Що таке емоційне вигорання та як його подолати

Ось уже п’ятий місяць поспіль ми даємо відсіч російським загарбникам — на бойовому полі, волонтерському, економічному та інформаційному. За цей час суспільство налагодило роботу, як єдиний механізм, який працює заради наближення спільної перемоги. Працює цілодобово, без перерв та вихідних. 

Утім, навіть найсильнішим і найневтомнішим потрібен відпочинок. Аби перевести подих, відрефлексувати та просто відновити сили. Інакше виснаження не уникнути, а за ним — втрата мотивації, проблеми зі здоров’ям і зниження ефективності. 

У колонці лікарка-психолог Ірина Кулак розповіла, як виникає синдром емоційного вигорання та що робити, аби подолати його. А ще — поділилася кількома корисними порадами з профілактики цього стану, які можуть стати у нагоді. Зберігайте собі та діліться з друзями!

Психолог про емоційне вигоранняСиндром емоційного вигорання (СЕВ) — це стан, коли людина відчуває фізичне та емоційне виснаження, спустошення і постійну втому у відповідь на вибіркові психотравмуючі чинники. Якщо звичайна перевтома може пройти за кілька днів, то з СЕВ усе складніше. Емоційне вигорання не мине просто так, навпаки, з часом стан людини може лише погіршитися. 

Коли ми говорими про синдром емоційного вигорання, то перш за все йдеться про людей, які працюють у форматі "людина – людина". Це лікарі, вчителі, психологи, волонтери, менеджери тощо. Найбільш вразливі до СЕВ особи, схильні до емпатії та ідеалізації.

Постійна необхідність бути на зв'язку, емоційно співпереживати, вислуховувати інших, говорити самому, врегульовувати конфлікти, витісняти власні емоції, бути гарним працівником — це все вимагає сильного емоційного включення і на це витрачається багато енергії. Рано чи пізно "батарея сідає"

Таке виснаження може бути наслідком як тривалого стресу, так і однієї проблеми, яка матиме негативний вплив на людську психіку. 

Які фактори можуть спровокувати емоційне вигорання? 

Якщо детальніше розглянути причини виникнення СЕВ, то їх можна умовно поділити на внутрішні та зовнішні. Розбираємося з усім по порядку. 

До внутрішніх факторів відносяться: 

  • висока професійна відповідальність людини;
  • схильність до тривоги та депресії;
  • придушення негативних емоцій, раціоналізація своєї поведінки;
  • емоційна вразливість та емоційна стриманість. 

Водночас, є низка зовнішніх факторів які викликають емоційне вигорання. Здебільшого вони пов’язані із роботою: 

  • низька заробітна плата, яка не відповідає витраченим зусиллям людини;
  • низька підтримка керівництва і колег, нездорова конкуренція, психологічний тиск, знущання та цькування на роботі (мобінг);
  • невизначеність в оцінці проробленої роботи, неможливість повпливати на результат своєї праці;
  • хронічна напружена психоемоційна діяльність, психологічно важкий контингент. 

Як подолати синдром емоційного вигорання

Які симптоми емоційного вигорання?

Всесвітня організація охорони здоров’я виділяє три основних симптоми емоційного вигорання. Важливо вчасно їх помітити, аби СЕВ завдав меншої шкоди вашому життю, психологічному та фізичному здоров’ю. 

Почуття виснаження або втоми. У людини погіршується концентрація уваги, складно щось запам’ятати, порушується сон та знижується імунітет. На цьому етапі починаються проблеми зі здоров’ям. 

Інтелектуальна та емоційна дистанція з роботою. Людина втрачає ініціативність та мотивацію, вже не хоче старатися і віддавати себе роботі. Може з’явитися відчуття негативу, пов’язане з роботою, відірваність від колективу. 

Зниження професійної ефективності. З’являється і розвивається відчуття незадоволеності собою, виникають сумніви щодо власної компетентності та вибраної професії. 

Як подолати синдром емоційного вигорання?

Отже, ви помітили у себе симптоми синдрому емоційного вигорання і хочете подолати цей стан. У такому випадку найкраща порада — звернутися до психотерапевта, адже інколи причини появи СЕВ можуть бути різними і неочікуваними для самої людини. Зі спеціалістом впоратися із цим станом буде легше. 

Однак, є декілька порад, які допоможуть уникнути чи мінімізувати появу емоційного вигорання у вашому житті. Для профілактики СЕВ дотримуйтеся таких правил: 

  • Піклуйтеся про себе. Самостійно знайдіть дієвий спосіб для боротьби зі стресом на роботі. Наприклад, смачний чай або кава, 15 хвилин на самоті, медитація, улюблена музика чи бесіда з цікавою колегою. Це має бути щось таке, що вас відволіче і дасть ресурс для подальшої праці.
  • Розділяйте роботу і дім. Не беріть роботу на доопрацювання додому. Спробуйте сформувати чіткі рамки і правила стосовно роботи у вашому особистому житті.
  • Відпочивайте. Це важливий момент, адже необхідно вчасно відновлювати внутрішню енергію. Було б добре мати ресурсне хобі, спілкуватися з комфортними людьми, слідкувати за своїм сном і т.д. Насичуйте життя інтересами, які не стосуються роботи. 
  • Змінюйте діяльність. Це дуже класно допомагає. Принцип такий: людина, яка працює розумово, переключається на фізичну діяльність. Наприклад, спортзал, катання на велосипеді. А той, хто працює фізично, навпаки, читає книги, розгадує кросворди тощо. 
  • Знайдіть однодумців. Важливо мати людину чи групу людей, які вас почують, де ви зможете висказати все і вас із цим приймуть. Де ви зможете почути інших і бути опорою один для одного.
Посттравматичний стресовий розлад і чому про нього треба знати кожному українцю