яті людей, які померли від СНІДу в Києві пройшла акція "Перемога в кожній клітині".
На заході говорили про своєчасне виявлення та безперервне лікування ВІЛ-статусу й як це пов’язано з майбутньою Перемогою.
При цьому, за інформацією учасників заходу, показники щодо смертності через СНІД під час повномасштабної війни не погіршилися.
Україна сьогодні посідає одне з перших місць серед країн європейського регіону за кількістю ВІЛ-позитивних осіб. За оціночними даними, на початок 2022 року в Україні проживало 244 877 людей в ВІЛ (понад 40 тисяч з них - на непідконтрольних Україні територіях).
Експерти у сфері громадського здоров’я наголошують, що ризик інфікуватися ВІЛ у часи повномасштабної війни зростає в рази. Це стосується не лише військових, які постійно контактують із кров’ю, але й цивільних. Насильство, зґвалтування, зміна місця проживання, відсутність доступу до лікування на окупованих територіях – все це страшна реальність для багатьох українців та українок. Тому найперше, про що ми всі маємо пам’ятати, - це турбота про власне здоров’я, зокрема й регулярне тестування на ВІЛ, а для ВІЛ-позитивних — регулярний прийом ліків, що в жодному разі не можна переривати.
Після початку повномасштабної війни росії в Україні виник ризик катастрофічного дефіциту ліків для пацієнтів із ВІЛ. На екстрений запит Центру громадського здоров'я та найбільшої пацієнтської організації БО "100% Життя", програма PEPFAR інвестувала 13 мільйонів доларів на екстрену закупівлю ліків для всіх ВІЛ-позитивних пацієнтів в Україні. Наразі міжнародні партнери PEPFAR, USAID та Глобальний Фонд вже погодили чергове фінансування на закупівлю ліків на наступні два роки. Сьогодні Україна має достатньо лікування для пацієнтів із ВІЛ. Програми профілактики і підтримки працюють. В умовах повномасштабної війни злагоджена відповідь всіх задіяних сторін у протидію ВІЛ в Україні — вражає.
Попри повномасштабну війну, тестування на ВІЛ для населення є доступним і безоплатним. Тест можна зробити у свого сімейного лікаря, у кабінетах "Довіри", кабінетах інфекційних захворювань поліклініки або консультаційно-діагностичного центру, Центрах профілактики та боротьби зі СНІДом, представництвах профільних громадських організацій. Найближчий пункт тестування можна знайти на карті.
Також, найбільша пацієнтська організація БО "100% Життя" пропонує опцію замовити оральний тест на ВІЛ додому.
Учасники заходу "Перемога в кожній клітині" також представили унікальний портрет борця з епідемією ВІЛ/СНІДу.
Особливість цього портрета в тому, що його створив штучний інтелект, розмістивши на свій високотехнологічний смак у кожній клітинці фото людей, які щодня борються і перемагають страшну хворобу. Абсолютно різні українці: пацієнти, активісти, донори, представники державного сектора утворюють єдиний організм. Цей символічний портрет підкреслює силу солідарності в боротьбі з епідемією. Це і є справжня "Перемога в кожній клітині".