В амбулаторії села Горенка у Київській області провели реконструкцію системи опалення. Зокрема, там встановили тепловий насос ґрунт-вода та сонячну електростанцію. Це — перший медзаклад Київщини, у якому запрацювала така енергоефективна система.
На початку повномасштабної війни у двір амбулаторії у Горенці влучив снаряд — вибуховою хвилею вибило вікна, пошкодило фасад і дах будівлі. А через відсутність електроенергії наприкінці лютого минулого року також постраждала система опалення.
У листопаді 2022 розпочали реконструкцію системи опалення та електропостачання в амбулаторії за принципами зеленого відновлення, щоб вона могла працювати автономно навіть під час відключень електроенергії та без генератора. У січні там запрацював сучасний та екологічний тепловий насос потужністю 20 кВт, встановлена на даху сонячна електростанція потужністю 12 кВт та акумулятор на 8 кВт-год.
Така реконструкція дасть можливість підвищити енергоефективність амбулаторії, зменшити викиди діоксиду вуглецю та негативний вплив на довкілля. Також це допоможе знизити витрати на опалення на 80% або майже на чверть мільйона гривень на рік. А завдяки сонячній станції амбулаторія сама вироблятиме електроенергію та зможе покривати до 60% своїх потреб. Згодом її можуть розширити, щоб забезпечити повну енергетичну незалежність лікарні.
"Технології відновлюваної енергетики у комплексі із заходами з енергоефективності, подібні до застосованих в Горенці, мають бути не одиничними проєктами, а основою відбудови й українських будівель, й нашої енергосистеми. Адже мале децентралізоване виробництво енергії з відновлюваних джерел дозволяє виробникам заощаджувати кошти та мати більш стабільне постачання енергії, а державі — розвинути надійнішу енергосистему із меншою шкодою для довкілля", — каже Костянтин Криницький, керівник відділу енергетики ГО "Екодія", однієї зі співорганізаторок проєкту.
Вартість реконструкції системи опалення та встановлення сонячних панелей у Горенці склала близько 56 000 євро. Ці витрати мають повністю окупитися за 6-7 років завдяки економії на енергоресурсах та власному виробництву електроенергії.
Нагадаємо, у Києві проведуть комплексну реконструкцію понад 5000 застарілих житлових будинків, які непридатні для експлуатації через руйнацію та зношення. Вже оприлюднили перелік кварталів, де запланована першочергова реконструкція.