Почесні громадяни Києва: кому, коли й за що присвоювали це звання

Вчора, 18 січня, міський голова Києва Віталій Кличко зустрівся в Давосі з Борисом Джонсоном та вручив йому звання почесного громадянина української столиці.

Експрем'єр Британії отримав цю нагороду ще у листопаді минулого року за те, що неодноразово відвідував Київ попри ризики пов'язані з воєнними діями та активно підтримує Україну у боротьбі проти російського агресора. 

Всього почесними громадянами Києва у різні часи стали 85 людей, серед них є медики, співаки, актори, спортсмени та інші. Про деяких з них ми й розповімо, а саме про те, коли й за що їм це звання присвоїли. 

Микола Амосов 

Український лікар, учений в галузі медицини та біокібернетики, академік НАНУ, директор Інституту серцево-судинної хірургії. У 2008 році його визнали другим після Ярослава Мудрого великим українцем за результатами опитування громадської думки Великі українці.

Почесним громадянином столиці став у 1997 році.

 Олександр Балагура

Кінодокументаліст та член Спілки кінематографістів України. Звання почесного громадянина Києва отримав у 2008 році. 

Його першою самостійною роботою в кіно став короткометражний фільм "Нашим братам і сестрам", який у 1990 році визнали найкращим документальним фільмом на міжнародному кінофестивалі у Флоренції. Після цього зняв ще багато стрічок, але найбільш знаковою серед них вважає "Антологіон".

Цікаво, що працював над нею в умовах майже повного занепаду кіносфери в Україні, який припадав на 1995–1996 роки, та фактично без фінансування. 

Андрій Шевченко 

Український футболіст. Упродовж кар'єри грав у складі команд "Динамо", "Мілан" та "Челсі". Почесним громадянином Києва став у 2011 році. 

У 2003 році перший з українців виграв Лігу чемпіонів та у 2004 завоював "Золотий м'яч", що вручають найкращому футболісту Європи. Найкращий бомбардир національної збірної України в історії — на його рахунку 48 голів у ворота противника. Протягом 2016-2021 років був головним тренером національної збірної України.

Святослав Вакарчук

Музикант, лідер рок-гурту "Океан Ельзи" та заслужений артист України. Святослав Вакарчук був активним учасником Помаранчевої революції та Революції гідності, виступав на концертах на Майдані Незалежності. Вакарчук як посол доброї волі Програми Розвитку ООН для молоді в Україні бере участь у багатьох соціальних та культурних проєктах.

У 2015 році Київрадою Вакарчуку присвоїли нагороду почесного громадянина Києва. 

Мирослав Вантух 

Український хореограф, художній керівник Національного заслуженого академічного ансамблю танцю України ім. П.Вірського. Член-засновник Академії мистецтв України. 

За час своєї діяльності Вантух та його колектив об'їздив з гастролями 82 країни світу. Неодноразово вони виступали й в зоні бойових дій на Сході країни.

Звання почесного громадянина Києва має з 2013 року.  

Мирослав Вантух

Джамала

Українська співачка кримськотатарського походження, народна артистка та переможниця "Євробачення-2016". Виконує пісні у різних стилях, здебільшого це джаз, соул, фольк та поп. 

Випустила чотири студійні альбоми, один концертний та два міні-альбоми. Співає англійською, українською та кримськотатарською мовами. 

З 2016 року має статус почесної громадянки Києва.

Леонід Кравчук

Український політик, перший Президент України після відновлення її незалежності у період 1991—1994 років.

На сайті КМДА вказано, що Кравчук "зробив визначний особистий внесок у становлення і розбудову незалежної Української держави й міста Києва як її столиці". За це у 2019 році йому дали звання почесного громадянина столиці. 

Юрій Рибчинський 

Поет та сценарист. Вважається одним із засновників сучасної української естрадної пісні. 

Загалом на пісні покладено понад 150 віршів Рибчинського, найпопулярніші з них: "У долі своя весна" Володимира Івасюка, "Тече вода" Ігоря Поклада, "Минає день" Миколи Мозгового та "Хрещатик" Павла Зіброва.

З 2009 року має статус почесного громадянина Києва. 

Ада Роговцева

Акторка театру та кіно. Народна артистка УРСР. Понад 35 років пропрацювала у театрі імені Лесі Українки. Професорка Національного університету культури.  

Має чотири театральні премії "Київська пектораль" за найкращу жіночу роль у виставах. 

Після повномасштабного вторгнення російських військ в Україну, Роговцева заявила, що росіянам ніхто не пробачить звірства, скоєні у Київській області та інших регіонах України.