26 вересня відзначається Всесвітній день контрацепції. Слоган звучить як «Contraception: It’s Your Life, it’s your responsibility», — а тому уся подія присвячена статевому вихованню.
Чи достатньо знаєте про контрацепцію ви? Наша редакція зібрала усі відомі міфи про способи запобігання вагітності та поспілкувалася із лікарем-гінекологом аби розібратися, що до чого та де брехня.
Навіщо контрацепції присвятили цілий Всесвітній день?
Ініціатори проведення Всесвітнього дня контрацепції переконані, що кожна вагітність мусить бути бажаною, а тому і жінка, і чоловік повинні знати про власне сексуальне та репродуктивне здоров’я, про те, як можна запобігти вагітності, адже штучне її переривання може призвести до непоправних наслідків. Засоби контрацепції – спосіб убезпечити себе та свого (-ю) партнера (-ку) від неочікуваних подій.
Всесвітній день контрацепції підтримується коаліцією 17 міжнародних неурядових організацій, урядових організацій та науково-медичних товариств, які зацікавлені в сексуальному та репродуктивному здоров'ї, та фінансується компанією Bayer AG.
Власне, кампанія включає в себе проведення різноманітних освітніх подій та іншу просвітницька діяльність. Наприклад, тут можна дізнатися про види контрацепції. Існують жіночі та чоловічі види контрацепції, які відрізняються не лише за своїм статевим призначенням, а і за природою використання. Розглянемо найбільш популярні з них:
- Протизаплідні таблетки. Пігулка приймається один раз на день, щодня. Курс протизаплідних таблеток не обмежується у часі.
- Чоловічий презерватив. Одноразовий гумовий або латексний чохол, який одягається на чоловічий статевий член на період статевого акту. Один із найдешевших та найбільш популярних засобів контрацепції у світі.
- Вагінальне кільце. Латексне кільце внутрішньовагінального застосування, що містить у собі гормони. Використовується раз на місяць.
- Внутрішньоматкова контрацепція. Гормональна спіраль внутрішнього застосування, яка запобігає вагітності протягом 5-10 років.
- Жіночий презерватив. Одноразовий гумовий або латексний чохол, який призначений для внутрішнього застосування.
- Календарний метод. Вираховування так званих «безпечних» для статевого акту днів. У перші та останні дні жіночого циклу вірогідність завагітніти є низькою, тому пари часто не використовують додаткових засобів контрацепції, роблячи ставку на календар. Дізнатися, коли у вас наступна овуляція, підлаштувати своє статеве життя під цикл та тримати під контролем власне здоров’я ви можете за допомогою Solomia.
- Термінова контрацепція. Пігулки, що приймаються жінкою протягом наступних 72 годин після статевого акту, коли ймовірно відбулося зачаття.
- Штучне переривання акту.
Розвіюємо міфи
Ми поспілкувалися із лікарем-гінекологом Ларисою Бородіною та разом спробували розібратися у тому, які стереотипи та міфи поширені у нашому соціумі та яка частка із них – брехня.
1. Штучне переривання акту не призводить до вагітності
Брехня. Сперма може виділятися з моменту, коли є ерекція, а тому зачаття може відбутися у перші хвилини акту, а не після еякуляції, як зазвичай, прийнято вважати.
2. Гормональні контрацептиви можуть спричинити ожиріння, збільшення оволосіння абощо
Не вірно. Є гормональні контрацептиви, які лікують оволосіння (ДІАНЕ-35, ЖАНІН). Їх називають антиандрогенами. А щоб не набирати вагу, потрібно підібрати правильні пігулки в залежності від віку, стану здоров’я.
3. Секс під час менструації не призводить до вагітності
Під час місячних можуть виникати так звані «спонтанні» овуляції, про які жінка може не знати.
4. Завагітніти під час першого статевого акту неможливо
Неважливо, який у вас статевий акт за рахунком: перший чи десятий. Зачаття можливе.
5. Душ, ванна, візит до вбиральні та будь-що інше, що передбачає підмивання, може врятувати від вагітності
Після сім’явиверження еякулята сперматозоїди вже через одну хвилину знаходяться в порожнині матки. Жінка фізично не встигне. До того ж, вірогідність того, що жінці вдасться вимити усе, замала.
6. Після підозрілого статевого акту можна просто випити пігулку протягом 72 годин — екстрена контрацепція
Є таке поняття як екстрена контрацепція. Діє не пізніше 72 годин після статевого акту. Але прийом цих таблеток порушує менструальний цикл, тому це не може бути постійним методом контрацепції.
7. При проходженні курсу гормональної контрацепції можна 1-2 рази пропустити день, нічого страшного не станеться
Пропускати таблетки не можна. Якщо забули випити, то випийте наступну щойно про це згадавши, але не пізніше 12 годин. Навіть 1-ша і остання 21-ша таблетка із упаковки рахується критичною. Бо першу таблетку п’ють після 7-денної паузи, а після 21-ої таблетки буде семиденна пауза.
8. Гормональна контрацепція підвищує ризик безпліддя
Ризик безпліддя можливий лише тоді, коли курс триває більше п’яти років. Також якщо лікар прописав саме ті пігулки, де вміст гормонів зависокий.
9. Бабусині методи (оцет, сода)
Оцет і сода ще нікого не вберегли від вагітності. Сода взагалі сприяє лужній реакції вагіни, що найсприятливіше для запліднення. Оцет має подібний вплив.
10. Внутрішньоматкові засоби шкідливі для слизової оболонки
Внутрішньоматкові засоби контрацепції можна ставити жінкам, які мають хоча б двох дітей. Ці засоби викликають запалення та інші проблеми. Сьогодні існують куди більш безпечні методи контрацепції.
Будьте свідомими, бережіть себе та своє здоров'я!
В статті використані фото: Depositphotos.
Читайте також: «Як і де повертають до життя після травми».