Наприкінці листопада відбудеться важливе православне свято — День святого апостола Андрія Первозванного. Це день пам’яті мученицької смерті одного із дванадцяти апостолів Христових.
“Наш Київ” розповідає про історію свята, дату його святкування за новим церковним календарем та прикмети, забобони і традиційні гадання у цей день.
Коли святкують День Андрія 2024 за новим церковним календарем
За новим календарем ПЦУ, День святого апостола Андрія Первозванного відзначають 30 листопада.
Історія Дня святого Андрія
Андрій Первозванний — перший апостол Ісуса Христа. Він особливо шанується в українській православній традиції, адже за легендами, проповідуючи християнство у Скіфії та, прибувши на дніпровські кручі, апостол благословив місце, де згодом з’явився Київ. Історія свята Андрія тісно переплелася з язичницькими традиціями, а саме зі святом Калити. Пращури вірили, що в найкоротші дні року Сонце не має сили й стає беззахисним. Саме в цей час на землю сходить Калита — божество, яке захищає зірку від міфічних істот, що намагаються її знищити.
Християнські свята часто встановлювалися в дні язичницьких обрядів, тому деякі дати мають дві назви: за церковним календарем та дохристиянським спадком.
На Калиту пекли обрядовий здобний корж, посипаний маком і политий медом (що так і називається — Калита). Хлопці та дівчата у цей день знайомилися, ходили на побачення (аби до Різдва заслати сватів), а після півночі дівчата ворожили, щоб побачити свого судженого — так ця традиція і пов’язалася зі святом Андрія.
Традиції, обряди та прикмети на Андрія
У цей день здавна забороняли важку фізичну працю, оскільки вважалося, що це може нашкодити здоров'ю, а будь-яка інтелектуальна — могла "звести з розуму". На Андрія забороняється сваритися, а також шити, вишивати чи плести — "щоб не заплутати долю".Хлопці у цей день відпочивають та влаштовують витівки: ховають дрова селян, лякають дівчат, що пізно повертаються додому, а також знімають ворота з огорожі сусідів — весела традиція, яка піднімає настрій і стимулює людей бути гостинними. Також парубки можуть потай залишати у дворі дівчини, яка їм подобається, гілку чи будь-який інший знак, щоб натякнути на свої почуття.
Народні прикмети на Андрія
- Якщо до цього дня не випав сніг — зима буде теплою, а якщо з’явився — холодною;
- Червоне вугілля в печі ввечері обіцяє мороз, біле — швидку відлигу;
- Сніг напередодні свята віщує хуртовини впродовж тижня;
- Морозна й ясна погода на Андрія — до багатого врожаю у наступному році;
- Шумна вода в річках — до сильної завірюхи.
Водночас головним атрибутом свята все ж залишаються дівочі ворожіння. Гадають на наречених, шлюб, дітей і загалом на долю.
Гадання на балабушках на Андрія
На Андріївські вечорниці дівчата випікали булочки — балабушки (на Слобожанщині їх також могли і варити) і викладали їх на низький ослінчик. Потім до хати впускали собаку — чию пампушку пес з’їсть першою, та дівчина першою і вийде заміж. Якщо ж хлібець собака брав, але кидав — це вважалося недобрим знаком.На балабушках ворожили також і у новорічну ніч.
Гадання на гілочці вишні на Андрія
Дівчина ставила гілку вишні у воду, якщо та розквітала до Різдва — скоро заміжжя. Також кожна гілка може символізувати певного хлопця, та, що розпускається перша — вказує на обранця.
Гадання на ім’я майбутнього обранця на Андрія
На 12 клаптиках паперу дівчата писала по одному чоловічому імені, а один клаптик залишали чистим, без написів. Записки клали під подушку, а вже зранку діставали один випадковий папірець — яке ім’я побачать, таке і буде у майбутнього обранця. Якщо ж клаптик пустий — час заміжжя ще не прийшов.
Інший спосіб: у вечір на Андрія виходили на вулицю та питали ім'я у першого зустрічного чоловіка — таке ж матиме і наречений.
Ворожіння на дровах на Андрія
Незаміжніх дівчат посилали по дрова. Кожна мала наосліп взяти оберемок колод і принести до хати. Після цього рахували кількість дерев’яшок, якщо парне число — бути й дівчині в парі наступного року.
Гадання з туфлею чи чоботами на Андрія
Дівчина знімала взуття з лівої ноги і через плече кидала його за ворота. Куди вказує носок туфлі, в тій стороні і живе суджений.
Гадання на обранця на солі на Андрія
Перед сном дівчата з’їдали щось дуже солоне (наприклад, шматочок хліба з великою кількістю солі) і не пили води. Уві сні мав з'явитися майбутній наречений, який принесе води, щоб втамувати спрагу.
"Наш Київ" також підготував найкращі привітання з Днем ангела Андрія у віршах, прозі та святкових листівках.