писанки
Фото: "Наш Київ"

Незмінний атрибут Великодня – не тільки паска, але і яйце. Традиційно до цього свята ми готуємо крашанки та писанки. Утім мало хто нині знає, чим вони відрізняються.

Крашанка – це обрядове яйце, яке найчастіше фарбують у червоний колір, освячують та з'їдають. 

Писанка – це оберіг, який зберігається тривалий час. Здавна на яйцях наші предки закодовували побажання на рік подібно до того, як ми зараз пишемо плани на певний термін чи листи у майбутнє.

Кожний символ та колір на писанці має певне значення. До прикладу, грабельки означали побажання дощу, крапки – гарного врожаю, безконечники у вигляді хвильок чи зигзагів – довголіття, зірки – енергії. Зелений колір на писанках символізує життя, ріст, розвиток, жовтий – сонце, коричневий – землю, червоний або вишневий – любов, красу та жіночність.

Писанки писали не тільки до Великодня, а й від Нового року до сонцестояння. Вважалося, що разом з сонцем прибуває й енергія, яка допомагає втілювати у реальність усі побажання.

Як же писати писанки “Нашому Києву” показала і розказала майстриня Анна Котліна.Анна КотлінаДівчина займається писанкарством вже 14 років. Свій шлях у цьому ремеслі вона розпочала ще у шостому класі. Скільки саме майстриня написала писанок не злічити. Та найбільше часу в Анни пішло на нанесення Михайлівського Золотоверхого собору на страусине яйце за замальовками кінця 19 – початку 20 століття. Михайлівський Золотоверхий соборДо писання писанок необхідно підходити з хорошими думками та чистими руками. Якщо до цього ви користувалися кремом, то краще вимийте руки, інакше яйце може місцями не пофарбуватися, радить Анна.

Крок №1: готуємо необхідні інструменти

Для створення писанки вам знадобляться писачок, прочищалочка до нього, шматочок воску, барвники, олівець, гумка, свічка зі свічником та куряче яйце. Барвники та писачок можна придбати в магазинах для образотворчості або пошукати на тематичних сайтах в інтернеті.

Розписувати можна як повне, так і видуте яйце. Для видування білка і жовтка вам необхідні спринцівка та надфіль або свердло (0,2 – 0,3). Останні два слід шукати в будівельних магазинах.
Інструменти для створення писанки

Крок №2: видуваємо з яйця жовток і білок

Перед тим, як видувати яйце, його необхідно помити. Якщо це магазинний товар, то з нього слід видалити штамп. Це можна зробити за допомогою гарячої води або серветки, змоченної в розчині отцту (9%).

Після цього олівцем позначаємо хрестиком місця, де необхідно просвердлити дірку. Таку мітку ставимо з гострого та тупого кінців яйця.
хрестикДалі на місці хрестиків просвердлюємо дві дірки. Вони не мають бути надто великими.
Після цього за допомогою спринцівки подаємо повітря всередину яйця і видуваємо білок і жовток. Робимо це з тупого кінця.

Крок № 3: робимо розмітку яйця

У нас вже є два хрестики. Тепер ми маємо їх поєднати. Для цього продовжуємо лінії одного хрестика, поки вони не з’єднаються з лініями іншого.

Вести можна, як до себе, так і від себе. Якщо десь вийшло криво, витріть невдалий фрагмент гумкою і відтворіть лінію знову. Аби виходило рівно, можна спробувати вести не олівець, а прокручувати яйце.

Крок № 4: створюємо візерунок на яйці олівцем

Спершу обираємо, який візерунок хочемо відтворити на яйці. Будемо писати писанку, яка притаманна для Київщини.
Спочатку малюємо зірку. Крапки – уже після того, як нанесемо перший шар фарби.

Проводимо екваторіальну лінію. Для цього потрібно поставити точки посередині кожної проведеної раніше лінії.
Тепер ці точки потрібно поєднати. Тут слід прокручувати саме яйце, а не олівець.
Далі потрібно провести дві діагональні лінії. Їх ведемо від екватора. Аби це виходило рівномірно, на лініях перетину можна поставити точки, які б ділили їх навпіл.
Діагональні лінії необхідно провести з обох сторін яйця. У результаті має з’явитися ось така розмітка.
Переходимо до розмітки зірки. У кожному секторі нам необхідно намалювати кутик. Спершу ставимо точки, з яких будуть виходити лінії.
Далі проводимо лінії для того, щоб утворилися кутики зорі.
Зверніть увагу, що лінії кутів зірки мають бути паралельними або до ліній, що є продовженням хрестиків, якими були позначені гострий та тупий кути яйця, або до діагональних ліній в залежності від того, в якому секторі розміщується кут. Якщо зобразити візерунок маркерами, то помітно, що кожна коротка синя лінія паралельна сусідній довгій зеленій.
Нагадаємо, що зірку необхідно відтворити з обох боків яйця.

Крок № 5: наводимо візерунок воском

На цьому етапі нам знадобиться писачок, прочищалочка до нього та шматок воску або воскова свічка.

Віск у процесі роботи стає чорним та закопченим. Так і має бути. Чим чорніший віск, тим краще його видно на яйці.
Запалюємо свічку та нагріваємо писачок. Першого разу рахуємо до 10. Якщо перегріти писачок, то воскова лінія буде товста.
Далі наповнюємо писачок воском. Для цього підносимо до інструменту шматочок воску. Під дією температури він плавиться і наповнює колбочку писачка.

Далі у процесі роботи такі дії необхідно буде повторювати час від часу.
Перевіряємо, як працює писачок на папері.
Закриваємо дірки, які ми просвердлювали на самому початку, інакше – всередину яйця може потрапити фарба.
Найпершими обводимо лінії, які на нашому зразку позначені білим. Віск захищає візерунок або поверхню від фарбування в наступний колір.

Тож, обводимо писачком саму зірку, лінії, що є продовженням хрестиків, екваторіальну та діагональні лінії. Важливо: писачок має стояти рівно.
Лінії наводимо воском у тому порядку, в якому ми їх наносили олівцем. Рухати можна або писачок, або саме яйце. Утім інструмент завжди має знаходиться зверху. Дехто пише до себе, дехто – від себе. Це на власний розсуд.
Час від часу писачок слід прочищати. Це робиться знизу в той момент, коли він гарячий.

Крок № 6: фарбуємо писанку

На цьому етапі нам знадобиться оцет та фарби, у нашому випадку – жовта, зелена та червона. До того ж слід підгодовувати місткості для фарби, пластикові стаканчики й ложки, якими можна буде витягувати яйце з розчину, та серветки або туалетний папір.

Загалом для фарбування писанок можна використовувати як хімічні, так і харчові чи природні барвники.

Перші, як вже було зазначено на початку, можна знайти в магазинах для образотворчості. Зазвичай, вони продаються у вигляді порошків. Для того, щоб підготувати сухі фарби до розпису писанок, необхідно виконати наступні дії. У півлітрову банку висипати весь порошок. Покласти у місткість металеву ложку (голку, надфіль тощо). Наповнити банку окропом до половини. Коли розчин вичахне, його слід переміщати та додати ложку оцту.  

Харчові барвники продаються у продуктових магазинах. Фарбу для писанок можна також зробити з природних матеріалів. До прикладу, з лушпиння цибулі вийде помаранчевий розчин, а з кропиви – зелений. До всіх природних барвників, крім лушпиння цибулі та ще кількох, треба додати алюмокалієві квасці, мідний купорос або залізний купорос.

Алюмокалієві квасці краще проявляють і закріплюють на яйці жовту фарбу, мідний купорос – зелену, залізний купорос – темні фарби: синю, фіолетову тощо.
Спершу занурюємо яйце в оцет та прокручуємо його в розчині за допомогою ложки. Це необхідно для того, аби знежирити поверхню яйця, інакше залишаться непрофарбовані ділянки.
Далі занурюємо яйце в жовту фарбу. Прикручуємо його в рідині. Накриваємо пластиковим стаканчиком з якимось вантажем. Чекаємо 2-3 хвилини.

Порядок фарб при розписі яєць визначається за принципом – від світлого до темного: жовтий, помаранчевий, червоний або зелений, синій, вишневий, фіолетовий, коричневий, чорний.
Виймаємо яйце з жовтої фарби. Обережно витираємо його серветкою чи туалетним папером.
Тепер можемо продовжити розпис. На цьому етапі необхідно біля кожного кутика зірки зобразити кружечок. Їх можна спочатку намалювати олівцем, а потім обвести писачком. Анна, як майстриня з досвідом, одразу пише воском.
Коли усі кружечки написані воском, занурюємо яйце у зелений колір. Прикручуємо його в розчині та накриваємо пластиковим стаканчиком з якимось вантажем. Чекаємо 2-3 хвилини, аби отримати салатовий колір.
Виймаємо яйце з зеленої фарби. Обережно витираємо його серветкою чи туалетним папером.
Тепер зафарбовуємо воском кружечки на кутиках зірки, аби вони залишилися зеленого кольору.
Наступним кроком занурюємо яйце у червоний колір. Прикручуємо його в розчині та накриваємо пластиковим стаканчиком з якимось вантажем. Це останній етап фарбування, тому яйце залишаємо у  місткості на більший час, ніж у попередні рази.
Виймаємо яйце з червоної фарби. Не забуваємо протерти його серветкою чи туалетним папером.

Крок № 7: знімаємо віск з писанки

На цьому етапі нам потрібна наша писанка, свічка та папір. Занурювати у вогонь яйце потрібно збоку, а не над. Інакше писанка закоптиться як віск. Час від часу протираємо яйце папером.
Коли увесь віск знято, отримуємо наступний результат.
Писанку можна підвісити на китичку. Для її створення Анна рекомендує використовувати акрилову або бавовняну нитку. Щоб нанизати яйце на киточку, слід використати довгу голку. Попередньо відкрийте дірочки, які ви на початку закривали воском, аби всередину писанки не потрапляла фарба.
Оберіг готовий. Писанку можна підвісити десь у себе вдома або подарувати другу.