посмертний донор органів

З 2019 року в Україні діє закон, який дозволяє пересадку органів від посмертних донорів, які не є близькими родичами пацієнта. Тобто, кожен з нас навіть після смерті має можливість і, що важливо, законне право врятувати чиєсь життя. А якщо бути точними, то близько восьми життів. 

Хто може стати посмертним донором

Посмертним донором має право стати будь-яка особа, що досягла повноліття і дала за життя згоду на використання її органів після смерті. Дитина може посмертно стати донором тільки в разі згоди батьків або опікунів.  

Що потрібно, щоб стати донором органів

Для того, аби після смерті ваші органи могли трансплантувати, необхідно за життя написати згоду. Це можна зробити в декілька способів:

  • Заповнену за зразком заяву на донорство передати трансплант-координатору. Це можна зробити в будь-якій лікарні або в спеціальному Центрі трансплант-координації в Києві по вулиці Грушевського, 7;
  • Поговорити з рідними, що після смерті ви б хотіли стати донором. Родичі можуть дати згоду на трансплантацію органів, передавши ваше побажання тому ж таки трансплант-координатору;
  • Подати заяву на донорство за допомогою додатку "Дія". Поки ця функція в розробці, але через деякий час дати згоду на трансплантацію органів можна буде в один клік. Після смерті заявника інформацію буде автоматично направлено в Єдину державну інформаційну систему трансплантації. 

Як відбувається посмертна трансплантація органів

Якщо ви надали згоду на пересадку ваших органів після смерті іншій людині, інформація про це є у відповідному реєстрі, тож додаткових погоджень від родини не потрібно. Ось що відбувається далі:

  • Лікарі констатують смерть мозку;
  • Єдина державна інформаційна система трансплантації автоматично формує "пару" з донора і реципієнта (той, хто потребує пересадки);
  • Спеціаліст вилучає органи;
  • Органи від донора направляють до пацієнта;
  • Проводиться операція з пересадки органів реципієнту.

У випадках, коли донор і реципієнт знаходяться в різних містах, органи перевозять за допомогою авіації в тому числі. 

Хто може отримати органи від донора

Реципієнти, як і донори, є в тій же системі, яка генерує "пари". Це автоматичний процес, який здійснюється завдяки зіставленню певних показників, а саме:

  • Сумісність донора та пацієнта;
  • Схожість параметрів тіла;
  • Необхідність проведення пересадки в найкоротші терміни;
  • Відстань між клініками з донором та реципієнтом.

Загалом, перевага в трансплантації органів надається неповнолітнім; дітям, які, стоячи в черзі на пересадку, досягли повноліття та живі донори, які в минулому жертвували свої органи.

Скільки коштує трансплантація органів

Пересадка органів відбувається за державний кошт. Тобто, операція безкоштовна і для донора, і для реципієнта. Оголошення про купівлю чи продаж органів за гроші — порушення закону. Уникайте аферистів.

Чи можна відмовитися від заяви на донорство після смерті

Так, якщо ви передумаєте жертвувати органи після смерті, ви можете подати письмову відмову. Як згода на донорство, так відмова бути донором після смерті автоматично з'явиться в Єдиній державній інформаційній системі трансплантації. Після цього медзаклад не матиме права вилучати ваші органи, навіть якщо на це дадуть згоду ваші рідні.