Що буде, якщо порушити комендантську годину
Фото: unsplash.com/@mengmengniu

У цьому матеріалі ми пояснюємо, що буде, якщо порушити комендантську годину. Звісно, що всі знають про штрафи й адміністративну відповідальність. Проте НК постарався викласти це максимально зрозумілою мовою і навести ситуації, які дійсно відбувалися у Києві. Ми не юристи та не правоохоронці, тому взяли інформацію тут, тут і тут. Читайте, сподіваємось, що вам буде корисно й цікаво.

Визначення

Комендантська година — заборона, в певну пору доби та на певний час, перебувати на вулицях і в громадських місцях мешканцям певного міста (іншого населеного пункту чи навіть області), де встановлено воєнний чи надзвичайний стан.

Кому можна "шастати" в комендантську годину

Деяким людям можна перебувати на вулицях під час комендантської години. Зокрема це різного роду силовики: правоохоронці, військові (не тільки ЗСУ, а й прикордонники, ТрО, ДФТГ та інші формування), співробітники спецслужб, деякі держслужбовці та люди, які працюють на підприємствах критичної інфраструктури. Усім, хто має право виходити з дому видають спеціальні перепустки. У сьогоднішніх реаліях, цивільним громадянам також можна з’являтися на вулицях під час комендантської години. Але лише в тому разі, якщо оголошено повітряну тривогу й вони прямують до укриття. В іншому випадку доведеться нести відповідальність. Вона може бути як адміністративною, так і кримінальною.

Хто це контролює

Контролюють дотримання комендантської години спеціальні патрулі. До них можуть входити поліціянти, військовослужбовці ЗСУ, Національної гвардії України, Територіальної оборони, ДФТГ та Державної прикордонної служби України.

Патрулі мають право:

  • Затримати й доставити осіб, які вчинили чи вчиняють правопорушення в органи та підрозділи Національної поліції;
  • Перевірити документи, що посвідчують особу та з'ясувати, чи може людина перебувати на вулиці в цей час;
  • Оглянути речі, транспортний засіб, багаж та вантаж, службові приміщення і житло затриманої особи;
  • Вилучити предмети, що є знаряддям, засобом або предметом правопорушення;
  • У разі необхідності та згоди використовувати засоби зв'язку і транспортні засоби, що належать особам, підприємствам, установам і організаціям (за винятком іноземних) для запобігання вчиненню кримінального правопорушення;
  • Застосувати фізичну силу, зброю та спецзасоби до правопорушників.

Покарання, якщо спіймають

За порушення комендантської години, опорі та невиконанні вимоги патруля громадянам загрожує штраф, громадські чи виправні роботи або адміністративний арешт до 15 діб (стаття 185 Кодексу України про адміністративні правопорушення). Але якщо людина поводить себе адекватно, виконує всі вимоги та не опирається, можуть обійтися і без штрафу.

При навмисному опорі порушника патруль може застосувати фізичну силу, спецзасоби чи зброю. Тому вимоги патруля необхідно виконувати негайно і без сперечань. Адже вони мають право стріляти.

Живі приклади із Києва

17 травня 2022 року поліціянти склали протокол за статтею 185 КУпАП щодо громадянина, який перебував на вулиці через пів години після початку дії комендантської години. У суді порушник пояснив, що непокори поліції не чинив, просто засидівся в гостях і поспішав додому. 27 червня суд закрив провадження у цій справі у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення, адже опору правоохоронцям чоловік не чинив і виконував усі вимоги.

16 червня Солом'янський районний суд Києва оштрафував місцевого жителя на 136 гривень. Той, після настання комендантської години, гучно слухав музику і матюкався біля під’їзду. Поліціянтам знадобився час, щоб його вгамувати. Пізніше порушник сам визнав свою провину в суді та отримав справедливий штраф.

Того ж місяця Дніпровський районний суд оштрафував на 170 гривень киянина, який вживав алкогольні напої на вулиці під час комендантської години. На зауваження зі сторони поліціянтів порушник відреагував агресивно.

Хитрощі та додаткові штрафи

"Притягнути" порушника комендантської години до відповідальності за статтею 185 КУпАП доволі складно. Тому, в деяких випадках, правоохоронці "довішують" до цього інші статті. Наприклад, у червні, було складено протокол проти киянки за частиною 1 статті 184 КУпАП (невиконання батьками обов'язків щодо виховання дітей). Вона вночі перебувала на вулиці нетверезою, разом зі своєю дитиною, якій було лише чотири місяці. Порушниця отримала штраф у розмірі 850 гривень.