Під час повномасштабного вторгнення в Україну одним з завдань рф залишалося оточення та подальше завоювання Києва. Проте для цього треба було взяти під контроль довколишні міста, основним з яких був Ірпінь.
Запеклі бої за місто тривали майже місяць, але 28 березня 2022 року ЗСУ вдалося відбити ворога та здійснити повну деокупацію Ірпеня.
"Наш Київ" вирішив згадати послідовність цих подій, які увійдуть в історію.
24 лютого 2022 року
Спочатку російські війська на гелікоптерах атакували та захопили аеропорт "Антонов" в Гостомелі, що дозволило їм закріпитися в місті. Після цього колона росіян почала просуватися на південь, щоб зайти в Ірпінь та сусідню Бучу, але 25 лютого 2022 року українським військовим вдалося її знищили.
27 лютого 2022 року
Сухопутні війська росії все ж зайшли до Бучі та прорвалися в бік Ірпеня. У місті зав'язався танковий бій, а українська піхота протистояла російським десантникам.
За наказом українського командування було зруйновано міст, що з'єднував Бучу та Ірпінь.
28 лютого 2022 року
Наші війська атакували росіян на трасі Ірпінь-Житомир, унаслідок чого знищили та пошкодили понад 200 одиниць різної техніки.
2 березня 2022 року
Два російські Су-25 завдали авіаудару в Ірпені. Їхні ракети влучили в житловий будинок, через що загинула дитина та постраждала жінка. Один зі штурмовиків вдалося збити.
3 березня 2022 року
Тероборона почала евакуацію місцевих. Однак цей процес ускладнили руйнування залізничних колій та сутички між українськими й російськими силами.
Головнокомандувач Збройних сил України Валерій Залужний повідомив, що над Ірпенем було збито ще один російський Су-30.
5–8 березня 2022 року
5 березня по зруйнованому мосту відбулася піша евакуація мирного населення до Києва.
З Ірпеня евакуювали не лише людей, а також і тварин. Волонтерці Анастасії Тихій власноруч вдалося вивести з міста 15 собак з інвалідністю, якими вона опікувалася разом з чоловіком.
6 березня російські війська все ще контролювали частину міста. Під час евакуації щонайменше вісім мирних жителів, серед яких були двоє дітей, загинули від обстрілу. Того ж дня стало відомо про смерть українського актора Павла Лі, який допомагав з вивезенням ірпінців.
8 березня міський голова Олександр Маркушин повідомив, що російські військові вимагають здати місто, але він відмовив загарбникам.
13 березня
росіяни обстріляли автомобіль з іноземними журналістами, що висвітлювали події в місті. Один з них, Брент Рено, загинув від кульового поранення.
19-22 березня
Почали з'являтися перші повідомлення про контрнаступ українських військ.
ЗСУ вибили росіян з Макарова, селища біля Житомирської траси, і з села Мощун біля Пущі-Водиці, на північний схід від Ірпеня.
Через підрив дамби річка Ірпінь розлилася та заблокувала дорогу для техніки ворога.
23 березня
Українські війська відтіснили росіян до Бородянки та вийшли на околиці Варшавської траси. Так з'явилася змога обстрілювати російську техніку й нищити тили їхньої армії під Києвом.
В самому Ірпені поліція почала проводити зачистку від диверсантів, допомагати цивільному населенню, яке ще залишалося у місті.
Протягом наступних трьох днів тривала військова операція довкола Ірпеня та Бучі.
26 березня
Бійці 72-гої бригади знищили окупантів, які хотіли прорватися до Києва. Завдяки цьому загарбники потрапили у котел у напрямку Ірпеня та довколишніх міст.
28 березня
Мер Олександр Маркушин заявив про повне звільнення міста від російських окупантів.
""Сьогодні звільнений Ірпінь!" — я мріяв сказати ці слова усі 23 дні перебування російської мерзоти у нашому місті. Скажу чесно, тоді говорити було дуже важко – хотілося сміятися і плакати водночас. Тремтів голос і все всередині. Але невимовно раділа душа", — розповів міський голова.
Під час оборони Ірпеня загинуло 39 бійців з територіальної оборони, 58 військовослужбовців ЗСУ, а також 300 жителів міста.
Нагадаємо, на Megogo вийшов документальний аудіосеріал "Опір" про оборону Ірпеня.