Топ-10 українських повстанських пісень: слухати

У наш час, коли Україна бореться за свою незалежність і землю з російськими загарбниками, творчість українських повстанців як ніколи актуальна. 

Пісні воїнів УПА з новою силою набирають обертів, їх переспівують і переосмислюють. Деякі з них вже вийшли далеко за межі України, прославляючи силу і завзяття нашого народу.

Ми зібрали для вас підбірку з десяти українських повстанських пісень, які досі торкають за живе, ніби написані були вчора.

Зродились ми великої години

Марш українських націоналістів, який зараз для нас відчувається як другий гімн, був створений у 30-х роках на слова Олеся Бабія. Музику приписують українському органісту і композитору Омеляну Нижанківському.

В 1932 пісню затвердили гімном ОУН.

З 2018 року з'явився адаптований до сучасних українських умов варіант пісні. Він став маршем українського війська на параді до Дня Незалежності.

Під час оборони Маріуполя українська захисниця та парамедик Катерина з позивним Пташка заспівала її разом з побратимами на Азовсталі.
 

Ой у лузі червона калина

Написана десь між 1912 і 1914 роками поетом та режисером Українського театру Степаном Чарнецьким для п’єси про період "Руїни", пісня стала гімном Січових стрільців. У 1980-му українські десиденти Леопольд Ященко та Надія Світлична додали до неї ще один куплет.

У 2022 році, під час війни росії проти України пісня "Ой у лузі червона калина" отримала друге дихання завдяки лідеру гурту "Бумбокс" Андрію Хливнюку, який також боронить Україну на цій війні. Пісня стала вірусною і розлетілася по всьому світу.

Йшли ми до бою

Пісня вояків Української повстанської армії. Авторство і час написання достеменно невідомі.

Я Крук — Чорний сотник УПА

Щодо авторства композиції єдиної думки немає. У деяких варіантах слова та музику приписують Анатолію Сухому. 

В пісні ймовірно йде мова про засновника штабу УПА в Антонівцях і командира Кременецького куреня групи "Богун" Івана Климишина, більш відомого як Крук.
 

Лента за лентою

Це одна з найпопулярніших пісень УПА. Її авторство належить самим повстанцям — Миколі Сорокаліту "Лютому" та Василю Заставному "Шершню".

Першим випадком виконання пісні "Лента за лентою" вважається 28 квітня 1945 року. Тоді на Львівщині повстанці, співаючи її, прорвались з оточення і відбили наступ ворога.

На жаль, оригінальний варіант пісні до нашого часу не зберігся, оскільки її виконання постійно змінювалося.

Із гір Карпат несеться гомін волі

Пісня вважається Маршем Сіроманців. Автор музики невідомий. Текст вперше було опубліковано 4 березня 1945 року в журналі "Повстанець". 

Сіроманці — військовий підрозділ УПА, який входив до складу Військового округу "Лисоня". Сотня окремого призначення, перед якою ставилися особливі завдання, зокрема, її представники успішно боролися проти більшовицьких карально-репресивних загонів нквд.

Хлопці з лісу

Пісня Сотні "Леви", підрозділу УПА. Авторство і рік написання не відомі. Ймовірно, пісня з’явилася близько 1944 року.

"Леви" займалися підготовкою до боротьби з радянською окупацією, формували збройні сили і захищали українців від грабунків з боку німців, поляків та росіян.


Ой чути чути

Українська повстанська пісня Січових стрільців. Автор невідомий. Написана ймовірно між 1942 та 1954 роками.

Комарик

Українська народна пісня, повстанський варіант. Відомостей про те, як була створена пісня, на жаль, немає.
 

У сучасному виконанні пісня "Комарик" звучить так. Відео було зняте в грудні минулого року в центрі колумбійської столиці Боготи.


Ну то що як прийдеться умерти

Автор слів — Святослав Ольшенко-Вільха, український поет, прозаїк і діяч ОУН.

Вперше текст вірша було опубліковано 15 серпня 1941 в журналі ГОСП під назвою "Похідна (Ну іщо ж, що прийдеться умерти...)".