Фотографії тварин, які допомагають українським рятувальникам, саперам чи військовим, — одна з тих таблеток, які додають в організмах українців серотоніну. Слухаєш про бої на Сході — нітишся. Щойно відкриваєш нову світлину Патрона — о, одразу стає легше.
Ми зробили підбірку тварин, які служать для перемоги України не гірше за людей. Бо всім нам потрібно трохи позитиву.
Патрон
Безумовний краш та лідер рейтингу “Заспокійливе для українців” (Арестович, пробач). Патрон допомагає чернігівському підрозділу рятувальників шукати небезпечні предмети, тому свої називають його “талісманом ДСНС”. Фактично цей джек-расел-тер’єр — сапер, тільки з хвостом.
На сьогодні у Патрона 281 тисяча підписників в Instagram та навіть є окрема сторінка у Вікіпедії. У мережах багато фото песика на службі, однак також є світлини зі звичного життя — де Патрон спить, грається або, наприклад, вітає кота Степана з отримання блогерської нагороди.
Може здатися, що у собаки бурхливе світське життя, але насправді всі сили йдуть на роботу. Тільки на 19 березня Патрон знайшов 90 вибухових пристроїв. Оскільки наша редакція понад місяць не може записати з ним інтерв’ю через високу зайнятість, інформація точно підтверджується.
8 травня Володимир Зеленський нагородив Патрона медаллю “За віддану службу”, а його господаря Михайла Ільєва — орденом “За мужність” III ступеня. Тобто Патрон — це не тільки краш, а ще й неабияка сміливість.
Найда
Вівчарку Найду знайшли у притулку черкаські ДСНС-ники. Зараз вона працює у групі пошукових, водолазно-рятувальних робіт аварійно-рятувального загону спецпризначення Головного управління ДСНС. Тобто Найда — водолаз.
Рятувальники розповідають, що у притулку породиста Найда одразу вразила їх своїми здібностями.
Окрім любові до води, Найда також полюбляє гратися та їсти смачненьке. А хто ж цього не любить.
Габріелла
Це дівчинка-ротвейлер, яка служить на блокпостах. Зараз вона разом з військовими захищає Київ. До війни Габріелла допомагала своєму кінологу стежити за громадським порядком, під час — перевіряє підозрілі автомобілі на наявність зброї чи вибухівки.
"Вважається, що ця порода краща для затримання або конвоювання. Але Габріелла розбиває ці стереотипи", – розповідає Андрій, її господар.
Габріелла суворо ставиться до зловмисників або велосипедистів. Однак з іншими вона добродушна та грайлива. Усі, хто проїжджає повз неї через блокпост, обов’язково посміхаються.
"Вона дипломований професіонал, в неї є ліцензована спеціальність – "пошук зброї та набоїв", на агресію її не тренували, та й це не про її характер", – додає Андрій.
Макс
Чуттєва історія про зміну громадянства. До лав миколаївських нацгвардійців потрапив пес, який служив росіянам під час нападу. Вони захопили одне з сіл Миколаївської області. Під час звільнення території їх розбили українські захисники – всі собаки розбіглися селом. Одна із сімей прихистила Макса.
Максу три роки, він бельгійська вівчарка. Спочатку не розумів команд, адже відгукувався тільки на російську мову. Однак нещодавно військові поділилися, що тренування закінчилися й Макс успішно вивчив команди українською. Зараз Макс перевіряє громадян на блокпостах і шукає диверсантів.
"Собака цієї породи, а саме "бельгійська вівчарка", має дуже добру, майже ідеальну пам’ять. Надалі ми хочемо навчити його навичок пошуку вибухонебезпечних предметів та людей", – розповідає нацгвардієць “Рідік”, який займається собакою.
Але найголовніше: пес вже став для військових рідним.
"Як тільки не називали цього службового собаку: і військовополоненим, і трофейним, і денацифікованим, але для гвардійців пес Макс за цей час став рідним. Він кожен день вчить українські команди і працює над удосконаленням своїх навичок", — пояснили нацгвардійці.
Ледо
Спеціальну службу несе й пес Ледо, який допомагає ужгородським нацгвардійцям. Це дворічний малінуа (бельгійська вівчарка), який прибув із Навчального центру Нацгвардії України. Пес пройшов навчання та навіть має ліцензію. Ледо разом з військовими має інспектувати закарпатські вулиці.
Старший кінолог батальйону, в якому служить пес, додав, що окрім Ледо на службі перебувають ще десять собак.
Байрактар
Цьому цуценяткові вівчарки лише чотири місяці, однак він вже прославився своїми навичками. Коли в Ірпінь прилітали “гради”, Байрактар, який у два місяці потрапив до Ірпінського кінологічного центру, за декілька секунд до влучання починав голосно скавчати та тікав в укриття. Таким чином пес попереджав людей про загрозу.
Сьогодні Байрактар тренується у Київському обласному центрі кінологів. Як каже його керівник Максим Піщанський, у собаки від природи чудовий слух. Байрактара вчать найважчій роботі — винюхувати слід. Однак цуценя дуже добре тренується, хоча часто відволікається й хоче гратися.
На службу собака вийде за два роки. Тоді й позмагається з Патроном за кількістю підписників.
Воїн і Торін
Німецькі вівчарки Воїн і Торін допомагають рівненським поліцейським. Вони шукають боєприпаси та зброю на блокпостах, обстежують території з метою виявлення вибухівки та небезпечних предметів, а також проводять обшуки.
Воїну шість років, Торіну — сім. Вони мають бойовий досвід. Зокрема, Торін служив у зоні АТО у 2017 році.
Собаки полюбляють бавитися зі своїм тренувальним м’ячиком, хоча після напруженого дня подекуди бракує сил для ігор і достатньо обіймів зі своїм кінологом.