Екологія України під час війни
Колажі: Микита Шклярук

1 листопада у світі відзначають День екології. З кожним роком люди дедалі більше усвідомлюють необхідність брати відповідальність за свої дії, свої відходи та свій вплив.

В умовах війни турбота про навколишнє середовище стала ще актуальнішою, оскільки війна завдала значних збитків екології країни. 

Які виклики стоять перед українцями та як можна на них вплинути? Розповідає Олена Горбачова, екологиня, співзасновниця консалтингової компанії зі сталого розвитку "17:59".

Олена Горбачова, екологиня, співзасновниця консалтингової компанії зі сталого розвитку «17:59»

Як війна вплинула на екологічну ситуацію в Україні

  1. Забруднення довкілля внаслідок військових дій

Наслідки воєнних дій та вплив на довкілля розраховують у більше ніж 2 108 млрд грн. Такі дані на жовтень 2023 року наводить офіційний портал “Екозагроза” від Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України. Зареєстрували 2566 звернень про екозлочини та 1478 актів порушень.

  1. Зростання кількості відходів

В умовах війни багато людей були змушені залишити свої домівки. Це призвело до збільшення кількості сміття, яке не можна утилізувати належним чином. 

“Обсяг відходів руйнації в Україні через військову агресію рф вже можна порівняти з кількістю твердих побутових відходів, що в середньому утворюються в країні за рік. А це близько 10-12 млн тонн, – наголосив Руслан Стрілець, міністр захисту довкілля та природних ресурсів України.

  1. Зміни клімату

Україна є однією з країн, які найбільше постраждали від зміни клімату. Вона відчуває наслідки посухи, повені та пожеж. Особливо помітно це було влітку при аномальній спеці.

"...Посухи будуть, і ці посухи не виключають екстремальних опадів і паводків на півдні - у Криму, у Миколаївській, Херсонській, Одеській, Запорізькій областях", – зазначила кліматолог, завідувач лабораторії прикладної кліматології Українського гідрометеорологічного інституту ДСНС України та Національної академії наук Світлана Краковська в інтерв'ю Укрінформу.

  1. Проблеми з обмеженням використання поліетилену

Наприкінці 2021 року в Україні набув чинності закон про обмеження обігу пластикових пакетів, а з першого січня 2023 року остаточно набрав чинності Закон України "Про обмеження обігу пластикових пакетів на території України" Масові обстріли, пожежі на підприємствах, сміттєзвалищах та пунктах сортування відходів призвели до того, що з початку дії воєнного стану на території України діє мораторій на проведення заходів державного нагляду й контролю, повідомляє речниця Держпродспоживслужби Наталія Шевченко. Тому відстежити за дотриманням цього закону важко.

Також виникають труднощі через те, що менші магазини та супермаркети не мають такого репутаційного ризику, як великі мережі, тому вони дозволяють собі більше — зокрема, використовувати поліетиленові пакети. Про це каже Діана Попфалуші, проєктна менеджерка ГО “Плато”.

З іншого боку, українці стали більш відповідальними до довкілля, і багато хто відмовився від одноразових пакетів. “Українці стали розуміти, що таке глобальне потепління, концепція 5R, у нас з’явились сортувальні баки на вулицях — це все завдяки просвітницьким заходам і проєктам, яких з кожним роком ставало все більше. У 2014 році розпочався тренд на багаторазові екошопери. Тоді локомотивом екоактивізму була молодь”, - розповідає команда проєкту Zero Waste School. 

За даними Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, середньостатистичний українець за рік продукує від 250 до 350 кг відходів, із них – не менше 100 кілограмів складає пакування. Більшість цього пакування опиняється на полігонах та звалищах. Тому наразі хочуть покласти більше відповідальності на виробників, що дуже позитивно вплине на екологічну ситуацію.

Заборона на використання поліетиленових пакетів

  1. Підрив греблі Каховської ГЕС

Це найбільша техногенна катастрофа світу за останні десятиліття. “Постраждало 150 тис. га природоохоронних територій загальноєвропейського значення. Підтоплено чи пошкоджено 64 тис. га лісу, 17 мисливських угідь площею 403 тис. га”, – наголосив заступник Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Сергій Власенко.

Як реагує світ

Міжнародні організації долучаються до обговорення пошуку рішень та фінансування для покращення екологічної ситуації, але важливо розуміти, що в першу чергу ми налаштовуємо цю систему всередині країни. Це можна відстежувати на офіційному сайті Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України у розділі новин про міжнародне партнерство.

Щоб світ говорив про екологічні проблеми в Україні гучніше, можна також зробити наступне:

  • створити єдину платформу для комунікації про екологічні проблеми для міжнародної спільноти.
  • розробити ефективну інформаційну кампанію, спрямовану на підвищення обізнаності про екологічні проблеми в Україні та залучення міжнародної допомоги.
  • розвивати напрямок по співпраці з міжнародними організаціями 

Усі хочуть дихати свіжим повітрям, пити чисту воду та подорожувати в мальовничі місця. Але чи всі готові забирати з собою свої відходи після відпочинку на природі? Чи всі готові відмовитись від одноразових стаканчиків, пакетів? Чи всі готові брати на себе відповідальність за свій вплив на світ навколо, не перекладаючи звинувачення на інших?

Ці питання має собі задати кожен свідомий громадянин України, аби тут, в тилу, робити все можливе для свого щасливого життя в Україні.

Як війна вплинула на екологічну ситуацію в Україні

Без «екології» неможливий захист та збереження довкілля. Ми самі обираємо свій шлях та будуємо наше майбутнє!,