Сексуальне насилля
Колаж: Микита Шклярук

В Україні зафіксовано 303 випадки сексуального насилля зі сторони російських військовослужбовців. Про це повідомила заступниця генерального прокурора України Вікторія Літвінова на пресконференції щодо реагування на сексуальне насильство під час війни. 

Реальна кількість постраждалих набагато більша, оскільки російські військові чинять сексуальне насильство на всій окупованій території. Він нього страждають як жінки, так і чоловіки, і навіть діти. Від сексуального насильства потерпають незаконно утримувані цивільні та військовополонені,

За два роки повномасштабного вторгнення до благодійного фонду “Сильні” звернулися 650 людей із запитами щодо сексуального насильства. Фонд надає їм безоплатну і конфіденційну допомогу. Ми поспілкувалися зі співзасновницями фонду Яриною Вишенською, що спеціалізується на соціальних комунікаціях, і психотерапевткою Надією Волченською про те, як невдачі росіян на полі бою впливають на життя цивільних людей, куди звертатися за допомогою, якщо ви зазнали сексуального насилля, і чому у нас досі самих постраждалих звинувачують за насилля.

Надія Волченська та Ярина Вишенська

Сексуальне насилля під час війни: невдачі на полі болю, бажання влади й контролю

Сексуальне насильство під час війни є комплексним явищем, і причини його можуть бути як і особисті (рішення окремого солдата), так і системні. Наприклад, через невдачі на полі бою або через прямий чи неофіційний дозвіл на такі дії від керівництва, розповідає психотерапевтка Надія Волченська. 

До найбільш поширених причин входять:

Бажання влади й контролю. Терор цивільного населення може слугувати інструментом контролю над цивільними, а також для деморалізації населення та бойового складу. Це є приниженням ворога.

Безкарність. Під час війни окупанти часто відчувають, що їм за це нічого не буде і вони здійснюють насилля без страху бути покараним чи засудженим. Однак це хибне уявлення, адже частину окупантів, які залишились живими, вже засудили за сексуальне насилля. 

Невдачі на полі бою. Часто окупанти вдаються до сексуального насилля над цивільними через те, що на полі бою вони потерпають невдачі. І таким чином вони намагаються помститись, щоб знову таки – відчути свою силу та владу. 

Найчастіше постраждалими від сексуального насилля під час війни стають жінки, таких випадків більшість. Однак чоловіків, дітей, підлітків також є чимало. За даними Офісу генерального прокурора, сексуального насильства в Україні офіційно зазнали 191 жінка, 112 – чоловіки. 

За статистикою нашого фонду, близько 90% усіх звернень по допомогу складають жінки. Найчастіше це жінки, які пережили насилля під час окупації або на окупованих територіях. Чоловіки ж найчастіше звертаються по допомогу після полону або після проходження фільтраційних таборів при виїзді з окупованих територій,

Реальні цифри кількості людей, які зазнали сексуального насильства, більші. Одна з причин — люди досі залишаються на окупованих росіянами територіях і не мають змоги заявити про скоєний злочин. 

Що робити після сексуального насилля

До сексуального насильства під час війни входить: 

  • сексуальне рабство, коли людей утримують для задоволення сексуальних потреб, а також примусова секс-робота, примусовий аборт або ж зачаття,
  • примушування до споглядання за насиллям над іншими, 
  • каліцтво статевих органів (поширене явище у полоні), 
  • примусове роздягання (у тому числі на блокпостах), 
  • сексуальне приниження та інші насильницькі дії сексуального характеру. 

Що робити у випадку сексуального насилля

Перше, що радять людині, яка зазнала сексуального насилля, — переконатися, що її життю нічого не загрожує. А далі звернутися у благодійні організації, що спеціалізуються на наданні допомоги людям, які постраждали від сексуального насилля. Благодійний фонд “Сильні” понад два роки допомагають людям, які пережили сексуальне насилля після 24 лютого 2022 року.  Жінки та чоловіки, дівчата та хлопці від 16 років можуть отримати допомогу за такими напрямами:

  • оплата медичних послуг;
  • психологічна допомога (кризове консультування або глибинна терапія);
  • юридична допомога.

Усі послуги надаються конфіденційно та безоплатно. Людина може обрати вид допомоги, який вона потребує, та відмовитися від допомоги у будь-який момент.

“Звертаючись до нас, людина не зобов'язана робити те, чого не хоче. Дані людини конфіденційні, підопічні мають повний контроль над тим, яку допомогу та коли її отримувати. Ми вважаємо це правильним і чітко дотримуємось принципу безпеки та контролю ситуації для наших підопічних. У межах нашої допомоги ви можете отримати медичну допомогу, почати психотерапію зі спеціалізованим терапевтом, який пройшов відповідне навчання та має досвід роботи з подібними випадками”, – розповідає співзасновниця БФ “Сильні” Ярина Вишенська. 

Важливо, що СНПК є злочином, що не має терміну давності, тому звернутися за допомогою до юристів можна і через 10-20 років. Однак, якщо насилля людина зазнала від цивільної людини, то правоохоронці радять звернутися якомога швидше. Це це дозволить швидше зібрати доказову базу. Відповідальність за злочин несе виключно кривдник. 

Чим сексуальне насильство відрізняється від інших видів насильства

СНПК призводить до серйозних травм, включаючи посттравматичний стресовий розлад (ПТСР), депресію та інші психічні розлади. Так найчастіше відбувається, бо людина в окупації після пережитого не може отримати фахову допомогу і залишається зі своїм горем наодинці, розповідає Ярина Вишенська. 

СНПК відрізняється від інших видів насильства двома факторами: 

  1. Контекст, адже таке насилля відбувається у часи війни чи збройного конфлікту та вчиняється ворожою стороною. Постраждалими від СНПК можуть бути цивільні особи, військовослужбовці, полонені та внутрішньо переміщені особи.
  2. Мотивацією для кривдника є не лише сексуальне бажання, але й прагнення домінувати, контролювати, карати, принижувати та завдати шкоди. Сексуальне насильство часто використовується як стратегічний інструмент для залякування, деморалізації та дестабілізації цивільного населення противника. Наприклад, у випадку групових зґвалтувань зі свідками.

Сексуальне насильство може мати серйозні наслідки для людей, як фізичні, так і психологічні, говорить психотерапевтка і співзасновниця фонду “Сильні” Надія Волченська. До фізичних належать різноманітні травми, захворювання, які загострились на фоні пережитого, ІПСШ (інфекції, що передаються статевим шляхом), вагітність, хронічні болі. З такими наслідками БФ “Сильні” працює у співпраці з клініками та лікарями, які підбирають індивідуальний план лікування для кожного підопічного: 

“Для когось це може бути лише огляд чи консультація з лікарями, а для когось проводимо гінекологічні операції чи відновлюємо зуби. Також всі лікарі проінформовані про те, як варто спілкуватись із людьми, які пережили травму, щоб не завдати зайвої шкоди постраждалим”.

До психологічних наслідків входять ПТСР, депресія, тривожний розлад, проблеми зі сном, а також втрата безпеки та довіри до людей

“При таких наслідках допомагає психотерапія, а зокрема травмафокусований та EMDR підходи. Психотерапевти зможуть стабілізувати емоційний стан після насилля, а також допоможуть знайти інструменти, які дозволяють впоратись із травмою. Найчастіше у людини є комбінація фізичних і психологічних наслідків. Часом, постраждалі не до кінця можуть усвідомлювати, як саме пережитий досвід вплинув на їхнє життя. Якщо вчасно не отримати потрібну допомогу, травма може посилюватись і тоді ігнорувати її прояви стає важко”, – розповідає Надія Волченська. 

Як проявляється сексуальне насилля

Час на усвідомлення пережитого

Часто люди можуть не усвідомлювати, що з ними вчинили насильство, або не можуть підібрати слів, щоб описати те, що сталося. Це особливо актуально для дітей та підлітків, які можуть не мати достатніх знань про сексуальні стосунки та насилля.

“Найперше – це шок, і постраждалим необхідний час, щоб опрацювати те, що сталося з ними. Через наявні стереотипи та стигму, постраждалі від сексуального насильства часто звинувачують себе в тому, що сталося з ними. Вони можуть вважати, що зробили щось, щоб спровокувати насильство, або не зробили чогось, щоб могло зупинити його. Наприклад, одягли коротку спідницю або опинились у небезпечному районі вночі. Однак варто розуміти, що жодні дії чи зовнішній вигляд постраждалої особи не можуть спровокувати кривдника”, – говорить співзасновниця БФ “Сильні” Ярина Вишенська. 

Робота із фахівцем після пережитого насилля часто є необхідно, вважає психотерапевтка Надія Волченська. Впоратись із такою травмою нелегко і може зайняти дуже багато часу. Буває, що людина відмовляється від допомоги, а повертається через рік з набагато важчим станом, з яким вже не змогла впоратись сама. Це прямо вплинуло на якість життя: 

“Психотерапевти мають знання та досвід, необхідні для того, щоб допомогти впоратися з емоційними та психологічними наслідками насильства. Найперше вони створюють безпечний і конфіденційний простір для розмови про пережите. Терапія може бути безпечним місцем, де ви можете досліджувати свої почуття та думки без страху осуду. Психологи також можуть навчити технік, які допоможуть вам впоратися з важкими емоціями та стресом”. 

Важливо пам'ятати, що самодопомога не замінює професійної допомоги. Особливо, якщо ви боретеся з наслідками насилля.

“Наш фонд має найголовніший принцип – допускати до роботи лише кваліфікованих спеціалістів, які пройшли відповідне навчання та мають достатньо досвіду роботи із травмою насилля. Це надважливо, адже ми працюємо з дуже чутливою темою і люди нерідко бояться звертатись за допомогою через сором чи страх. Тож одна навіть дрібна помилка може травмувати людину ще більше”, – говорить Надія Волченська.

Як сприймають людей, які пережили сексуальне насильство

Здебільшого за допомогою звертаються жінки, які стикнулись із різними проявами сексуального насилля: спроба зґвалтування, зґвалтування, примус до сексу або насилля у стосунках. Зі слів психотерапетвки Надії Волченської, є категорія людей, які пережили насилля в минулому, а зараз пережили нову тригерну подію. Наприклад, ще одну спробу зґвалтування чи примус до статевого контакту:

Це ретравматизувало людину та повернуло її до того досвіду у минулому. У цьому випадку ми проводимо психоедукацію і пояснюємо, чому людина могла тригернутись і надаємо їй кілька сесій з психологом для стабілізації стану”. 

Ще одна категорія людей, які звертаються по допомогу до фонду, — люди, які пережили СНПК від російських військових.

“Найчастіше вони звертаються по допомогу, коли пройшло багато часу з моменту насилля. В такій роботі ми дуже багато часу присвячуємо, аби валідувати почуття людини та пояснити, чому це є сексуальне насилля і чому людина зараз може потребувати допомоги”, — каже Надія. 

Сприйняття людей, які пережили сексуальне насильство, є складним і неоднозначним питанням. У благодійному фонді “Сильні” спостерігають, що суспільство все частіше підтримує постраждалих від насилля, менш схильне звинувачувати їх у пережитому і також більш обізнане щодо того, яким буває сексуальне насилля і де шукати допомоги. 

Водночас, на жаль, і досі існує багато стигм і стереотипів щодо сексуального насилля та людей, які його пережили. Часто постраждалі стикаються з осудом, їх звинувачують у тому, що сталося, ставлячи під сумнів їхню поведінку, одяг, місце перебування або спосіб життя. Це явище називається "віктимблеймінгом" (звинуваченням жертви), і воно може призвести до почуття вини та сорому у постраждалих, поглиблюючи їхню травму”, – розповідає Надія Волченська. 

Отримати психологічну і юридичну допомогу, а також оплату медичних послуг можна у благодійному фонду “Сильні”. Для цього необхідно:

  • залишити запит у чат-боті у Телеграм https://t.me/strong_help_bot
  • залишити заявку у формі https://bit.ly/sylni_help
  • зателефонувати на лінію для звернень 0 800 202 334 (безоплатно по Україні)

Більше можна знайти тут: https://www.sylni.org/reports

Текст: Дар'я Янушкевич

Сама винна. Розбираємося, чому в Україні звикли хейтити не ґвалтівника, а постраждалих