4 типи прив'язаності та їх вплив на стосунки в дорослому віці
Фото: freepik

Тип прив'язаності формується у людини в дитинстві. Емоційний зв'язок, який мали дитина та батьки, впливає на усе подальше життя. Які існують типи прив'язаності, як будувати здорові стосунки у дорослому віці та не боятися бути покинутими, розповіли у Verywellhealth.

Що таке прив'язаність і коли вона формується

Чому деякі люди легко будують міцні стосунки, а інші постійно натрапляють на труднощі? Відповідь криється у дитинстві. Теорія прив'язаності, розроблена психоаналітиком Джоном Боулбі у 1950-х роках, стверджує: "Спосіб, яким ми прив'язуємося до батьків у перші роки життя, формує наші очікування від романтичних стосунків у дорослому віці".

Прив'язаність — це емоційний зв’язок, який формується між людьми, особливо в дитинстві між дитиною та батьками (опікунами). Цей зв’язок впливає на те, як ми будуємо стосунки в дорослому житті. 

Тривожний чи уникаючий: усе про типи прив'язаності та їх вплив на стосунки

Типи прив'язаності та їхній вплив на стосунки

Існує чотири основних типів прив'язаності: безпечний, тривожний (амбівалентний), уникаючий та тривожно-уникаючий. Кожен з них має свої особливості та наслідки для наших взаємин.

  • Безпечний тип прив'язаності

Люди з безпечним видом прив'язаності почуваються комфортно в стосунках, довіряють та легко встановлюють близькість. В дитинстві батьки приділяли достатньо уваги дитині й вона відчувала себе щасливою та потрібною. Такі люди без проблем будують міцні, здорові та стабільні стосунки, здатні до емоційної відкритості та підтримки партнера. У дорослому віці не бояться бути покинутими та не відчувають безпідставних ревнощів. Вони довіряють своїй другій половинці, ніколи не читають чужі повідомленні на телефоні. В таких стосунках інколи бувають сварки та проблеми, але пара розв'язує їх спілкуванням.

Тривожний чи уникаючий: усе про типи прив'язаності та їх вплив на стосунки

  • Тривожний тип прив'язаності (амбівалентний):

Люди з тривожною прив'язаністю хочуть спілкування та кохання, але це завжди стрес. В ранньому віці батьки не приділяли достатньо уваги дитині й вона мала постійно "клянчити увагу" або поводитися так, щоб дорослі згадали про неї. Через це в дорослому віці людина з тривожним типом прив'язаності постійно переживає щодо стабільності стосунків, боїться бути покинутою. Може надмірно залежати від партнера, ревнувати, боятися конфліктів. Часто такі особистості відчувають себе небажаним або хвилюються, що до них втратять інтерес. Не можуть на 100% довіряти та розраховувати на кохану людину. Вони влаштовують перевірки, щоб визначити "справжні" почуття, погрожують розтаванням або змушують ревнувати.

Як типи прив'язаності впливають на стосунки між людьми в дорослому віці

  • Уникаючий тип прив'язаності:

Люди з уникаючою прив'язаністю віддають перевагу самотності, їм важко довіряти іншим і встановлювати близькі стосунки. Такі особистості можуть здаватися холодними та відстороненими, які нічого не відчувають і не мають емпатії. Проте вони уникають емоційної близькості не просто так. В дитинстві батьки не звертали увагу на потреби дитини, не піклувалися про її ментальне здоров'я або постійно порівнювали з іншими. Через це дитина стала мовчати про свої почуття та все більше відсторонюватись. Саме тому такі люди стають самостійними та незалежними, але можуть відчувати дискомфорт під час емоційної близькості. У стосунках прагнуть незалежності, контролю та автономії. Під час розтавання ніколи не показують справжні почуття і вдають байдужість.

Тривожний чи уникаючий: усе про типи прив'язаності та їх вплив на стосунки

  • Тривожно-уникаюча прив'язаність:

Людям з тривожно-уникаючим типом прив'язаності важко будувати міцні стосунки. Така особистість одночасно прагне близькості, але боїться її, відчуває потребу у відстороненні. В дитинстві батьки були непослідовні: занадто любили й не відпускали дитину, а потім, до прикладу, лишали на три місяці в селі на виховання бабусі. Тому у дорослому віці людина постійно балансує між бажанням близькості та страхом бути відкинутими, що робить їхні стосунки з іншими дуже нестабільними.

Тривожний чи уникаючий: усе про типи прив'язаності та їх вплив на стосунки

Як визначити свій тип прив'язаності

Визначити свій тип прив'язаності можна за допомогою спеціального онлайн-тесту або звернувшись до психолога. Однак, є деякі загальні ознаки, які можуть вказати на певний тип прив'язаності. Відповівши собі на наступні питання, ви можете дізнатися, який тип прив'язаності у вас:

  • Як ви ставитеся до близькості? Чи відчуваєте ви комфорт у близьких стосунках, чи боїтеся залежності?
  • Як ви переживаєте розставання? Чи легко вам відпускати людей, чи ви довго переживаєте розрив?
  • Як ви довіряєте іншим? Чи легко ви довіряєте людям, чи вам потрібен час, щоб переконатися в їхніх намірах?

Чи можна змінити свій тип прив'язаності

Хоча тип прив'язаності формується в дитинстві, його можна змінити в дорослому житті. Для цього потрібно:

  • Пропрацювати свої страхи та тривоги: найчастіше рекомендують звернутися до психолога для терапії;
  • Розвивати навички комунікації: вчитися відкрито виражати свої почуття та потреби;
  • Будувати довірливі стосунки: вибирати партнерів, які готові до відкритого діалогу та підтримки;
  • Працювати над самооцінкою: приймати себе таким, який ви є.

Розуміння свого типу прив'язаності допоможе вам краще розуміти себе та свої стосунки. Це перший крок до побудови міцних і здорових взаємин. Кожна людина унікальна, і тип прив'язаності може змінюватися протягом життя.

“Мене вважають токсичною, але я просто чесна”. Історія 25-річної власниці бізнесу