Екологічні проєкти у воєнному Києві
Колаж: Дар'я Давиденко

У цьому тексті ми розповімо про екологічні проєкти, які зараз втілюють у Києві. Це дійсно відбувається на муніципальному рівні, навіть попри війну. Адже міське Управління екології та природних ресурсів не зупинило своєї роботи та продовжило придумувати різні штуки. НК поговорив з начальником цього управління. Він розповів про три нові проєкти, які там зараз розробляють. І про те, чому важливо проводити таку роботу навіть під час війни.

Знайомство

Олександр Возний, начальник Управління екології та природних ресурсів КМДА

Я Олександр Возний, начальник Управління екології та природних ресурсів КМДА. До моїх безпосередніх обов’язків входить управління столичними проєктами у сфері екології. Наша головна задача — зробити місто комфортнішим та зручнішим для людей.

"Місто живих стін"

Ми хочемо збільшити площу зелених насаджень у столиці та досягнути максимального екологічного ефекту. Зрозуміло, що комунальники висаджують дерева та кущі. Проте необхідно розширювати площі зелених насаджень. Адже ми маємо багато запитів від киян, які прагнуть прогресу. Через повномасштабну війну з росією у нас зменшилося бюджетне фінансування, тому ми почали думати над розв'язанням задачі озеленення міста в нових умовах. Провівши дослідження, ми зупинилися на вертикальному озелененні із використанням винограду "Вічі". Він добре акліматизований до наших умов, а його пагони зростають від одного до трьох метрів на рік. А ще його саджанці мають відносно невелику вартість — в районі 70-80 грн. 

"Місто живих стін"

Користь

Коли ми заглибились у тему, то знайшли дослідження, які стверджують, що на вулицях з вертикальним озелененням (на відміну від схожих вулиць без нього) вміст діоксиду азоту у повітрі нижчий на 40%, а зважених частинок пилу (вони роблять шкоду дихальним шляхам) — на 60 %.

На моєму будинку цей виноград росте понад вісім років. У кімнатах, зовнішню сторону яких він заплів, температура зазвичай нижча, ніж у кімнатах без нього. Ми там навіть кондиціонер не вмикаємо. Є дослідження, які підтверджують, що температура у кімнатах обплетених виноградом у середньому нижча на п’ять-шість градусів, ніж в аналогічних приміщеннях без нього. Це безпосередня економія на електроенергії.

"Місто живих стін"

Плани й застосування

Цей виноград має крутий естетичний вигляд. Його вже застосовували у Києві: на пам’ятнику Богдану Хмельницькому, на, на жаль, зруйнованих "Квітах України". Він є багато де, але масово цим питанням ніхто не займався. Тому ми вирішили дати старт цьому проєкту. Зараз доручили комунальним підприємствам передбачити закупівлю цих рослин і активно використовувати їх в озелененні. Також є плюсом, що ми можемо вирощувати "Вічі" в теплицях комунальних підприємств. 

"Місто живих стін"

Безпека

У деяких людей є побоювання, що цей виноград руйнуватиме стіни. Проте я хочу їх заспокоїти — цей виноград є абсолютно безпечним і для стін, і для фундаменту. Його особливістю є те, що він чіпляється до поверхні своїми маленькими "присосочками", які жодним чином не руйнують її. “Вічі” добре закріплюється на кам’яних стінах та штукатурці, оминаючи скло, пластик і метал. Але якщо він раптом почне рости не туди — його спокійно можна просто підстригти ножицями. Це не зашкодить рослині.

Старт та реалізація

Ми започаткували цей проєкт буквально кілька тижнів тому. Знайшлися меценати, які подарували нам близько 400 саджанців. А після мого посту в соцмережах з нами зв’язалися садові центри, які теж готові безкоштовно надати ці рослини.

Нещодавно ми передали близько сотні саджанців Солом’янській  та Дарницькій РДА. Звідти їх направили у школи, садочки та керуючі компанії, на балансі яких є житлові будинки. Тож вже незабаром у цих районах з’явиться багато "живих" стін. Ми плануємо, що до нашої ініціативи приєднаються усі райони столиці. 

"Місто живих стін"

Як озеленити свій будинок

Ми не можемо садити виноград на територіях, які не стоять на нашому балансі. Але будь-хто може ініціювати це питання перед своїм ОСББ або ЖЕКом і висадити таку рослину під будинком. Повторюся, вартість цього винограду — близько 70-80 гривень за саджанець. Як дві-три чашки кави. 

"Є ідея!"

Ми просимо українців, які перебувають за кордоном, ділитися цікавими екологічними ініціативами, котрі вони бачать у різних місцях світу. Ідеї можна надсилати в спеціальний Telegram-бот. Працюючи над цим проєктом, ми розуміємо, що зараз ми не зможемо побудувати щось нове. Проте зараз найкращий час для збору ідей та напрацювання проєктів, які ми зможемо реалізувати після нашої перемоги.

Багато наших людей зараз роз’їхалися по різним куточках світу і бачать багато цікавих речей. Тож їх досвід може стати для нас корисним. Але ми також залюбки приймаємо еко-ідеї від киян, які залишилися в місті. 

"Є ідея!"

Найцікавіші проєкти

З того, що вразило — це підхід "місто-губка". Він активно використовується у Берліні, Лондоні та інших містах. Це коли на клумбах та інших подібних локаціях створюють зони, в які збирається дощова вода. Її потім використовують для поливу зелених насаджень. А сам підхід допомагає уникати підтоплень.

Цікавою і корисною є система прогнозування стану якості повітря, яка працює у Лондоні.  

Також є різні урбаністичні штуки, якими з нами діляться. Наприклад, сучасні підходи в облаштуванні зелених зон або територій біля водойм. Один проєкт нас настільки вразив, що ми одразу вирішили зв’язатися з його розробниками, аби перейняти досвід і домовитися про майбутню співпрацю. Комунікація з міжнародними партнерами — це ще один важливий напрямок нашої роботи в ці дні. 

Реалізація

Ми беремо якусь ідею і проводимо опитування щодо неї. Нам потрібно дізнатися, як люди до цього ставляться. Якщо є позитивний відгук, то ми шукаємо шляхи для втілення. Намагаємося в усьому вести діалог з киянами.

Онлайн-мапа дерев

Практична користь

Цей проєкт ми розпочали ще минулої осені. Дерева — це власність територіальної громади. Ми є менеджерами у сфері екології, яким довірили керувати цими активами. А для того, щоб робити це ефективно, потрібно розуміти, чим ти керуєш. Адже щороку місто витрачає кошти на придбання саджанців, на їх вирощування, полив та догляд за деревами. За допомогою цієї системи у нас буде достовірна інформація про кількість і якість наших дерев, про їх стан, про те, яка кількість дерев щорічно всихає, скільки дерев ми висаджуємо. Тепер ці дані будуть не лише на папері, а і в автоматизованій CRM-системі.

Аналітика

Ця система дозволить нам аналізувати та приймати більш зважені рішення. Тому, що змінюється клімат, нам потрібно впроваджувати або масштабувати висадку сортів дерев, які є більш стійкими до посушливої погоди. Так, останнім часом місто активно висаджує платани. Адже це вид, який добре переносить спеку. 

Про роботу

Управління екології не припиняло працювати під час війни. Ми використовуємо кожну можливість, щоб зробити життя людей комфортнішим і зручнішим. Зараз навколо багато негативу. А наша робота — це, певною мірою, створювати позитив. Щодня ми працюємо, аби парки та сквери, місця відпочинку біля водойм залишалися чистими й доглянутими. Аби завітавши в такі місця, кияни й гості міста могли перемикнути фокус уваги, приємно та корисно провести час. 

Є "теорія розбитих вікон" — якщо довго не замінювати одне розбите вікно, то дуже швидко розіб’ють й інші. Наша задача — не допустити цього. А також показати, що попри війну місто продовжує жити. Навіть у ці непрості часи ми думаємо не тільки про те, як доглядати за тим, що є, але і про розвиток. Між собою ми говоримо, що готуємо Київ до перемоги.