Весняне рівнодення 2023: коли відбудеться, традиції та прикмети

Весняне рівнодення це особливий момент, коли тривалість дня дорівнюється тривалості ночі. В цей день Північна та Південна півкулі освітлюються однаково, а в астрономічному сенсі весняне рівнодення є миттю, коли Сонце у своєму русі екліптикою перетинає небесний екватор.

Коли відбудеться день весняного рівнодення у 2023 році?

У 2023 році день весняного рівнодення настане 20 березня, у понеділок, о 17:35 годині за київським часом. Саме в цей момент в Україні зустрічатимуть астрономічну весну.

Щороку час може зрушуватися на кілька годин через різницю між календарним та астрономічним роком. Цікаво, що у південній півкулі в цей день настане осіннє рівнодення.  

Як святкували день весняного рівнодення наші пращури

Ще до прийняття християнства, язичницькі святкування приходу весни мали сакральним зміст. Люди вірили, що в цей день відбувається перемога світла над пітьмою, зароджується нове життя та прокидається природа. У багатьох народів весняне рівнодення було початком Нового року. 

Традиції весняного рівнодення: що потрібно зробити у цей день

У народі цей день зветься Весняним рівноденням, Весняним сонцеворотом, Вербоносцем або Лазарем. В цей день рекомендують вимити підлогу, вікна та не вагаючись позбутися старих непотрібних речей. Також можна прикрасити домівку квітами та написати список цілей на наступний рік.

Традиції весняного рівнодення: що не можна зробити у цей день

В цей день не рекомендують сваритися, лаятися та ображати дітей. Вважається, що в день весняного рівнодення думки мають бути чистими, як і оселя. Не дозволяється сумувати або з'ясовувати стосунки.

Прикмети на день весняного рівнодення

Якщо в цей день буде хмарно — вночі будуть заморозки, якщо віятиме південний вітер — треба чекати спекотне літо. Мінусова температура повітря в цей день свідчитиме про те, що зимова погода триматиметься ще 40 днів. Наші пращури вірили, якщо в день весняного рівнодення додому повернулися жайворонки  — скоро потеплішає, а якщо прилетіли з вирію й інші птахи — вродить хліб. А як бурульки на дахах почали танути — буде добрий врожай.

Також 20 березня святкують Міжнародний день щастя, Міжнародний день французької мови та Всесвітній день здоров’я ротової порожнини.

Раніше ми писали, що у парламенті зареєстрували законопроєкт,  за яким 25 лютого пропонується відзначати День української жінки.

Як привітати жінок з 8 березня і нікого не образити?