Як відзначали Водохреще на Київщині 100 років тому: давні обряди та звичаї

Протягом десятиліть українці продовжували шанувати традиції. Особливо, якщо вони стосувалися великих релігійних свят, наприклад, Хрещення Господнього, чи як його більше звикли називати у народі — Водохреща або Йордан. Це третє і завершальне свято різдвяно-новорічного циклу, яке щороку відзначається 19 січня. 

Хоч під час святкування Водохреща відбувається багато обрядів, які мають чітку послідовність й правила проведення, це свято не вважається похідним від язичництва. Адже виникло й стало поширеним після прийняття християнства, це вже згодом воно набуло різних "магічних" ритуалів. 

Один з таких — проганяння нечистої сили пострілами з рушниці. Ця традиція існувала здебільшого на Запорізькій Січі, про неї історику Дмитру Яворницькому розповідав козак Микита Корж:

"Коли архімандрит уперше занурював хрест у воду, козаки одночасно гримали таким залпом, що від того удару аж земля стогнала. А глядачів укривав густий дим, мов пітьма… Заспокоївшись на кілька хвилин, поки розвіювався дим, а настоятель ще раз занурював хрест у воду, козаки знов стріляли, цього разу скільки кому заманеться".

Відомо, що цей звичай через сто років втілювали й на Київщині у селі Шандарівка. Проте у повітря після освячення води стріляли вже не козаки, а звичайні селяни, які мали зброю. 

Звісно у самому Києві все відбувалося масштабніше. Після урочистої літургії на березі Дніпра влаштовували артилерійський салют.

Купання в Києві у Дніпрі на Водохреще, 1910 рік.Про розповсюджений сьогодні обряд пірнання у крижану водойму згадував священник Михайло Зубрицький. Тоді це пов'язували з оздоровленням та духовним очищенням. 

"Коли рано освятиться на річці вода, миються люди і друляють одні других в воду; хто більше у воді скупається, тим здоровший буде".

Так само, за даними українського етнолога Павла Чубинського, на Київщині деякі молодики купалися на Водохреща у річках або йшли до них святити воду. 

Жителі Бородянки йдуть до річки святити воду, 1912 рік.

Поширення купання в ополонці набуло вже в другій половині 1990-х — на початку 2000-х років. До цього, у радянські часи, релігійні свята не дозволялось відзначати, отже й звичай такий заборонявся. Однак й тоді українці примудрялися купатися як моржі. Такі заходи влаштовувались у Києві на Трухановому острові у 1960-х роках. 

Водохреще на Трухановому острові Нагадаємо, список локацій, де у Києві проводитимуться купання на Водохреще цього року.