Пряма законодавча заборона російської мови в українських школах може сприйматися Європейським Союзом як дискримінаційна норма. Це може зашкодити процесу євроінтеграції України.
Про це пишуть Українські Новини з посиланням на голова комітету Верховної Ради з питань освіти, науки та інновацій Сергія Бабака.
"Враховуючи прагнення України до вступу до Європейського Союзу, а також рекомендації Венеціанської комісії та вимоги окремих держав-членів ЄС, ми не можемо в освітньому законодавстві встановити пряму заборону щодо використання мов корінних народів та національних меншин України, у тому числі щодо російської мови, як у освітньому процесі, так і під час перерв у школах. Інакше така норма буде розглядатися як дискримінаційна, і може ускладнити наш рух до Європейського Союзу", — сказав він.Водночас посадовець зазначив, що наразі спостерігають позитивну тенденцію, коли батьки відмовляються від того, аби їхня дитина вивчала російську мову.
"Так, наприклад, у річному звіті Уповноваженого із захисту державної мови "Про стан дотримання Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної» у 2023 році" зазначено, що у 2023/2024 році кількість школярів, що вивчали російську мову як окремий предмет, скоротилася в 5 разів — до 768, і лише у 3-х закладах загальної середньої освіти вивчалася російська мова як окремий предмет", — йдеться у тексті.
Крім того, процес дерусифікації загальної середньої освіти не пов’язаний зі зміною нормативно-правової бази чи з адміністративним тиском, а є реакцією суспільства на воєнні злочини та геноцид, вчинений рф проти українського народу.
Нагадаємо, у жовтні 2024-го на сайті Верховної Ради зареєстрували законопроєкт №12086 щодо заборони спілкування російською мовою у школах. Зокрема, документ забороняє використання російської не лише під час уроків, а і на перервах, у коридорах, їдальнях і навіть в укриттях. Законодавчу ініціативу підтримало Міносвіти.
Водночас вже в березні 2025 року з’явився новий проєкт Закону №13072. Основними відмінностями є те, що новий законопроєкт уточнює право на використання поряд з державною мови відповідної нацменшини у закладах освіти, де є класи (групи) з навчанням мовами національних меншин, які є офіційними мовами ЄС, як в освітньому процесі, так і в позанавчальний час. Також новий законопроєкт надає право особам, які здобувають (чи здобували) повну загальну середню освіту іншою мовою, отримувати завдання роботи зовнішнього незалежного оцінювання у перекладі відповідною мовою (крім завдань із навчальних предметів / курсів мовного компонента та історії України).