Як спланувати свій рік: популярні методики постановки цілей

Завершення одного року і початок наступного супроводжуються традиційними підбиттям підсумків та постановкою цілей на майбутнє. Хтось починає планувати ще наприкінці грудня, інші ж відкладають це до останнього. 

Якщо ви належите до другої категорії, то пропонуємо разом зібратися з думками та спланувати 2023 рік. А заодно розібратися, що дає нам постановка цілей, чи завжди вона є корисною і як під час війни, в умовах невизначеності, спланувати все максимально ефективно. 

Значення і користь від планування

Професійна коучиня та співзасновниця платформи з підбору психологів "Твій Психолог" Тетяна Клинець зазначає, що постановка цілей і побудова плану їх досягнення є важливими складовими у процесі руху до бажаного варіанту життя. Та це не означає, що планування потрібне усім. 

Коуч Тетяна Клинець про планування року і постановку цілей"Будуть і ті, кому комфортно жити сьогоднішнім днем, хто не потребує змін чи звершень. Якщо із цим добре, це не викликає дискомфорту чи думок: "І куди я взагалі рухаюся?", то це ок. Та за моїми спостереженнями, люди, що ставлять цілі відносно своїх цінностей, відчувають більше сенсу у своєму житті", — пояснює вона. 

Процес планування та постановки цілей є важливим з точки зору роботи мозку, адже спершу дозволяє нам уявити і побачити бажані результати, прописати їх для себе. Відтак мозку буде простіше їх реалізовувати. 

Серед інших корисних ефектів планування можна виділити: 

  • Прилив радості чи спокою. Людина може відчувати приємні емоції у процесі складання списку бажань чи постановки цілей. Це пов’язано з нашою дофаміновою системою: з точки зору роботи мозку, постановка ціннісної цілі та очікування її реалізації бувають навіть приємнішими, ніж власне її досягення;
  • Відчуття більшого контролю над своїм життям. Саме це відчуття допомагає впоратися з труднощами. Наприклад, на початку повномасштабної війни постановка цілей і реалізація запланованого у зоні своєї відповідальності дозволяли багатьом всупереч усім обставинам відчувати контроль над своїм життям.
  • Відстеження прогресу та персонального розвитку. Планування завжди передбачає етап підведення підсумків чи аналізу попереднього періоду. З року в рік або з місяця у місяць людина може помічати, як змінюється масштаб її цілей, розширюється інструментарій для їхньої реалізації, а сама система планування стає дедалі об’ємнішою.
  • Можливість дізнатися більше про себе. Якщо під час планування ми працюємо зі своїми цінностями, то постановка цілей може стати хорошим аудитом власного життя. Це дозволяє краще зрозуміти, що для людини є важливим, з якими викликами вона готова стикатися і як буде справлятися з можливими невдачами. 
  • Розвиток мислення. Процес планування дозволяє покращити своє мислення у різноманітних напрямах: від "мозкового штурму" і генерування нових ідей чи рішень до аналізу ситуації, критичного бачення та підсумовування попереднього року. 

"Персональне планування корисне, коли воно є продовженням нашого бачення бажаного життя, зовнішнього вигляду чи стосунків. У такому випадку воно підкріплює наші глибинні бажання і сприяє реалізації цінностей. Тому тут основна рекомендація: починайте не з планування, а з бачення", — зазначає Тетяна Клинець.

Водночас вона застерігає від ситуації, коли постановка цілей приносить людині більше тривожності, страхів і страждань. У такому випадку планування може бути токсичним. Також під час формування плану варто враховувати контекст, адекватно оцінювати власні сили та встановлювати чіткі часові рамки — інакше постановка цілей не принесе бажаного результату. 

планування року і постановка цілей на рік

Планування і невизначеність

З початком повномасштабної війни багатьом стало складно щось планувати. Повітряні тривоги та відключення електроенергії відбуваються незалежно від наших бажань та режимів. Тож поширеним стало твердження про важливість "жити сьогоднішнім днем", яке на перший погляд може суперечити концепції планування. Але це не зовсім так.

"В умовах невизначеності не стільки важливо "жити сьогоднішнім днем", скільки знайти зону свого впливу і зосередити свої зусилля там. Цей процес чудово описує цитата Климентія Шептицького: "Боже, дай мені розум і душевний спокій, щоб змиритися з тим, чого я не можу змінити; силу, аби змінити те, що можу, і мудрість відрізнити одне від другого"", — додає Тетяна Клинець. 

Ситуація невизначеності може тривати роками — навряд чи багато людей погодяться "жити сьогоднішнім днем" так довго. До того ж, для багатьох період війни стає часом ухвалення важливих життєвих рішень, які так чи інакше будуть підкріплюватися певними намірами. Наприклад, повертатися в Україну чи виїхати за кордон, народжувати дитину чи піти в ЗСУ і т.д. 

"Коли йдеться про планування в умовах невизначеності, ризику, небезпеки чи урізаної зони персонального контролю, я пропоную заміняти слово "ціль" словом "намір". Тобто це не щось таке визначене і обов’язкове, як мета. Але разом з тим намір буде задавати напрямок розвитку і "малювати" дизайн нашого життя у майбутньому, підказувати, які дії для чого потрібні", — додає коучиня. 

Для тих, хто боїться ставити цілі на рік, експертка пропонує сформувати 3-5 основних намірів. Це може бути намір змінити роботу на більш оплачувану у березні чи набути звичку займатися здоров’ям спини протягом року. 

При цьому, підбиваючи підсумки, не варто розглядати частково виконані цілі як недосягнуті — така шкідлива звичка лише підкріплює у людині чорно-біле мислення. Натомість слід говорити про міру досягнутості.

"Припустимо, у мене в минулому році був намір проходити 200 тисяч кроків на місяць. За це рік мій рекорд — 156 тисяч кроків. У такому разі ціль невиконана чи виконана приблизно на 75%? Мені приємніше думати про цілі, як про виконані на певний відсоток. Більше того, якщо ціль виконана більше, ніж на 75% — я вважаю це успіхом. У деяких цілях і питаннях навіть показник у 40% буде успіхом, особливо коли зовнішні обставини непередбачувані", — пояснює Тетяна Клинець.

Вона радить вчитися бачити у невдачах навіть найменше просування і досягнення. Це дозволяє значно простіше справлятися із негараздами.

планування і постановка цілей на рік

Популярні методики постановки цілей

Серед найпопулярніших методик постановки цілей виділяють SMART, GROW, "Трипозиційний метод планування Волта Діснея", "Лінію часу" та інші. Розберімося з кожним детальніше.

Назва моделі SMART є абревіатурою, де кожна літера слова є конкретним критерієм цілі: 

  • S — specific. Важливо якомога конкретніше сформувати свою мету. Тобто замість абстрактного "Хочу отримувати більшу зарплату" варто вказати, який саме рівень заробітної плати ви очікуєте. 
  • M — measurable. Мають бути чіткі критерії, за якими ви можете встановити, чи досягли результату і яким він є. Наприклад, ви хочете читати більше книг у 2023 році — встановіть якусь бажану кількість прочитаних книг, до якої прагнутимете.
  • A — achievable. Насамперед ціль має бути досяжною. Для цього необхідно враховувати власні ресурси та зону впливу, можливі перешкоди і те, як ви їх долатимете. Приміром, ви хочете відкрити власну справу. Прорахуйте, скільки коштів вам потрібно вкласти, скільки навколо подібних бізнесів і чи буде попит у споживачів на ваші послуги та продукти. 
  • R — relevant. Перед тим, як поставити ціль, варто оцінити її значущість для вас. Це дозволить розставити пріоритети на рік. Наприклад, якщо ви хочете запустити власний YouTube-канал, навряд чи ціль знайти додаткову роботу буде добре вписуватися у загальну картину. Ви обмежені часом і власними ресурсами, тож так чи інакше доведеться чимось жертвувати.
  • T — time-bounded. І зрештою, ціль має бути визначеною у часі. Встановіть собі дедлайн або розділіть реалізацію мети на різні етапи й обмежте їх часовими рамками. Це дозволить "тримати руку на пульсі" і контролювати процес.

Модель GROW дещо відрізняється від SMART, хоча так само є абревіатурою умов досягнення цілі. На відміну від попередньої методики, GROW більше спирається на умови, можливі перешкоди та способи їх подолання, а також на чіткий план дій. 

  • G — goal. Власне мета, яку потрібно сформулювати з урахуванням чітких умов та термінів.
  • R — reality. Реальність, у якій ви перебуваєте на момент постановки цілі. Цей фактор дозволяє скласти своєрідний "маршрут" від нинішньої ситуації до бажаної. 
  • O — obstacles & options. Йдеться про визначення можливих перешкод та способів їх подолання на шляху до досягнення цілі. Що детальніше ви пропишите усі можливі перепони і шляхи розв’язання труднощів, то краще.
  • W — way forward. З урахуванням усіх вищезазначених факторів необхідно сформувати чіткий план дій, який приведе вас до реалізації поставленої цілі.

Метод трипозиційного планування Волта Діснея дозволяє поглянути на ціль із трьох точок зору: Мрійника, Реаліста та Критика. Якщо Мрійник формує ідею і ні в чому себе не обмежує, то Реаліст аналізує її та визначає реалістичність. Далі у гру вступає Критик, який аналізує потенційні ризики та труднощі — він є фінальними "фільтром" для ідеї. 

У результаті, ви маєте ґрунтовний аналіз цілі. Щоправда, недоліком такого методу може бути те, то для його застосування потрібно зберігати об’єктивність або звернутися за допомогою до друзів. Адже із ситуації, коли ви фантазуєте про новий будинок і вже подумки обираєте меблі для спальні, до критики цієї ж ідеї часто досить складно перейти. 

планування і постановка цілей на 2023 рікНу і нарешті, методика "Лінія часу". Її особливість полягає у тому, що людина ніби переноситься у той проміжок часу, коли її ціль уже досягнута. А потім — абстрагується і прокладає "місточок" із конкретного плану дій, що наблизить її до цієї миті. 

Цей процес можна розділити на кілька кроків: 

  • Ви визначили ціль. Вкажіть дату, коли вона має бути досягнута, і сьогоднішню. 
  • Спробуйте пофантазувати і перенестися у той день, коли ви досягнули своєї мети. Опишіть свої відчуття у цей момент: хто і що навколо вас, які ваші емоції та настрій, що відбувається.
  • Далі потрібно абстрагуватися від тієї уявної миті. Уявіть, наче ви десь згори дивитеся на свій місток, де є сьогоднішній день і день, коли ваша мета здійсниться. Подумайте, які етапи потрібно пройти, аби від реального перейти до бажаного. Вкажіть чіткі терміни чи проміжок часу, коли необхідно зробити ці кроки. 
  • Тепер детально зупиніться на кожному з етапів. Подумки перенесіть себе у той день чи мить, коли ви зробили необхідний крок на шляху до мети. Що відбулося, що ви відчуваєте у цю мить і завдяки чому ви опинилися у цій точці? 
  • Поверніться до своєї цілі і прогляньте план, який ви фактично вже сформували. Підкорегуйте його і починайте втілювати!

Загалом, існує ще безліч інструментів та методик постановки цілей та планування їх досягнення. Їх можна застосовувати окремо або в комбінації. Варто пам’ятати, що процес планування завжди дуже індивідуальний, тож завдання полягає не стільки у тому, аби брати готові шаблони, скільки у створенні власного індивідуального стилю. 

"Особисто я люблю планувати через колесо життєвого балансу з опорою на цінності. Колеса я завжди малюю два: актуальне — те, що є, і бажаний варіант. Далі описую цілі, наміри і звички, які мають наблизити одне коло до іншого, і протягом року цим займаюся", — розповідає Тетяна Клинець. 

Вона також рекомендує використовувати під час планування ментальні карти, малюнки та схеми — така візуалізація підвищує ефективність постановки і досягнення цілей. 

Окрім цього, варто регулярно переглядати свій план. Для цілей на рік такий "аудит" варто проводити щонайменше раз на три місяці. На основі річних планів також можна формувати квартальні, з них — цілі на місяць, тиждень і так далі.