Десята частин українських підприємців перенесли свій бізнес за кордон. Трохи більше 一 одночасно працює за кордоном та у відносно безпечних регіонах України. Про це йдеться в новому опитуванні Gradus за липень.
Як повідомляється в досліджені, більша частина бізнесу працює частково 一 це 51%. Ще 19 % повністю призупинили своє функціонування. Цікаво також, що 6% українських бізнесменів розпочали свою діяльність після 24 лютого.
50% українського бізнесу планує чи вже перемістилися. З них 12% 一 вже переміщені, 20% у процесі та ще 18% планують перебратися в безпечніші регіони України. 1% відкриває нові підприємства за кордоном. Серед причин переміщення найбільш популярною є збереження бізнесу та купівельна можливість інших територій.
Близько 11% українських підприємців повністю перенесли свій бізнес за кордон, ще 17% 一 частково. Найпопулярнішими напрямками є, звичайно ж ЄС, та інші країни Європи. Найпривабливішою країною з великим відривом стала Польща.
Також підприємців просили визначити переваги та недоліки ведення бізнесу в країнах Євросоюзу.
Найбільшими плюсами стали:
- Доступ до великих ринків збуту (32%);
- Прозорість правил оподаткування та обліку (32%);
- Відсутність митних чи кількісних обмежень у межах ЄС (27%);
- Спрощені адміністративні процедури торгівлі з іншими країнами ЄС (27%).
Основними недоліками називають:
- Високу конкуренцію з боку вже існуючих бізнесів (25%);
- Труднощі з пошуком бухгалтера, який знається на бухгалтерському обліку ЄС (23%);
- Складність відкриття компанії для іноземців (21%);
- Високу бюрократію (21%).
Окремим пунктом були переваги саме країн ЄС для підприємців. Тут головним виділили:
- Географічну близькість країн ЄС
- Зручну логістику
- Більш зрозумілу правова система у порівнянні з іншими регіонами світу
- Активну допомогу українцям та українському бізнесу
Але загалом 83% українських підприємців вважають, що український бізнес може успішно конкурувати з європейським.
Також українські бізнесмени вбачають більше переваг, аніж загроз, в релокації підприємств за кордон під час російсько-української війни. Зокрема, через набуття нових економічних звʼязків та швидшу економічну євроінтеграцію.
Також українських підприємців запитали їхню думку стосовно завершення активної фази війни. 49% очікують завершення воєнних дій взимку 2022/2023 років.
Опитування було проведено серед жінок та чоловіків, які є представниками української бізнес-аудиторії (власниками чи керівниками працюючого малого, середнього та великого українського бізнесу). В ньому взяли повноцінну участь 104 людини.