Четвертий рік на сході України триває збройний конфлікт. Тисячі людей він вже вбив. Сотні тисяч вижили, але втратили здоров'я, близьких та домівки. Таким людям надзвичайно важко адаптуватися до нових обставин життя, і на цьому шляху їм не обійтися без допомоги інших членів суспільства.
Саме тому цей матеріал — не просто розповідь про важку долю постраждалих від війни, але й спроба знайти рішення їхніх проблем.
Віола Юлдашева: "Хочу вростати корінням, хочу жити"
Страшні випробування в житті жительки Луганська Віоли почалася в 2014 році, коли її чоловік Тимур Юлдашев, військовий на пенсії, вирішив піти добровольцем захищати Україну. 35 днів Тимур пробув у полоні, а після повернення переїхав разом з родиною до Києва. Сім'я дійсно велика: двоє старших дітей від першого шлюбу Тимура, дитина з інвалідністю 1-ї групи від першого шлюбу Віоли і двоє спільних дітей — маленькі Аглая і Алістар. Мирне життя Тимура тривало недовго. У 2014 році він знову пішов на фронт — і пропав безвісти. Тільки через рік дружина змогла знайти його тіло в морзі Запоріжжя і після довгої процедури ідентифікації поховати на Лук'янівському кладовищі в Києві.
Тепер для Віоли почалося нове життя, між двома містами. Двоє старших дітей постійно живуть і вчаться в Києві, сама ж Віола з молодшими — в Харкові.
Розгублених і безпорадних в чужому місті переселенців заспокоювали волонтери. Збирали допомогу. Коли розуміли, що йти приїжджим нема куди, самостійно шукали нічліг. І знаходили — селили у себе, у друзів і у всіх, хто не боявся тимчасово прихистити. Не стала виключенням і сім'я Юлдашева.
Через те, що чоловік Віоли довго значився зниклим безвісти, вона не змогла оформити пенсію вдови, належну їй за законом. Через бюрократичну тяганину процес оформлення триває й досі. Крім того, жінка, що постійно оббиває пороги всіх можливих служб, так і не отримала жодної допомоги з реабілітації своєї дитини з інвалідністю. Матеріальної допомоги на неї вона також не отримує.
Розповіді Віоли про життя після смерті чоловіка сповнені болю.
"У мене п'ятеро дітей, один лежачий, багато хто навіть не хотів здавати нам квартиру через те, що я з Луганська, переселенка. Я довго не могла оформити пенсію після загибелі Тимура, тому що він значився зниклим. Залишилася без статусу вдови. Коли я приходила в соцзабез, мене виганяли. Влаштуватися на роботу не виходило, бо на руках у мене дитина з інвалідністю. Мене навіть не брали на півставки. Дитина —інвалід постійно вимагає ліків і догляду ".
Ростислав Коваль, юрист:
"Я порекомендував би Віолі звернутися в центри надання безоплатної правової допомоги, щоб юристи допомогли їй з оформленням всіх необхідних документів. Також, якщо бюрократична машина держави ображає вдову, потрібно звернутися до омбудсмана - Уповноваженого Верховної Ради з прав людини".
Психолог волонтерської служби Ірина Романова:
"Щоб адаптуватися в мирному житті, потрібно багато часу, особливо людині в травмі. Впоратися зі стресом допомагає належна мотивація. Сім'я пережила серйозний стрес, загрозу життю. Пережити стрес Віолі можуть допомогти діти. Щоб забезпечити їх, їй доведеться заробляти гроші. Я б порадила їй знайти нову професію. На сьогоднішній день є безкоштовні курси для переселенців, які допомагають скласти резюме, оцінити ринок праці. Потрапляючи на такі курси, люди починають спілкуватися і часто знаходять вихід за допомогою соціуму. Головне — не замикатися, спілкуватися з людьми і обмінюватися з ними теплом ".
Руслана Сидоріна: "Мій син - моя гордість"
Немає для матері більшої гордості, ніж виховати дитину справжньою людиною. Як важливо, коли хлопчисько подає руку в автобусі вагітній, готовий поступитися місцем старій людині. Коли спорт — це не про красиві біцепси, а про здоровий спосіб життя і готовність захищати батьківщину.
Перелом у долі 24-річного Романа Сидорина трапився відразу після закінчення технікуму в рідному місті Рівне, коли разом з другом дитинства він підписав контракт і поїхав в зону АТО. 8 липня 2014 року його машина потрапила під обстріл. Хлопець отримав серйозне поранення. Його відправили спочатку в місто Щастя на Луганщині, потім у військовий госпіталь в Харкові, де через гангрену бійцю ампутували ногу.
Через важку травму Рома відмовився спілкуватися. Його історію зі сльозами на очах розповідала мама, Руслана Сидорина.
"В одній з лікарень, під час переливання крові, Рома заразився гепатитом B. Не хотів ні з ким спілкуватися. Зараз постійно стикається з труднощами в житті: не може звикнути ходити на протезі, йому боляче. Все життя мріяв бути військовим і захищати свою батьківщину, хотів влаштуватися на роботу до військкомату, але його не взяли. Сьогодні Рома вчиться в київському військовому інституті ім. Т. Г. Шевченка. Він мені сказав: "Мама, не дивлячись на труднощі, я - військовий, і хочу продовжувати виконувати свій обов'язок перед Україною . Про що він мріє? Я не знаю, але він завжди хотів побачити море. Закінчив школу, вступив до технікуму, а потім пішов добровольцем на війну, ампутація, психологічна і фізична травма, - так море він не побачив ".
Ростислав Коваль, юрист:
"Нехай хлопець отримає статус ветерана військової служби, відповідно до закону України. А також висновок медичної комісії про інвалідність, отриману під час виконання обов'язків військової служби. Що стосується роботи в військкоматі: повинні бути якісь вакансії, тому тут складніше. І все-таки не зайвим буде звернутися до Міноборони з історією цього хлопця. Якщо там є справжні українці і гідні люди, якась вакансія для ветерана знайдеться. Крім того, розповідь про цю історію в ЗМІ має прискорити реакцію бюрократів ".
Що стосується психологічної допомоги для бійців, подібних Роману, всі необхідні рекомендації фахівців ми надали в матеріалі "З війни до миру: практичні поради з психологічної адаптації ветеранів".
Наталія Бойцова: "ЛНР не відпускає мою дитину"
До АТО сім'я - бабуся з дідусем і двома онуками — проживала в Алчевську. У 14-річної внучки Дар'ї Бойцової складний діагноз: важка двостороння клишоногість, артрогріпоз згинальної контактури в колінних і нижніх суглобах, а також деформація стоп. З дитинства дівчинка пересувається тільки в інвалідному візку. У 2014 році Наталія Володимирівна приїхала з онукою на планову операцію в Харків, де їй зробили чотири операції. У момент виписки на Донбас прийшла війна і на батьківщину, до своїх рідних, бабуся з онукою вже не повернулися. У 2015 році їм вдалося оселитися в модульному містечку в Харкові.
Через переживання Наталія Володимирівна захворіла на цукровий діабет.
"Десь обмежуємо себе в їжі, не кажучи вже про одяг, спасибі, що волонтери допомагають. Окрема подяка волонтерській ініціативі" Станція Харків ". Дуже багато грошей йде на ліки. У Даші - важка двостороння клишоногість, деформація стоп і хвороба суглобів. Як тільки їй виповниться 15 років, їй потрібно робити операцію. У мене залишився чоловік і другий онук 13 років в Алчевську, я не бачу його четвертий рік, тому що ЛНР не відпускає мою дитину. Скільки я не просила, скільки не оббивала пороги, не можу вивезти онука ".
Світлана Таванцева, волонтер, яка займається цією сім'єю:
"У бабусі велика проблема з соціальною адаптацією. Возз'єднається сім'я чи ні, ми не можемо припустити, але вони контактують один з одним за допомогою соціальних мереж. Жінка перш за все повинна шукати ресурси, сили, щоб допомогти собі вийти з психологічної травми. У дівчинки Даші інклюзивна освіта, тут, в Харкові, вона дуже багато отримує уваги від вчителів. Їй важко сидіти в школі, тому вона займається з вчителями тільки два рази в тиждень. Ми докладемо всіх зусиль, щоб Даша отримала освіту і професію ".
Під час написання цієї статті ми зверталися до багатьох людей, але більшість з них побоялися говорити. Люди, що потрапили у важку ситуацію, часто замикаються в собі і самостійно намагаються знайти вихід. Сподіваємося, що цей матеріал допоможе всім, хто потрапив у подібне становище, знайти в собі сили і мотивацію йти далі.
Проект здійснюється за фінансової підтримки уряду Канади через Міністерство міжнародних справ Канади.