Відзначати чи не відзначати 8 березня? Уже традиційно на початку весни в Україні розгортаються гострі дискусії з цього приводу.
Останні роки досить гучно лунають заклики декомунізувати 8 березня. Цьогоріч на законодавчому рівні навіть з’явилася ініціатива щодо його скасування та запровадження Дня української жінки 25 лютого, у день народження Лесі Українки.
Натомість феміністичні громадські організації та ініціативи закликають залишити осторонь маніпуляції щодо цієї дати й повернутися до першочергової та основної ідеї свята як дня боротьби за права жінок.
То як привітати жінок з 8 березня так, аби нікого не образити, “Наш Київ” розпитував експерток з гендерних питань.
Декілька фактів з історії появи Міжнародного жіночого дня
Найперше, що необхідно зробити перед тим, як вітати з 8 березня жінок, то це ознайомитися з історією появи цього свята.
Відзначати щорічно на міжнародному рівні День прав жінок на початку весни запропонували соціалістки у 1910 році. На Заході цьому передавали численні виступи суфражисток – учасниць руху за надання політичних прав жінкам. Зокрема, одна з таких маніфестацій пройшла 28 лютого 1908 року в Нью-Йорку. Понад 15 тисяч жінок пройшли центром міста, вимагаючи право голосу, покращення умов роботи та скасування дитячої праці. У Російській імперії подібні вимоги висував жіночий рух “рівноправок”. Власне вони зіграли не останню роль у поваленні монархічного режиму в лютому 1917 року.
У 1921 році 8 березня стало державним святом в СРСР. І з цього часу радянська влада вправно маніпулювала справжнім змістом цієї дати, аби вирішувати свої ідеологічні задачі. Врешті Міжнародний день боротьби за права жінок у свідомості більшості перетворюється на свято весни, краси та вічної жіночності.
Так, на початку існування СРСР 8 березня тодішня влада активно використовує, аби долучити жінок до продуктивної сфери праці та витягнути їх з “кухонного рабства”. І все це заради виконання горезвісних 5-річок.
Водночас акцент з боротьби жінок за рівні права з чоловіками зміщується на класову боротьбу. Пропаганда говорить, що це компартія урівняла дві статті, а не “рівноправки” домоглися свого.
Після Другої світової війни риторика довкола 8 березня докорінно змінюється. Радянська влада спрямовує зусилля на подолання демографічної кризи. На цьому тлі найбільш гучно звучить тема материнства.
Поворотним моментом у відзначенні жіночого дня стає 1965 рік. Відтоді 8 березня в СРСР оголошується вихідним. Фактично, свято з публічного простору переноситься у приватний, що сприяє деполітизації його сенсів. Найімовірніше, тоді й виникає традиція вітати жінок квітами та цукерками.
“Політика радянської влади була направлена на те, аби знівелювати Міжнародний жіночий день як символ боротьби жінок за свої права – соціальні, культурні, політичні та економічні. Це свято уособлює свободу слова, участь у мирних зібраннях і т. д., що прямо протилежне суті тоталітарного режиму. Саме тому радянській владі було зручно поєднати 8 березня з початком весни. Власне відтоді й пішли всі ці розповсюджені стереотипи, які ми маємо і до сьогодні”, – зазначає Любов Лук’янцева, гендерна експертка, членкиня Громадської ради при МФО “Рівні можливості” у Верховній Раді.
Тим часом світом шириться друга хвиля фемінізму. Жінки вимагають рівності з чоловіками поза межами виборчого права, тобто в усіх сферах життя: побутовій, професійній тощо.
У 1977 році Генасамблея ООН затверджує 8 березня Міжнародним днем боротьби за права жінок та міжнародний мир. З 1996 року щорічне відзначення цієї дати відбувається під певним гаслом. До прикладу, у 2023-му воно звучить як “Цифрофізація: інновації та технології для гендерної рівності”.
З 2008 року 8 березня в Україні проходять марші жінок. Громадські організації та ініціативи продовжують боротися за рівні можливості реалізації прав обох статей. Так, завдяки жіночому руху в Україні був скасований наказ МОЗ про перелік заборонених професій для жінок, а також запроваджені гендерні квоти у виборче законодавство.
Привітання для колежанок
В першу чергу представниці громадських організацій та ініціатив за права жінок радять чоловікам відкинути стереотипні уявлення про привітання з 8 березня на кшталт тюльпанів у целофані та слів про прекрасну половину людства й окрасу колективу.
“Таким чином ви тільки принизите жінок, які у вас працюють, адже зробите акцент не на їхніх досягненнях, індивідуальних якостях, вкладі у розвиток компанії, а на тому, що головна їхня цінність – краса. Власне це є прикладом зверхнього ставлення чоловіків до жінок.
Якщо ви хочете відзначити дату 8 березня і пам’ятаєте, що це Міжнародний день боротьби за права жінок, то робити це потрібно з повагою до жінок, з визнанням їхньої цінності як особистостей”, – говорить Анастасія Герасименко, комунікаційниця БО “Марш жінок”.
Найкращим подарунком для жінок буде забезпечення рівних можливостей для кар’єрного зростання для всіх працівників і працівниць, впровадження корпоративної політики протидії сексизму та домаганням, створення дружнього робочого простору та графіку для жінок та сімей. Утім про це треба дбати постійно, а не згадувати раз на рік. А от про подарункові сертифікати у Сільпо, пательні чи косметику краще забути, радить Герасименко.
“Це нівелює досягнення жінки як професіоналки, повертає її до образу хатньої робітниці, кухарки, красивої ляльки тощо. Буде доречно, на мою думку, організувати якусь вікторину, до прикладу, про досягнення жінок за останні 120 років, або запропонувати якийсь формат, в якому б чоловіки змогли б більше дізнатися про гендерні стереотипи, які ще є в нашому суспільстві, і таким чином долучитися до того, аби з ними боротися”.
Привітання у школі
У школі замість святкового концерту з віршами про весну-красну доречніше провести тематичні виховні години чи лекції за участі представників та представниць громадських організацій, що опікуються гендерним питанням.
“Уроки можна побудувати у форматі розповідей про видатних жінок та їхні здобутки. Робити акценти необхідно на успіхах жінок у різних професійних галузях. Слід також розказувати дітям про те, що таке гендерна рівність, чому потрібно відходити від стереотипних уявлень щодо ролі чоловіка та жінки, чому такі упередження є шкідливими”, – зазначає Герасименко.
При цьому експертки наголошують: про гендерні стереотипи бажано розповідати на конкретних практичних прикладах.
“Приміром можна розглянути питання, чому різко знижується лідерство жінок. Так, у школах і вищих навчальних закладах високий рівень жіночого лідерства, а от в політиці на найвищих щаблях опиняються переважно чоловіки. Порозмірковувати, з чим це пов’язано, які є бар’єри, тобто які є перешкоди для розвитку і для самореалізації жінок.
Адже маємо приклади мам-одиначок, які самі виховують дітей. То хто тоді забезпечує сім’ю? Звичайно, що ця сама жінка. Хто працює і робить кар’єру? Знову ж таки жінка. Чи може бути татусь-одинак? Так, тоді на ньому так само і всі хатні обов’язки. Тоді він чоловік – берегиня? Чи тато – берегиня? Звичайно, що ні”, – пояснює Лук’янцева.
Привітання для дружини/дівчини/дочки/сестри
Сім’я – це приватна територія. У кожної родини свої традиції та звичаї відзначення тих чи інших дат, тож формат святкування доречно обговорити між собою.
“Чоловік чи партнер, зазвичай, розуміє, які погляди має жінка чи дівчина на цю тему, і з огляду на це ухвалюються рішення, як краще відзначити цей день. З власного досвіду скажу, що якщо дружина – феміністка, то чоловік, зазвичай, так само підтримує феміністичні ідеї й власне так само може піти, до прикладу, на мітинг за права жінок. У нас такі прецеденти були”, – говорить Лук’янцева.
Та кілька оптимальних порад для чоловіків все ж таки є. Завжди порівно діліть домашні обов’язки, а не раз на рік готуйте сніданок, про романтичні стосунки дбайте щодня, проаналізуйте, які є гендерні стереотипи, протидійте їм, а не поширюйте, надавайте підтримку жінкам у їхньому бажанні реалізуватися в різних сферах.
“Біль від святкування 8 березня в традиційному наповненні – це усвідомлювати те, що жінок вітають сексистські в день, який по суті є символом їхньої боротьби проти цього сексизму. Це якесь глузування. Жінки боролися понад 100 років за те, аби вважатися гідними, рівними чоловікам і бам – 8-го березня чоловіки всіма цими улюлюканнями, тюльпанчиками повертають їх назад, на кухню, до хатніх справ. Кажуть, що їхня основна цінність – це краса, милість, жіночність тощо”, – зауважує Герасименко.
Тож, якщо вирішили привітати свою дружину, дівчину, подругу чи колежанку з Міжнародним жіночим днем, то слід усвідомити головну ідею цього свята, відкинути всі стереотипи та головне робити це з повагою до них.