Влітку через активне сонячне проміння шкіра потребує особливого захисту. Тож у доглядах з’являються засоби з SPF.
Чим шкідливе сонячне проміння, як правильно наносити SPF-креми та чому краще утриматися від засмаги, розповідає Аня Синьоока, косметологиня та б’юті-інфлуенсерка.
Літній догляд за шкірою: так чи ні?
Немає жодного компонента та жодного косметичного засобу, без якого наша шкіра не змогла б обійтися ні влітку, ні взимку. Наш організм та шкіра зокрема — це дуже розумна система, в якій все завчасно передбачено природою. Шкіра має власні захисні механізми, антиоксидантні системи, що можуть дозволити людям обходитися без косметики та догляду. Але за умови, що наша шкіра абсолютно здорова. Хоча агресивний підхід у б’юті-індустрії переконує, що догляд потрібен завжди.
Якщо вам він все ж необхідний, то має бути побудований таким чином, щоб якомога краще укріпити всі захисні механізми шкіри й захистити її від впливу сонячних променів.
Найбільш поширена помилка — це відсутність сонцезахисних засобів. Окрім того, що сонячні промені погіршують акне, розацеа, купероз, вони провокують меланому. Це одна з найагресивніших форм раку. Якщо наша шкіра згорає декілька разів, це вже збільшує шанси отримати рак шкіри.
Допис Ані про сонцезахист. 1 частина
Ще одна причина, чому сонцезахист настільки важливий влітку, — це фотостаріння. Є поняття хроностаріння – погіршення захисних механізмів шкіри під впливом часу, що є нормальним процесом. А є фотостаріння – погіршення захисних механізмів шкіри під впливом сонячних променів. Тобто шкіра починає завчасно старіти й завчасно втрачати свої захисні функції та механізми.
Друга помилка літнього догляду – відставити кислоти, ретиноїди, інші активи у випадку, якщо вашій шкірі це необхідно. У Ютубі чи ТікТоці розповідають, що влітку не можна користуватися такими засобами. Так, з ними навантаження на захисну функцію зростає, але все-таки є стани, коли використання певних активів необхідно для того, щоб підтримувати оптимально здоровий стан шкіри. Тому тут обов'язково потрібно консультуватися зі своїм лікарем чи косметологом, або знайти ту золоту середину, коли ви користуєтесь активами й не перевантажуєте захисні механізми шкіри. Це про підтримку балансу.
Третя помилка — це теж про баланс, коли надмірно користуються активами влітку. Наприклад, у б’юті рутині є купа ретиноїдів, кислот, ензимів, якихось засобів для відлущування, пілінгів і так далі. У комплексі ці засоби погано впливають на захисні механізми шкіри. Щойно вони ламаються, починається купа проблем, тому що шкіра не здатна протистояти досить агресивному навколишньому середовищу.
Тому літній догляд – це про баланс, про те, щоб і підтримувати захисні механізми шкіри. Також треба мати якийсь актив, який буде допомагати підтримувати здоров'я шкіри, якщо це потрібно, досить добре відновлювати шкіру і не давати бар'єру руйнуватися.
Допис Ані про сонцезахист. Частина 2
Що варто мати у літньому догляді
- Свіжі сонцезахисні засоби. Фільтри прагнуть окислюватися та руйнуватися, тому позаторішній засіб не підходить. Якщо його залишити, у найкращому випадку він не захищатиме, у найгіршому — провокуватиме запальні процеси в шкірі.
- Антиоксиданти. Вони допомагають шкірі витримувати навантаження на її бар'єрну функцію, тому що з приходом літа та активізацією сонячних променів воно зростає.
- Себорегулючі активи. У жирної шкіри та шкіри, яка схильна до надмірного виділення шкірного сала, цей процес може посилитися. Ніацинамід, авокутин, саліцилова кислота або похідні від неї – це одні з найпопулярніших і найдієвіших компонентів в догляді, які можна використовувати для того, щоб тримати жирність під контролем.
Як правильно наносити сонцезахисні засоби
Як часто наносити та поновлювати засоби з SPF залежить від того, який стиль життя має людина — як часто вона буває на відкритих сонячних променях, яким сонцезахистом користується тощо. Важливо, це хімічні, фізичні чи змішані фільтри, чи вони нового, чи старого покоління і так далі.
Раджу орієнтуватися індекс ультрафіолетового випромінювання, який можна перевірити, наприклад, у гаджеті, у розділі “Погода”. Якщо індекс від 0 до 2, то ВООЗ дозволяє не захищатися. Але якщо індекс показує 2 і вище, то краще нанести засіб з SPF.
Чому не варто засмагати влітку
Засмага — це не просто якийсь естетичний бонус, який ми отримуємо від контакту з сонячними променями. Засмага – це конкретний захисний механізм шкіри, який дозволяє жити у теплу пору року, коли сонячні промені особливо активні. Не у всіх людей шкіра засмагає, тож вони отримують опіки або почервоніння від контакту з сонячним промінням.
При мінімальному опіку шкіри зупиняється синтез колагену. Це не лише провокує появу зморшок або інших “візуальних проблем зі шкірою”, а й погіршує захисні механізми шкіри. Тому не варто засмагати на відкритих сонячних променях, коли сонце знаходиться на своєму піку. Це з 11 ранку до 16.00.
Так, ми всі люди, ми всі любимо сонечко. Багато з нас дуже любить проводити час на пляжах. Але варто зважувати всі за і проти й робити так, щоб наша шкіра отримала найменшу шкоду з можливої.