Програми USAID в Україні: кого торкнулось тимчасове припинення фінансування
USAID Україна/Facebook

26 січня 2025 року, за інформацією Cуспільного, американська агенція з міжнародного розвитку (USAID) в Україні отримала вказівку призупинити всі проєкти та витрати на їхню реалізацію. Це рішення пов'язане з розпорядженням Держдепартаменту США щодо зупинки програм міжнародної допомоги на 90 днів для проведення аудиту.

"Наш Київ" розповідає, що таке USAID і чи варто хвилюватися українцям через припинення допомоги від цієї організації.

Що таке USAID та її мета

USAID є урядовою організацією Сполучених Штатів, яка займається наданням допомоги у міжнародному розвитку. Її заснували у 1961 році. Організація працює у понад 100 країнах світу, зокрема й в Україні. Мета USAID — підтримувати сталий економічний розвиток, покращувати рівень життя та сприяти демократії в країнах-партнерах.

В Україні USAID почало свою діяльність у 1992 році, після здобуття країною незалежності. З початку повномасштабної війни 24 лютого 2022 року агенція надала Києву 2,6 млрд доларів на гуманітарну допомогу і ще 5 млрд доларів — на розвиток. 

У нашій країні USAID здійснює свою діяльність у кількох ключових напрямках:

  • Економічний розвиток та реформи: підтримка малого та середнього бізнесу, вдосконалення податкової та регуляторної системи, розвиток інноваційних технологій та цифрової економіки.
  • Демократія та верховенство права: сприяння прозорості виборчих процесів, підтримка громадянського суспільства та незалежних медіа, зміцнення антикорупційних інституцій.
  • Охорона здоров'я: підтримка реформ у сфері медицини, боротьба з епідеміями, зокрема з COVID-19 та ВІЛ/СНІД, підтримка психічного здоров'я постраждалих від війни.
  • Гуманітарна допомога: допомога постраждалим від війни, відновлення критичної інфраструктури, надання фінансової допомоги для переселенців та соціально незахищених верств населення.

Фото: era-ukraine.org.ua

Проєкти USAID в Україні

Тимчасове призупинення допомоги від USAID вже вплинуло на проєкти в Україні, пов'язані з підтримкою ветеранів і ветеранок, реформою охорони здоров'я, енергетичним сектором, а також на культурні та медійні ініціативи. Ось деякі з них:

VeteranHub — програма підтримки ветеранів і ветеранок. Організація одна з перших оголосила про зупинку фінансованих USAID проєктів.

"Вільний вибір" — надає психологічну підтримку ветеранам та ветеранкам. Організація також заявила, що у них призупинилося часткове фінансування психологічних консультацій та заходів з навчання фахівців з психічного здоровʼя.

DOBRE — програма підтримки об’єднаних територіальних громад, яка сприяє децентралізації та зміцненню місцевого самоврядування.

ENGAGE — проєкт, спрямований на розвиток громадянського суспільства та підвищення участі громадян у процесах прийняття рішень.

Програми з енергоефективності — ініціативи, які допомагають Україні зменшувати залежність від імпортних енергоносіїв та впроваджувати сучасні енергетичні технології.USAID Україна/Facebook

Кого ще торкнеться призупинення допомоги від USAID

Деякі медіа та культурні ініціативи, які протягом багатьох років отримували підтримку від USAID, також оголосили про тимчасове припинення фінансування. Це особливо позначилося на незалежних регіональних медіа, які значну частину своїх доходів отримували через грантові програми.

До того ж USAID в Україні активно підтримувало реформу охорони здоров’я, забезпечення доступу до ліків і вакцин, боротьбу з туберкульозом та епідемією ВІЛ, а також програми реабілітації та інклюзії. Призупинення фінансування негативно вплине і на ці ініціативи.USAID Україна/Facebook

Призупинили також фінансування проєктів міських рад та комунальних підприємств, які співпрацювали з USAID. Особливо це стосується програм, спрямованих на підвищення енергоефективності у регіонах.

Проте, за словами міністерки соцполітики Оксани Жолнович, тимчасове припинення фінансування наразі мало вплинуло на державні програми. Вона наголосила, що Україна отримує значну підтримку від європейських партнерів, а фінансування USAID здебільшого було спрямоване на громадський сектор і не охоплювало великі бюджетні проєкти. 

Як трансформувалася благодійність за роки війни. Спостереження UAnimals, “Повернись Живим” та Zagoriy Foundation