будинок
Колаж: Дар’я Давиденко

У столиці за час війни постраждало понад три сотні будинків. Майже два десятки багатоповерхівок зазнали критичних руйнувань. Тут подекуди необхідно було зводити нові стіни, лагодити сходові клітини, ремонтувати ліфти. Нині триває відновлення 16 об’єктів. Замовником ремонтних робіт, відповідно до розпорядження Київської міської військової адміністрації, стало КП "Житлоінвестбуд-УКБ". На відновлення помешкань киян міська влада та уряд виділили 800 мільйонів гривень.

"Наш Київ" відвідав найбільш постраждалі від війни багатоповерхівки та поспілкувався з будівельниками й мешканцями будинків про хід відновлювальних робіт.

Солом’янський район

На третій день війни, 26 лютого, ракета влучила у 27-поверховий будинок на проспекті Лобановського. Кадри, як ворожий снаряд на шаленій швидкості влітає в будинок, розлетілися мережею. Удар припав на 17-21 поверхи. 16 квартир були зруйновані майже вщент.

Момент влучення ракети в будинок на проспекті Лобановського, 26 лютого 2022 року. Відео з камер спостереження.

"У момент удару моя сім’я знаходилися у квартирі. Я з дочкою була в коридорі – за правилом двох стін. Мій чоловік перебував на кухні. Кухня в нас закрита лоджією. Я вважаю, це його і врятувало.

Вибух стався миттєво. Це секунда. Тоді ще не вмикали сигнали тривоги, ще не було оповіщень в месенджерах. Вибух, а потім купа пилу довкола. Почалася пожежа. Слава Богу, фізично з нас ніхто не постраждав. Може, декілька подряпин отримали. Ми втрьох вижили – це найголовніше. Справжнє диво для нас.

Ми проживаємо на 21-му поверсі. Пік удару прийшовся з 19 по 21 поверхи. На них – найбільш пошкоджені квартири, там, де винесло стіни. У квартирах вище та нижче деінде повибивало шибки, двері, можливо, з’явилися тріщини, але хоч стіни залишилися. Інше крило не постраждало.

Наша квартира була зруйнована на 70%. Ракетний удар пройшов навкіс. Він виніс пів вітальні. Від дитячої кімнати не залишилося зовсім ніяких стін. Там утворилася дірка. Ракета знесла пів спальні. З цілими стінами залишилися кухня, коридор та санвузли. Але там повибивало двері. В санвузлах повністю від вибухової хвилі повідпадала плитка", – згадує лютневі події мешканка будинку на проспекті Лобановського Тетяна.

Квартира мешканки будинку на проспекті Лобановського одразу після ракетного удару. Відео з архіву Тетяни.

Попри відносно невелику кількість зруйнованих квартир, в порівнянні з іншими постраждалими будинками, 27-поверхівка на проспекті Лобановського стала чи не найскладнішим проєктом по проведенню відновлювальних робіт. А все через складність конструкцій самої будівлі. Це каркасно-монолітний будинок. Вибух ракети зрізав декілька пілонів – стовпів опори. Через це перекриття – тримальні конструкції, що розділяють суміжні по висоті приміщення, – нахилилися на 24 сантиметри. 

"Були пошкоджені монолітний каркас, зовнішні та внутрішні огорожі з цегли, внутрішні інженерні мережі – сантехнічні та електротехнічні, а також ліфти.

Спочатку були виконані антиаварійні роботи – встановлено металеві стійки та зафіксовано перекриття. Після цього ми розпочали демонтаж. Оскільки руйнування були досить серйозними, чимало конструкцій висіли просто у повітрі на арматурі. Зверху донизу довелося все це розбирати. Далі технологічно вже було простіше.

На сьогодні здійснений ремонт ліфтів, завершені роботи з відновлення монолітного каркаса та кладки стін. Наразі встановлюються вікна та проводяться внутрішні інженерні мережі. Утеплена вже покрівля. Зроблена бетонна стяжка. Зараз здійснюємо підготовку до початку проведення робіт з утеплення фасаду", – розповідає директор КП "Житлоінвестбуд-УКБ" Олександр Акімов.

покрівля

кладка стін вікна

шпаклювання стінДо того, як стало відомо, що відновлення постраждалих будинків буде фінансуватися з міського бюджету, жителі багатоповерхівки почали самостійно збирати кошти на відбудову свого житла.

"Цей процес ми розпочали майже одразу. Від удару дім почав нахилятися. Була дуже висока ймовірність, що він завалиться. У такому разі навіть ті квартири, які вціліли після удару, постраждали б. Якби будинок повністю завалився, тоді про відновлення вже ніхто б не говорив. Його довелося б вщент зносити й будувати новий.

Ми зібрали близько мільйона гривень. Мешканці вносили ту суму, яку могли. Спершу ми розгрібали завали. Треба було вивезти сміття: каміння, цеглу, бетонні блоки – усе, що розвалилося, бо це створювало додаткове навантаження, і встановити тимчасові опорні балки. Нам Солом’янська районна адміністрація допомогла з технікою. Вона безкоштовно надала фури. Нам допомагали волонтери, просто родичі. Мій дідусь, моя мама приходили і, наскільки могли фізично, вантажили, носили це сміття. Ми закупили тимчасові залізні конструкції, щоб підперти поверхи, аби стабілізувати на якийсь час будинок, щоб він не завалився. Це все відбувалося весною. А вже з літа, якщо я не помиляюсь, з липня, долучилася Київська адміністрація. Було розроблено проєкт", – розповідає Тетяна.

В "Житлоінвестбуд-УКБ" наголошують: нині всі роботи з відновлення будинку виконуються коштом міста. Загальний кошторис проєкту складає близько 50 мільйонів гривень.

Будинок на проспекті Лобановського

Святошинський район

Якщо відновлення 27-поверхівки на проспекті Лобановського стало одним з найскладніших проєктів з точки зору особливостей конструкцій об'єкта, то будинок на вулиці Чорнобильській – з точки зору обсягу робіт.

У 16-поверхівку уламки ворожої ракети влучили 15 березня. Снаряд пошкодив трубу газопостачання, що і спровокувало масштабну пожежу.

Найдорожчий об’єкт – це 16-поверховий будинок на вулиці Чорнобильській. Він був газифікований. Під час вибуху ракети спалахнув газ. Вигоріло дуже багато квартир та місць загального користування. Великі пошкодження сталися саме через вигорання. Там великий обсяг робіт.

Попередньо на цьому об'єкті був виконаний демонтаж окремих елементів. Чимало часу пішло на те, аби вивезти будівельне сміття та пошкоджене майно мешканців. Нині ж на об’єкті завершуються роботи по утепленню фасаду та триває ремонт у квартирах.

Будинок на вулиці Чорнобильській

Оболонський район

Однією з перших в Києві почали відновлювати 9-поверхівку на вулиці Богатирській. Ворожий снаряд влучив у будинок на початку березня. Найбільше постраждали квартири 1-5 поверхів третього під’їзду та прилеглі до нього помешкання інших секцій.

Моя сім’я проживає у другому під’їзді. У момент вибуху ми перебували вдома. Від удару в нашій оселі були вибиті вікна та міжкімнатні двері. У панелях з’явилося декілька щілин. Через місяць після того, як в Київській області закінчилися воєнні дії, ми звернулися до голови Оболонської райадміністрації Кирила Фесика, аби з’ясувати, яка доля нашого будинку. Ми не розуміли, будуть його зносити чи реконструювати.

Після проведення низки експертиз було винесено рішення про відновлення будинку. Представники "Житлоінвестбуд-УКБ" склали дефектні акти по кожній квартирі. Після цього почалися будівельні роботи.

"Квартири третього і другого під’їзду, які горіли, спочатку обробляли піскоструєм, аби зняти гар, та хімією, щоб прибрати запах. У третьому під’їзді з 1 по 4 поверх заливали нові вхідні марші. Пошкоджені стіни у квартирах закладали піноблоками або цеглою. Тріщини розкривали та замазували.

На сьогодні можна побачити, що в третьому під’їзді вже повністю зроблені стіни. Вони навіть поштукатурені. Скоро там будуть клеїти шпалери. Поставлені також вікна та двері. На минулому тижні начебто привезли радіатори та лінолеум. Працюють сантехніки. Відновлюють пошкоджені труби. Завершені роботи по утепленню фасаду. 

Щодо усунення пошкоджень в моїй квартирі, то два вікна ми поставили за власний кошт, ще два – за кошт держави. А от тріщини належним чином так і не оглянули. Ба більше їх наявність навіть не було вказано в дефектному акті. Через це нам довелося писати заяви у відповідальні структури. І тільки нещодавно до нас прийшов проєктант, аби подивитися, які є тріщини в панелях. Сказав, що їх треба розкрити болгаркою та замазати будівельною сумішшю. Однак він навіть не перевірив їх глибину та довжину.

Ще в нас є питання щодо вхідних груп. У другому та четвертому під’їзді вони були пошкоджені. Верхня плита – дах – відійшла від стіни на 5 сантиметрів. КП "Київекспертиза" повинна була провести експертизу цих вхідних груп і передати її висновки "Житлоінвестбуд-УКБ". У телефонній розмові вони кажуть, що все це зробили. У "Житлоінвестбуд" говорять, що не можуть знайти у себе відповідний документ. Питання залишається відкритим", – розповідає Тетяна.Будинок на вулиці Богатирській Будинок на вулиці Богатирській На час проведення відновлювальних робіт мешканцям найбільш постраждалих квартир запропонували місця в інтернаті та гуртожитку. Увесь цей час жителям багатоповерхівки місцева влада та волонтерські організації надавали гуманітарну допомогу у вигляді продуктових наборів та гарячих обідів.

Позняки

На завершальній стадії роботи з відновлення помешкань і в будинку на вулиці Кошиця. Ця багатоповерхівка постраждала найпершою. 25 лютого уламки російської ракети влучили у помешкання на рівні двох перших поверхів однієї секції та 8-9 поверхів другої секції. У будівлі сталася пожежа. Було зруйновано балкони фасадної частини з 1 по 8 поверхи.

Я виїхав з будинку за 6 годин до того, як прилетіло. Моє помешкання – одне з найбільш постраждалих у багатоповерхівці. У мене було зруйновані балкон, дві кімнати, вибиті всі двері, спалено багато сантехніки, закопчена майже вся квартира. 

Нині тут вже завершені роботи з відновлення фасаду через утеплення будинку, відремонтовано дах та балкони, поставлено вікна. Наразі проводиться внутрішній ремонт у квартирах, які постраждали.

Будинок на вулиці КошицяБудинок на вулиці Кошиця"Частину ремонтних робіт в моїй квартирі виконали по дефектному акту. Іншу частину доведеться зараз здійснювати самостійно. Наприклад, за свій кошт я відновлюю санвузли, міняю міжкімнатні та вхідну двері.

Проєкт передбачав зшиття стін, які змістилися. У цьому процесі я також брав участь, аби не втратити квадратні метри. Згідно з документами, які розробили проєктанти, я б на кожній стіні втратив 8-10 сантиметрів. Потім мені пошпаклювали стіни та стелю у двох кімнатах, коридорі і на кухні", – продовжує В’ячеслав.

Як тимчасове житло мешканцям найбільш постраждалих квартир багатоповерхівки на вулиці Кошиця виділили одну з будівель соціального призначення. Однак, зі слів В’ячеслава, такою опцією ніхто не скористався.

"Поки було літо, більшість людей їздили на дачі, в села, Там працювали і жили. Зараз вже потихеньку повертаються. Ми з владою домовлялися, що будинок буде готовий до початку опалювального сезону. У ході робіт виявилося дуже багато додаткових дефектів, є також затримки з постачанням матеріалів, тому ремонт затягується. Та для більшості людей це не проблема, бо будівля з фасаду закрита. Це найголовніше, адже волога та сирість більше не потрапляють до квартир", – говорить В’ячеслав.

Виноградар

Внаслідок вибуху ракети 18 березня на Виноградарі було пошкоджено шість житлових будинків, дитсадок та школа. В одній з багатоповерхівок впала торцева стіна, в інших були вибиті вікна, пошкоджено дахи, а також повністю або частково зруйновані балкони.

Будинок, який найбільше постраждав, нині вже відновили. На сьогодні проводять ремонтні роботи покрівель сусідніх багатоповерхівок.

Будинок на проспекті СвободиБудинок на проспекті СвободиЗагалом з 16 пошкоджених багатоповерхівок, на яких нині тривають роботи, до Нового року планують здати 14 будинків. Утім усе буде залежати від погодних умов та режиму відключень електроенергії.

"Наприклад, об’єкт на проспекті Лобановського спершу ми планували завершити у квітні наступного року. Однак ми скоротили графіки, працювали у три зміни. На сьогодні хочемо завершити будинок до кінця року, але все буде залежати від погодних умов. Залишилися роботи по фасаду, а це мокрі процеси, які потребують плюсової температури. Дощі та заморозки можуть зупинити процес.

Є також фактор відключення електроенергії. Багато об’єктів зараз працюють на генераторах. Від цього у нас дещо падає продуктивність. Однак роботи ніде не зупинялися. Усе виконуємо, відповідно до погоджених графіків", – зазначає директор КП "Житлоінвестбуд-УКБ" Олександр Акімов.

Загалом до відновлення багатоповерхівок наразі залучено чотири сотні будівельників. Усі ці об’єкти – нестандартні, оскільки будинки отримали найрізноманітніші ушкодження. Подекуди проєкти доводилося змінювати під час виконання робіт, адже не всі пошкодження конструкцій вдавалося виявити на початковому етапі обстеження. 

Спецпроєкт "Нова Україна"

Цей матеріал є частиною спецпроєкту "Нова Україна", в якому команда "Наш Київ" підіймає важливі теми для українського суспільства: нова робота, новий дім, нова культура, новий бізнес, нові технології, нові історії, нові українці та нова реальність. Ми допомагаємо читачам розв'язувати нагальні проблеми, ставати ще сильнішими та робити сильнішою Україну.