20 років тому на більшості кухонь використовувалась лише одна люстра. Добре, якщо були вбудовані лампи у витяжці над плитою. Зараз до питання підходять більш серйозно та глобально. Замість однієї люстри, що не дає світла на важливі зони кухні та створює багато зайвої тіні, тепер роблять безпечне освітлення з погляду яскравості, кольору та зручності використання.
Види освітлення кухні
У сучасному освітленні кухні використовуються такі його види:
- основне;
- над робочою зоною;
- над обідньою зоною;
- декоративне.
Без декоративного можна обійтися, але без грамотно обраного світла для ключових зон і всього приміщення комфортно користуватися кухнею навряд чи вийде.
Головні вимоги до освітлення
Вибираючи освітлення в інтернет-магазині або роздрібному магазині, орієнтуйтеся на такі аспекти:
- світильники розміщують так, щоб на робочі поверхні та обідню зону не падала тінь від людей;
- світло не повинне бути надмірно яскравим, щоб не сліпити — оптимально використовувати світлодіодне освітлення;
- джерела світла повинні доповнювати один одного, за винятком недостатньо освітлених ділянок кухні;
- важливо враховувати колірну палітру кухні — світлі стіни та фасади відбивають 80% світла, а темні лише 12%;
- для робочої зони потрібна потужність освітлення 100 Вт/м², а обідньої — 50 Вт/м²;
- потрібні або вологозахищені світильники, або монтаж на відстані щонайменше 60 см від джерел води.
Яким має бути загальне освітлення?
Загальне освітлення має бути на кожній кухні. Зазвичай для цього вибирають люстру, яку вішають у центрі приміщення або над обіднім столом. Як альтернатива можуть використовуватися плоскі світильники або точкове освітлення. Добре, якщо вимикач буде вбудований димер, що дозволяє регулювати яскравість світла.
Світло над робочою зоною
Робочою називають зону, де готуються страви, миються продукти та посуд. Саме тому тут потрібно забезпечити яскраве, але не сліпуче освітлення. Джерела світла розміщуються на навісних шафах. Якщо йдеться про “кухонний острів”, над ним розташовуються підвісні світильники. Це потрібно, щоб направити світло на робочі поверхні. Основне освітлення з цим завданням не справляється, так як знаходиться за спиною людини, яка в результаті сама собі відкидає тінь на робочу зону.
Якщо вмонтувати освітлювальні пристрої в меблі неможливо, підійдуть окремі світильники. Особливо впишуться споти на прищіпках, які можна безпечно закріпити на полиці і направити в потрібну сторону.
Ще вдалим варіантом буде освітлення світлодіодними стрічками, які кріплять до нижньої частини навісних шаф. Вони дають рівномірне світло, економні та зручні в монтажі. У магазинах освітлення часто пропонують LED-стрічки у різних колірних варіантах: біле, біле-тепле, біле-холодне світло і навіть різнокольорові RGB з можливістю регулювання. Цю особливість можна використовувати для декору.
Підсвічувати потрібно робочі поверхні, плиту, мийку та кухонний острів. Якщо над плитою є витяжка, її світла тут буде достатньо.
Світло для обідньої зони
Над обіднім столом світло повинне бути м'яким, добре освітлювати поверхню, але не бути надмірно яскравим. Завдання світильника у цій зоні — створити не лише якісну освітленість, а й затишок. При цьому важливо враховувати розташування столу. Якщо він стоїть біля вікна, рекомендується максимально використовувати саме природне світло.
Штучне освітлення можна створити такими способами:
- пара настінних бра;
- стельові світильники на підвісах, висоту яких можна міняти;
- лампи на стіл;
- торшер.
При цьому можна лавірувати у плані плафонів та загального дизайну. Наприклад, світильники для стель з неординарними плафонами стануть ще й значним декором. Особливо вони вдалі, коли стіл знаходиться у центральній зоні кухні. А ось бра чи настільні лампи більше підходять для компактних кухонь.
Декоративне світло
Якогось функціонального значення це висвітлення немає. Його завдання — прикрасити інтер'єр, зробити його більш «живим» та цікавим. Навіть кілька лампочок можуть суттєво змінити сприйняття кухні. Найчастіше для декоративного світла використовують підсвічування, монтуючи його в різних місцях кухонних шаф, підвісні стельові конструкції і навіть плінтуси.
Популярним рішенням стає використання підсвічування для скіналі — скляного кухонного фартуха з принтом чи фото. Цікаво виглядає ЛЕД-стрічка на цоколі кухонного гарнітура. Від цього створюється відчуття, що він завис у повітрі.
Загалом в інтернет-магазинах освітлення можна знайти все для облаштування освітлення на кухні будь-яких розмірів, стилю та особливостей.