Телефонні аферисти користуються різними схемами виманювання грошей із громадян.
На жаль, війна для них — не причина полишити злочинну діяльність проти власного народу, а лише ще один привід для нових видів маніпуляцій та шахрайства.
Як не стати жертвою аферистів, які основні схеми використовують "мобільні" злочинці та де перевірити номер, що вам телефонує, читайте далі.
Які найпоширеніші схеми мобільного шахрайства
- СМС-повідомлення про перемогу в акції, конкурсі, лотереї тощо. Зазвичай для отримання виграшу, необхідно перевести певну суму на зазначений номер, перейти за посиланням, відповісти на повідомлення або перетелефонувати.
- Повідомлення в телеграм-каналах чи групах у фейсбуці про виплати для українців від держави, ООН, Червоного Хреста тощо. Для отримання цих "виплат" вказують фейкові сайти банківських операторів, де після реєстрації ваші дані отримують зловмисники.
- Дзвінки з банку. Зазвичай аферисти під виглядом працівників банку повідомляють про викрадення чи заморозку коштів вашого рахунку, вигадані операції з вашою карткою тощо. Для вирішення названої ними проблеми, шахраї виписують пароль, смс-код для входу, номер і термін дії банківської картки тощо.
- Фальшиве поповнення телефону. Ви отримуєте повідомлення про поповнення рахунку з незнайомого номеру. Потім вами просять повернути гроші, бо нібито випадково відправили їх не туди. Хоча насправді ніякі кошти на рахунок вам не надходили.
- Хтось із родичів чи знайомих потрапив у біду. Тут можуть бути різні варіації із затриманими близькими чи друзями, яким терміново потрібні гроші на щось. Часто жертва сама дає підказку злочинцям, припускаючи, хто їй телефонує чи про кого йде мова. Аферисти для розв’язання питання чи допомоги просять відправити або передати певну суму.
Як не стати жертвою телефонних шахраїв
Кожного разу шахраї вигадують все нові та нові способи ошукати людей, які не завжди можна передбачити. Але варто запам’ятати основні правила, які допоможуть вас убезпечити себе і рідних:
- Не переходьте за підозрілими посиланнями й ніколи не вводьте там свої дані;
- Не надавайте нікому дані ваших банківських карток і решту персональної інформації;
- Не надсилайте нікому гроші. Навіть, якщо про послугу просить ваші рідні чи знайомі. Їх сторінку могли зламати. Запитайте щось, що знають лише вони та ви або попросіть зателефонувати по відеозв’язку;
- Не повідомляйте інформацію про вас та ваших рідних;
- Не беріть слухавку від незнайомих номерів та не передзвонюйте. Спочатку перевірте номер телефону.
Як дізнатися, хто дзвонив із невідомого номера
- На офіційному сайті Кіберполіції України є спеціальний розділ STOP FRAUD для перевірки на шахрайство. Ви можете знайти його за цим посиланням. Для цього у полі пошуку необхідно ввести дані, які хочете перевірити. Це може бути номер телефону, посилання на сайт або реквізити банківської карти.
- У фейсбуці є група "Чорна мітка, шахраї…", де люди діляться інформацією про аферистів, з якими стикалися, а адміністрація пабліку поповнює відповідну базу. Сторінку можна знайти за цим лінком. Для перевірки підозрілого номера чи банківських реквізитів, достатньо ввести цифри без пробілів у полі пошуку групи. Базу шахраїв оновлюють щодня.
- Дізнатися, хто вам телефонував із незнайомого номера можна також у додатку Getcontact. Для цього завантажте застосунок в App Store або Google Play, авторизуйтеся та введіть у поле пошуку номер телефону, який вас цікавить. Ви побачите теги — це те, як підписаний цей абонент у телефонних книгах інших людей. Зазвичай, номери аферистів підписують, щоб убезпечити інших завдяки застосунку.
- Ідентифікувати невідомий номер також можна на сайті "Телефонний довідник". Це форум, на якому ви можете дізнатися про досвід інших людей, пов’язаний із цим номером, про кількість запитів щодо нього за останній місяць та у випадку зі стаціонарними телефонами — місце знаходження абонента. Також на сайті доступна класифікація номерів за відгуками. Зокрема, їх ділять на безпечні, нейтральні, небезпечні та надокучливі.
- Ще один сайт для перевірки підозрілих номерів — ID2call. Це також платформа із можливістю перевірити телефон за досвідом інших людей. База номерів дещо менша, ніж на попередньому форумі, проте вона працює. Також користувачам пропонують самим залишити відгук про той чи інший номер телефону.