16 грудня 2012 року Верховна Рада України ввела заборону на куріння у громадських місцях та на робочому місці. За кілька років кількість курців зменшилася майже на 20%, стверджує Державна служба статистики. Так, якщо у 2012 році в Україні було 8,6 мільйонів курців, то у 2018 році вже 7,1 мільйона.
Ми дослідили, як кияни дотримуються заборони на паління в громадських місцях, який вплив має поліція на курців-порушників і чи справді зменшення кількості курців стало наслідком прийняття цього закону.
Що нам пропонує закон
Прийнятий в 2012 році закон «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я» визначає права та обов’язки українців, які палять.
Основних положень закону було два: заборона куріння в конкретно визначених місцях та заборона реклами тютюнових виробів.
Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) заявляє, що відмова від реклами та просування цигарок може зменшити кількість курців на 6-7%. Відтак, будь-яка зовнішня реклама зникла, а на пачках з'явилися страхітливі зображення, що можуть вплинути на вибір покупця цигарок.
До того ж продаж тютюнових виробів неповнолітнім — пряма дорога до адміністративного штрафу. Окрім цього, якщо ви бачите людей, які продають неповні пачки цигарок або цигарки поштучно, можете сміливо бити на сполох або ж просто оминати цих торговців, адже такі махінації також заборонені законом.
Де курити заборонено
Під дію закону підпадають цигарки, сигари та електронні сигарети. Попри поширену думку, що електроніка — це несерйозно, вона все одно має ті самі властивості, що і звичайна цигарка: виділяє дим під час куріння.
Палити повністю заборонено у таких місцях:
- у ліфтах і таксофонах;
- у приміщеннях та на території закладів охорони здоров’я, навчальних закладів, закладів культури і спорту;
- на дитячих майданчиках, у під’їздах будинків;
- у підземних переходах;
- у ресторанах, музеях, галереях тощо;
- у громадському транспорту та на його зупинках.
Знак «Куріння заборонено!» має висіти у кожному закладі, де передбачається обмеження.
Проте, якщо на підприємстві, у готелях, гуртожитках, аеропортах та вокзалах виділене спеціальне місце, палити там дозволено. Поруч має висіти знак з текстом «Місце для куріння. Куріння шкодить вашому здоров’ю!».
Можна також взяти собі на примітку, що біля кожної споруди мусить бути спеціально відведена для куріння зона, що займає не більше 10% від загальної площі території.
Штраф для курців, що порушують закон, становить від 51 до 175 гривень, а для власників закладів, де палять попри заборону, — від 1000 до 10 000 грн.
У чому проблема з дотриманням заборони
У Києві важко визначити, де починається місце для паління, а де це заборонено. Відповідний знак повинен підказувати курцю, що діставати цигарку у цьому місці не варто. Проте, якщо врахувати, що у кав’ярнях та ресторанах куріння не дозволене, знаки заборони мали б обмежувати траєкторію руху людей з цигаркою в руках вулицями міста.
Наприклад, в Угорщині місце для куріння обмежене пунктирною лінією яскравого білого або жовтого кольору. Поліції достатньо кинути погляд убік та звернути увагу на тих, хто за межі цієї лінії вийшов.
А ось як це виглядає в Мінську:
У відповідь на наш запит патрульна поліція надала інформацію про кількість порушених адміністративних справ за фактом куріння у не відведених для цього місцях. Так, протягом останнього року в Києві до адміністративної відповідальності через куріння було притягнуто 1097 осіб, протягом півроку — 514. Патрульна поліція переконує, що звертає увагу на кожну людину, що палить у межах 50 метрів від зупинки громадського транспорту. Проте чи завжди можливо відійти на таку відстань і чи не робить занадто гучну заяву патрульна поліція?
Контрактова площа — кінцева зупинка багатьох маршрутів. Сама площа доволі невелика за розміром, що і спонукає перевірити умови дотримання заборони про куріння. Фактично коло діаметром 50 метрів від однієї зупинки перетинається або дотикається з колом від іншої. Якщо врахувати, що зупинки на площі розтягуються на повні три з чотирьох сторін вулиці, то робимо висновок, що Контрактова площа — місце, де курити апріорі заборонено. Зупинки громадського транспорту, котрі розташовуються таким чином, що метрів за 10 вже стоїть будівля або паркан, також частково нівелюють закон.
Уявіть собі, яка кількість порушників раптово буде вимушена платити штрафи, якщо патрульна поліція і справді почне звертати увагу на «50 метрів від зупинки».
Чому так просто уникнути штрафу
Патрульний обмежується кількома попередженнями, після чого, у разі невиконання його вимог, виписує штраф. Якщо розмовляти з ним доволі чемно, знати закон та вміти аргументувати свою позицію, уникнути штрафу доволі просто. Втім це не стосується випадку, якщо ви і справді стоїте, наприклад, на платформі метро або у лікарні та агресивно реагуєте на коментарі патрульних.
Ми поспілкувалися із людьми, яких самі ж спіймали на гарячому під час куріння на зупинці. Патрульних поруч не було. На запитання, чому вони не відходять на 50 метрів, ми почули такі відповіді:
Сергій, 27 років: «Я шо, дурак чи шо, бігти потім до трамвая за 50 метрів з сігарєтою в зубах?»
Катерина, 17 років: «Нє, ну я ж вниз видихаю дим».
Олександра, 53 роки: «Дєвушка, нє нравіца, атайдітє, будь ласка».
Олесь, 23 роки (курив електронну сигарету): «Так це ж штучний дим, він геть нешкідливий!»
Кілька осіб утрималися від відповіді або у доволі агресивній формі просили припинити розмову.
Що змінилося з часів затвердження закону
В Україні за останні 6 років стало майже на 20% менше курців. Сьогодні таку звичку мають 7 мільйонів українців.
Оскільки закон передбачає заборону реклами, одноосібного поширення та куріння у невизначених місцях, варто також розглянути й такий варіант, що до цих обмежень приєднується і ріст цін на тютюнові вироби. Ціна на цигарки за цей час, на перший погляд, зросла майже втричі. Якщо у 2012 році пачка цигарок Marlboro коштувала 11 гривень, то сьогодні за неї потрібно буде заплатити 35,50. Проте протягом останніх шести років долар США зріс з восьми гривень до 26, відповідно такий ріст цін є цілком логічним.
Таким чином, найбільш ймовірно, що саме ті обмеження, що викладені у згаданому нами законі, і справді вплинули на рівень тютюнової залежності українців.
Висновок, або чому варто утриматися від куріння на зупинках
Причин може бути одразу декілька.
По-перше, штраф від 51 до 175 гривень. Сума не дуже велика, але неприємна.
По-друге, закон приймався, аби врегулювати шкідливий вплив тютюнового диму на оточуючих. Тобто, якщо людина добровільно палить, то вона не має права змушувати своє оточення палити пасивно, вдихаючи тютюновий дим.
По-третє, хоча і здається, що такі обмеження є тиском на курців, насправді ж вони виховують повагу до інших та турботу про себе.
Будьте здорові!
Читайте також: «Медреформа в дії: чого чекати та де шукати сімейного лікаря».