Чому Білоуса не можуть відсторонити з посади керівника Молодого театру — відповідь КМДА
Андрій Білоус, фото: Молодий театр

У Департаменті культури КМДА прокоментували ситуацію, пов’язану з відстороненням або звільненням директора-художнього керівника Київського національного академічного Молодого театру Андрія Білоуса.

У відповіді зазначають, що кодекс законів про працю не передбачає автоматичного відсторонення у зв’язку з відкриттям кримінального провадження. Водночас, відповідно до статті 154 Кримінального процесуального кодексу України, відсторонення від посади здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, винесеної за клопотанням слідчого або прокурора.

“Отже, Департамент як орган управління не може самостійно відсторонити керівника від виконання обов’язків на підставі лише факту відкриття кримінального провадження. Для цього необхідна ухвала слідчого судді, яка може бути винесена за клопотанням слідчого або прокурора”, — йдеться у повідомленні.

На початку лютого Департамент звернувся до Нацполу з проханням надати інформацію щодо наявності або відсутності кримінальних проваджень стосовно Андрія Білоуса, а також рішень щодо його відсторонення від роботи. У березні правоохоронці відповіли, що до Шевченківського управління поліції надійшли заяви адвоката в інтересах колишніх студенток Київського національного університету театру, кіно і телебачення ім. І.К. Карпенка-Карого щодо неправомірних дій сексуального характеру з боку А.Ф. Білоуса.

“Слідчим відділом Шевченківського управління Національної поліції у м. Києві за результатами розгляду цих заяв внесені відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, досудове розслідування триває. Водночас надання більш детальної інформації щодо цього кримінального провадження ані слідчий, ані прокурор не представляють можливим”, — додають у дописі.

Департамент не має правових підстав для відсторонення або розірвання трудового договору, разом із тим, здійснює постійний контроль за дотриманням прав і свобод працівників театру. Зокрема, щодо недопущення необґрунтованого зняття з репертуару театру вистав або скорочення показів вистав за їхньої участі, а також збереження рівня заробітної плати.

Також 14 лютого 2025 року створили Комісію з перевірки інформації, викладеної у зверненні 46 працівників театру. Пізніше Комісія надала пропозиції до Департаменту, серед яких — припинення контракту з Білоусом на підставі втрати довіри до нього з боку органу управління. Щоб обговорити шляхи реалізації пропозицій та уточнення їх окремих аспектів, Департамент ініціював спільну зустріч із Комісією 20 березня.

“У Департаменті наголошують, що в разі отримання правових документів, які підтверджують порушення А.Ф. Білоусом норм законів України, зафіксованих у встановленому законодавством порядку, Департамент без зволікань припинить із ним трудові відносини. Або відсторонить на підставі ухвали слідчого судді”, — підсумовують у відповіді. 

Нагадаємо, 14 березня стало відомо, що Андрій Білоус повернувся на посаду директора та художнього керівника Молодого театру попри звинувачення у сексуальних домаганнях до студенток. 

У чому звинувачують викладача Андрія Білоуса

Скандал розгорівся після відео, в якому студентка звинуватила Білоуса в непристойних питаннях та пропозиціях, які можна розцінити як домагання. За її словами, викладач почав писати дівчині  особисті повідомлення, надсилав інтимні фото студенток і просив зробити такі самі та переслати йому. Також пропонував зайти на чай та розповісти про свої сексуальні фантазії. Спочатку це біло анонімне звинувачення, потім дівчина назвала своє ім'я.

Раніше ми писали, що 10 лютого біля Молодого театру та КМДА відбулася акція з вимогою відсторонити Андрія Білоуса, згодом поліція відкрила кримінальне провадження. Самі співробітники просили звільнити його з посади в січні.

Викладача КНУКіМ Олександра Балабана відсторонили від роботи: його звинувачують у домаганнях
Скандальний ексвикладач Інституту журналістики КНУ Василенко хоче поновитися на посаді