Демонтаж чи символ ЛГБТ: можливе майбутнє перейменованої Арки дружби народів

Арку Свободи українського народу (колишня Арка дружби народів) не обов’язково демонтувати, якщо місто і громада її переозначать.

Таку думку висловив голова Українського інституту національної пам’яті (УІНП) Антон Дробович в інтерв’ю агентству “Інтерфакс-Україна”.

“Я бачу три сценарії розвитку подій довкола цього об’єкта. Перший сценарій — повний демонтаж. Другий варіант — залишити все, як є, і тоді буде демонтаж примусовий, бо рано чи пізно це зроблять самі громадяни, як зробили з Леніним. Третій варіант — залишити арку і зробити, як в 2017-му році, з неї веселку як символ ЛГБТ або просто символ веселки над водою” — зазначає голова УІНП. 

Варіант із веселкою — єдиний, що справді переозначить цей об’єкт та сприятиме появі навколо нього нових контекстів та дискусій.

Нинішній символ — тріщина на арці — є сильним висловлюванням, але він не став віральним і не змінив публічний простір. Водночас веселка — працює, адже її не зчитують як радянський символ.

Також об’єкт можна переозначити функціально, серед прикладів — зробити водяну гірку.

Нагадаємо, що у квітні 2024 року Арка Свободи українського народу (колишня Арка дружби народів) втратила статус пам’ятки історії. Спочатку споруду хотіли демонтувати, оскільки вона належить до символіки російської імперської політики. 

Втім, у КМДА вирішили не зносити об’єкт — його хочуть переосмислити, а простору довкола надати нову концепцію.

У Києві демонтують скульптуру під аркою "Свободи українського народу": фото